Προς το περιεχόμενο

Η μητρική βγάζει θόρυβο όταν συνδέω τα ηχεία


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έστησα έναν η/υ αλλά η μητρική Gigabyte H410M H βγάζει θόρυβο όταν συνδέω τα ηχεία (με τα ακουστικά έχω πεντακάθαρο ήχο) τα οποία είναι τα Presonus Eris E5. Όποτε περνάει σήμα από τη μητρική (ακόμα και να κουνήσω το ποντίκι) ακούγεται buzz/hiss, όταν είναι σε αναμονή το σύστημα πάλι ακούγεται αλλά λιγότερο. Έχω και ήχο αλλά ο θόρυβος τον καλύπτει εκτός αν παίζουν δυνατά. Δοκίμασα τα πάντα από καλώδια/μπρίζες/ενημέρωση οδηγών και δε ξέρω τι αλλά το πρόβλημα παραμένει και φαίνεται να είναι στη συμβατότητα των ηχείων με τη μητρική.

 

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικός ύποπτος το ποντίκι, επίσης άλλες άσχετες συσκευές που συνδέονται στην ίδια πρίζα (ακόμη και σε κοντινές πρίζες θα τσέκαρα).

Μου έτυχε πρόσφατα άλυτο πρόβλημα με παλιά μητρική που με το πρώτο USB περιφερειακό σε σύνδεση με αυτήν άρχιζε θόρυβο στην έξοδο των ηχείων (τελικά έβγαλα τον ήχο μέσω HDMI στην οθόνη και ησύχασα).

Η μητρική σου είναι καινούργια και πιθανότατα δεν έχει πρόβλημα να βγάζει η ίδια θόρυβο.. Κάτι άλλο συμβαίνει..

 

Φυσικά, δύο πολύ λογικά τεστ είναι: α) να συνδέσεις τα ηχεία σε άλλον Η/Υ και β) την έξοδο ηχείων αυτού του Η/Υ σε άλλα ηχεία (όχι όμως σε ακουστικά γιατί είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα) για να δεις τι γίνεται..

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και εγώ hiss ενίοτε από κίνηση του ποντικιού η οποία ακουγεται μόνο από τα 5€ ηχεία (συνδεδεμένα καρφί στη κατά ήχου της Motherboard και usb ρεύμα) και όχι από τα krk ηχεία ή ακουστικά που είναι συνδεδεμένα αμφότερα στην εξωτερική κάρτα ήχου.

 

Οπότε αρχίζει το hiss απλά ξεκουμπωνω τη usb των ηχείων, ξανά κουμπώνω και σταματάει.

 

Φυσικά δεν καταλαβαίνω τη φύση του προβλήματος αλλά και το ποντίκι και τσα ηχεία είναι του ταλαρου οπότε.......

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Εδώ και εγώ hiss ενίοτε από κίνηση του ποντικιού η οποία ακουγεται μόνο από τα 5€ ηχεία (συνδεδεμένα καρφί στη κατά ήχου της Motherboard και usb ρεύμα) και όχι από τα krk ηχεία ή ακουστικά που είναι συνδεδεμένα αμφότερα στην εξωτερική κάρτα ήχου.

 

Οπότε αρχίζει το hiss απλά ξεκουμπωνω τη usb των ηχείων, ξανά κουμπώνω και σταματάει.

 

Φυσικά δεν καταλαβαίνω τη φύση του προβλήματος αλλά και το ποντίκι και τσα ηχεία είναι του ταλαρου οπότε.......

 

Τελικά συμβαίνει σε καινούργια ποντίκια με μεγάλο scan rate.. Ίσως όχι σε ακριβά ποντίκια, σε λιγότερα καλά.. Παίζει ρόλο και το συγκεκριμένο μοντέλο ποντικιού!

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη συζήτηση είχαμε με τον Dimsonic τις προάλλες που έχτισε νέο PC.
Μη φοβάσαι, δε φταίνε τα ηχεία σου, ούτε η κάρτα ήχου, ούτε συγκεκριμένα το PC. Το θέμα είναι κάτι σαν ground loop.

Γενικά θα έχεις θέμα και αν παίξεις κάποιο game, μόλις φορτώσει γραφικά. Επίσης όταν κάνεις export ένα κομμάτι, όταν scrollάρεις και υπάρχουν πολλά πράγματα στην οθόνη, κτλ. Γενικά όσο λειτουργεί περισσότερο ο υπολογιστής, τόσο περισσότερο hiss θα ακούς.

Η λύση είναι να απομονώσεις την τροφοδοσία της κάρτας ήχου από την motherboard, αλλά είναι ακριβό για να το κάνεις (περίπου στα 100 ευρώ).

Για να χαμηλώσεις τον ήχο από το ποντίκι, κατέβασέ του το polling rate από το πρόγραμμα του. Εγώ φαντάσου το χω 125 γιατί δε την πάλευα καθόλου.

 

edit: Τώρα μόλις είχα μια ιδέα που θα τη δοκιμάσω μόλις μπορέσω. Αν το PC σας έχει USB-C, δοκιμάστε να συνδέσετε την κάρτα ήχου εκεί. Εγώ πρέπει να πάρω καλώδιο USB-B σε C γιατί δεν έχω... Υποψιάζομαι ότι το C σαν κλάσεις ανώτερο και πιο καινούργιο, μπορεί να μην έχει το ίδιο πρόβλημα στην τροφοδοσία!

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω πως τα ηχεία λειτουργούν απροβλημάτιστα και σε κινητό και σε λάπτοπ, επίσης εκίνησα τον υπολογιστή χωρίς τίποτα συνδεδεμένο επάνω, μόνο τροφοδοτικό (προφανώς!) και το καλώδιο των ηχείων και είχα το ίδιο πρόβλημα. Σκέφτηκα και τη γείωση αλλά γιατί να μην έχει πρόβλημα και στα ακουστικά και έχει μόνο στα μόνιτορ... Δοκίμασα και ξεχωριστές μπρίζες, έβγαλα ότι άλλο υπήρχε στο πολύμπριζο καθώς μου έχει τύχει φορτιστής να κάνει παρεμβολές και το πρόβλημα παρέμενε. Μια άλλη σκέψη ήταν η διαφορά αντίστασης γιαυτό και ανέφερα το μοντέλο γιατί εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λα αυτά που λες τα χω δοκιμάσει και βασανίστηκα για αρκετό καιρό. Ψάχτηκα και σε ξένα φόρουμ τεχνολογίας. Ουσιαστικά είναι ο τρόπος που μεταδίδει ρεύμα η motherboard... Δεν έχει σημασία αν είναι ακριβή ή όχι. Η λύση είναι η αλλαγή τροφοδοσίας της κάρτα ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε

λα αυτά που λες τα χω δοκιμάσει και βασανίστηκα για αρκετό καιρό. Ψάχτηκα και σε ξένα φόρουμ τεχνολογίας. Ουσιαστικά είναι ο τρόπος που μεταδίδει ρεύμα η motherboard... Δεν έχει σημασία αν είναι ακριβή ή όχι. Η λύση είναι η αλλαγή τροφοδοσίας της κάρτα ήχου.

Τουλάχιστον να ξέρω να μην ψάχνω άλλο, οπότε το αφήνω όπως έχει, έτσι;

 

Αλλά πάλι με παραξενεύει το γεγονός πως ο ήχος στα ακουστικά είναι πεντακάθαρος, γιατί στα ηχεία δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

λα αυτά που λες τα χω δοκιμάσει και βασανίστηκα για αρκετό καιρό. Ψάχτηκα και σε ξένα φόρουμ τεχνολογίας. Ουσιαστικά είναι ο τρόπος που μεταδίδει ρεύμα η motherboard... Δεν έχει σημασία αν είναι ακριβή ή όχι. Η λύση είναι η αλλαγή τροφοδοσίας της κάρτα ήχου.

 

Onboard κάρτα ήχου δεν έχει ο Stoyo; Δε γράφει κάτι για κάρτα συνδεδεμένη μέσω USB.. Αυτό αλλάζει τα πράγματα, φυσικά..

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ούτε κάρτα ήχου, ούτε γραφικών. Σκέφτηκα να δοκιμάσω μια Scarlett 2i4 αλλά είναι φασαρία αφού βολεύομαι προς το παρόν με ακουστικά, χώρια που θα πρέπει να την έχω μονίμως να δουλεύει, αύριο ίσως το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου