Προς το περιεχόμενο

Ασφάλεια συναντήσεων


D'Ailleurs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα θέμα που κατα καιρούς με έχει απασχολήσει είναι πως κάνετε τις συναλλαγές που γίνονται σε συνάντηση ασφαλείς. Τι εννοώ: όσες φορές έδωσα/πήρα κάτι από κοντά, συνάντησα τον τύπο καμία φορά σπίτι του ή μια δύο φορές ήρθε κάποιος από εμένα. Το χειρότερο είναι όταν συνάντησα κάποιον και ήθελε να πάμε σε σπίτι ενός τρίτου για να δοκιμάσει κάτι που είχα προς πώληση και από πριν δεν ήθελε να μου πει πού θα πάμε κ.α. Ακόμα και τις φορές που έχω βρεθεί σε κάποιο μάστορα για να εξετάσει πχ μια κιθάρα προς πώληση, σκέφτομαι ότι είναι λίγο άβολο να φεύγεις με πχ 300-400 ευρώ στην τσέπη.

 

Το ζήτημα είναι ότι μέχρι ενός σημείου αυτό είναι έκθεση σε πιθανό κίνδυνο, δλδ δεν ξέρεις που πάς, ποιον συναντάς, ποιός μπαίνει στο χώρο σου και τι φρούτο είναι κ.α. Σας έχει τύχει κανένα περίεργο σκηνικό και επίσης πως "διασφαλίζετε" ότι μια συναλλαγή τέτοιου τύπου θα είναι ασφαλής για εσάς;

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θελω να επεκταθώ, αλλά ΜΙΑ συμβουλη θα σας δώσω.

Ειδικά ΑΝ πουλατε.

Μην ερχεστε σε επαφή με "πιθανους" αγοραστές.

ΜΟΝΟ αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν θελω να επεκταθώ, αλλά ΜΙΑ συμβουλη θα σας δώσω.

Ειδικά ΑΝ πουλατε.

Μην ερχεστε σε επαφή με "πιθανους" αγοραστές.

ΜΟΝΟ αποστολή.

 

funny, αλλά ήρθα σε επαφή με ΟΛΟΥΣ σχεδόν τους πιθανούς αγοραστές στην Αθήνα, γενικά ποτέ δεν είχα θέμα  αλλά μια δυο φορές το σκεφτόμουν ότι ψιλο-έκανα μαλακία. Γενικά πάντως κοιτάζω προφίλ σε f/b να δώ ότι μιλάμε για υπαρκτό πρόσωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, D'Ailleurs είπε

 

funny, αλλά ήρθα σε επαφή με ΟΛΟΥΣ σχεδόν τους πιθανούς αγοραστές στην Αθήνα, γενικά ποτέ δεν είχα θέμα  αλλά μια δυο φορές το σκεφτόμουν ότι ψιλο-έκανα μαλακία. Γενικά πάντως κοιτάζω προφίλ σε f/b να δώ ότι μιλάμε για υπαρκτό πρόσωπο.

Ειναι μια καλη μεδοθος η ερευνα που κανεις.....θα την απεφευγα ομως αν μπορουσα τη συναντηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχουν αλλάξει πολύ οι εποχές. Εγώ που μένω σε νησί και η πλειονότητα των αγοραπωλησιών ήταν πάντοτε με αποστολή, πάντα "ζήλευα" στον θέμα αυτό τους "πρωτευουσιάνους" για την ευκολώτερη πρόσβαση που έχουν στην αγορά και σε δοκιμές. Πέρα από την ίδια την συναλλαγή, πάντα το έβλεπα και ως αφορμή για γνωριμία με άλλους μουσικούς που μπορεί να μάθεις κάτι πολύ ενδιαφέρον. Τώρα το ξανασκέφτομαι και δεν έχει να κάνει μόνο του "κορώνα ο γιος" 😅 για να δανειστώ λίγο και το διπλανό thread  

 

edit: μια καλή μέθοδος έρευνας είναι και το viber αν έχεις το κινητό του έταιρου συναλλασσόμενου 

Επεξεργασμένο από ekim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα μπηκα σε σπιτι ενδιαφερομενου για ανταλλαγη πεταλιων, και κατεληξα να φευγω με κιθαρα...

  • Χαχα 8

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια φορα μπηκα σε σπιτι ενδιαφερομενου για ανταλλαγη πεταλιων, και κατεληξα να φευγω με κιθαρα...

 

 

Παλι καλα που δεν εφυγες και με τη γυναικα του...

  • Χαχα 6

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θέλει να στην κάνει ο άλλος, στην κάνει κανονικά και με συμβόλαια και με τα πάντα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με κάνουν να νιώθω άβολα οι καχύποπτοι - φοβισμένοι άνθρωποι που συμπεριφέρονται ως αν να απειλούνται από την παρουσία μου, ιδικά θηλυκού γένους, γιατί αυτός που βρίσκεται πραγματικά σε κίνδυνο είμαι εγώ, δηλαδή η υπόληψη μου.

 

4 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

σκέφτομαι ότι είναι λίγο άβολο να φεύγεις με πχ 300-400 ευρώ στην τσέπη.

Το ρευστό μια μέρα θα καταργηθεί και θα πείτε και ευχαριστώ, για κάτι τέτοια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει πολλες συναλλαγες μεσω των αγγελιων του νοιζ, περυσι αγορασα 6 κιθαρες και πουλησα 2, γενικα συνηθως αναλογα με την αξια του προιοντος κανονιζω και το ραντεβου τις πιο πολλες φορες σε ουδετερο εδαφος (μουσικα μαγαζια που εμπιστευομαι).

Σε σπιτι αποφευγω γενικα, ενω μια κακη εμπειρια που ειχα ηταν οταν, χαραχτηριστικα μιλησα στο τηλεφωνο για μια κιθαρα κανονισαμε ραντεβου στο σπιτι του(επεμενε), και αφου εκανα διαδρομη 30 λεπτων, με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε οτι ενδιαφεροταν και ενας φιλος του και οτι θα την πουλησει σε αυτον...

Επεξεργασμένο από nexarulhu

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου