Προς το περιεχόμενο

Sustain: Έχω πρόβλημα ή είναι φυσιολογικό?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Χωρίς να είμαι ειδικός επί θεμάτων φυσικής, μου φαίνεται λογικό το μικρότερο sustain όσο πας πιο ψηλά αφού έχεις λιγότερη χορδή να πάλλεται. Κι επιπλέον το sustain έρχεται με την ανατροφοδότηση των μαγνητών από τα ηχεία, κοινώς με ένταση. Όλοι όσοι παίζουμε σπίτι σε λογικές μικρές εντάσεις και μέσα από plugins modelers και λοιπά, κάπως έτσι είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ψηλες νοτες, το σαστεην οντως ψανεται.

Προσωπικα, ειτε παιζω με ενισχυτη σε ενταση τηλεορασης, ειτε ηχογραφω με line out ενισχυτη, εχω οσο σαστεην θελω, ακομα και με μονοπηνιους. Δεν ξερω ποιο ποιοτικο χσρακτηριστικο κανει τη διαφορα, αλλα η εκτιμηση μου ειναι οτι τη διαφορα την κανει η αλυσιδα και οι ρυθμισεις της.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και σε δυο preset από το fx bias. Έχει αρκετό σαστέην νομίζω. Δες τις ρυθμίσεις σου...

 

fx bias.mp3

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο που εχω παρατηρησει σε high output μαγνητες ειναι οτι δεν εχουν καθολου σαστεην. Ισως ειναι ιδεα μου, αλλα μου φαινεται λογικο, διοτι σε high gain ηχους το υπερβολικο σαστεην θα προκαλουσε θεματα. Πιθανον, να φταινε και οι μαγνητες. Οσο πιο low output ειναι οι humbuckers που εχω, τοσο περισσοτερη ωρα κρατανε σαστεην. Ισως ειναι τυχαιο, ισως οχι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμήλωσε τους μαγνήτες, τους έχεις στο θεό και τραβάνε τις χορδές .

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Χαμήλωσε τους μαγνήτες, τους έχεις στο θεό και τραβάνε τις χορδές .

 

Καλα ειναι οι μαγνητες. Καπου 3mm φαινεται να ειναι το πραγματικο υψος. Μπορει να σηκωνει και λιγο ψηλοτερα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κανονικο ενισχυτη δοκιμασες ; το amp sim που λες μαλλον εχει καποιο noisegate/reduction σε ολα τα preset και κοβει καπως αποτομα τον ηχο, μια ιδεα τουλαχιστον...κοιταξε το !

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nexarulhu είπε

με κανονικο ενισχυτη δοκιμασες ; το amp sim που λες μαλλον εχει καποιο noisegate/reduction σε ολα τα preset και κοβει καπως αποτομα τον ηχο, μια ιδεα τουλαχιστον...κοιταξε το !

 

Δυστυχώς δεν έχω κανονικό ενισχυτή. Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικούς amp sim και διάφορα presets, και πάντα βγάζω τα εφέ και το gate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίζουμε με το ίδιο plugin Alex, έχω κιθάρα με αισθητά λιγότερο output και δε με έχει ενοχλήσει κάτι.

 

Από το clips που ανέβασες δεν άκουσα κάτι τραγικό πάντως. Ίσως θέλει λίγο σετάρισμα η κιθάρα.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λεει ο Bill Trantos !
Oι χορδές επίσης, φαίνονται αρχαίες (μπορεί να είναι η ιδέα μου) ή είναι κιόλας? :)

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου