Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για εξωτερική κάρτα ήχου για μουσική παραγωγή;


filmmusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πες ξεκάθαρα, θα δουλεύεις μόνος? σολαρία?

Ναι, έτσι λέω.

Μέχρι τώρα δεν είχα χρειαστεί τίποτα.

Το μόνο που θέλω είναι να φτιάχνω midi mockups ορχηστρικά.

Κάποια φορά που χρειάστηκα αληθινό βιολί, πήγα σε studio. 

 

Οπότε, μάλλον είμαι καλά με τη solo αν κατάλαβα καλά.

 

Θα πρέπει να πάρω βέβαια και ένα hub γιατί δε μου φτάνουν οι υποδοχές usb. Αχ, όλο δουλειές μου ανοίγονται!!

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, filmmusic είπε

 

το asio4all δεν το βάζω γιατί όταν είναι ενεργό μου κάνει mute όλους τους υπόλοιπους ήχους του υπολογιστή.

αυτό λύνεται από τις ρυθμίσεις:

 

https://steinberg.help/cubase_ai_le_elements/v9/en/cubase_nuendo/topics/setting_up/setting_up_audio_vst_audio_system_r.html

  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, blue είπε

 Με το Release Driver when Application is in Background;

Θα το δοκιμάσω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο Low-latency driver είναι σίγουρα το ASIO4ALL. To release driver λογικά σταματάει τη λειτουργία στο Nuendo όταν είναι minimized ή όχι focused για να μπορεί να λειτουργήσει ο ήχος στο YouTube ή κάπου αλλού - γιατί κανονικά το ASIO4ALL "κλειδώνει" και δε σε αφήνει να κάνεις τίποτα άλλο όταν έχεις DAW ανοιχτό.


Η Focusrite Solo θα σου είναι μια χαρά. Το τελικό latency είναι αυτό image.png.0d31317538fcda3977557367784a29d8.png και θα πρέπει να ήταν καλό να έχεις <10ms για να παίζεις σωστά και να μην καταλαβαίνεις καμία καθυστέρηση.

 

Όταν με το καλό πάρεις κάρτα, θα δεις ότι θα έχει ένα μικρό control panel. Εκεί θα ρυθμίζεις Sample Rate και Buffer Size. Όσο μικρότερο το Buffer Size, τόσο μικρότερο latency θα έχεις - αλλά τόσο ευκολότερα θα ζορίζεται ο υπολογιστής (πχ, θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις λιγότερα plug-ins). Γενικά όταν γράφεις βάζεις μικρό buffer (<160 ιδανικά) και όταν πας στο mixing, τότε το ανεβάζεις ακόμα και πάνω από 512.

Εγώ με Focusrite Scarlett, έχω 6ms με buffer στο 128. Αν θες απλά να κάνεις mockups μπορείς να βάλεις ακόμα και 96 ή και 64, που γίνεται σχεδόν στιγμιαίο. Εμένα στα 64 μου βγάζει 3.8ms, πρακτικά δε καταλαβαίνεις κανένα delay ότι VST και να βάλεις!

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, έβαλα το asio4all, αλλά δεν μου παίζει τίποτα! Φαίνεται ότι παίρνει σήμα από το  midi keyboard, αλλά ήχοι δεν ακούγονται!

και δε με αφήνει να αλλάξω και  asio σε αυτό που είχα πριν. Παρουσιάζεται σφάλμα!

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, blue είπε

δες στο device setup αν είναι όλα οκ, και στο vst connections τι είναι ορισμενα ως inputs και outputs

Στο outputs μου βγάζει not connected και καμία άλλη επιλογή. Περίεργο! Άρα γι'αυτό δεν ακούγεται τίποτα ε;

Πάντως και σε standalone version τα VST δεν παίζουν.

 

edit: Επίσης, ό,τι ήχο ακούω τώρα τον βγάζει με μεγάλο θόρυβο! Ακόμα και αν δε χρησιμοποιείται το asio4all.

 

 

outputs.png

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, κάτι γίνεται με τα ακουστικά μου.

Βγήκα από το πρόγραμμα και ξαναμπήκα, και τώρα μου βγάζει κανονικά τα outputs. Όμως:

 

-όταν δεν έχω ακουστικά, όλα καλά. το  midi ακούγεται, αλλά και τα άλλα προγράμματα με ήχο.

-όταν βάζω ακουστικά: το midi ακούγεται πάλι από τα ηχεία του λαπτοπ (όχι από τα ακουστικά), και τα άλλα προγράμματα τα ακούω από τα ακουστικά με πολύ θόρυβο!!

 

το latency βέβαια, έχει μειωθεί στο μισό. Αλλά μάλλον θα πρέπει να πάρω κάρτα για να μειωθεί κι άλλο. Πάλι μπερδεύομαι λίγο όταν παίζω...

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον το πρόγραμμα δεν βλέπει την κάρτα, κάπως θα πρέπει να του πεις να τη δει.

 

δες αυτό μήπως βοηθήσει:

 

https://youtu.be/gQp-89mZ1Mc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου