Προς το περιεχόμενο

Η μητρική βγάζει θόρυβο όταν συνδέω τα ηχεία


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα Presonus Eris και είπα οκ θα έχει κάρτα ήχου... Πώς έχεις συνδέσει τα ηχεία με τον υπολογιστή? Με RCA? Μήπως επειδή είναι unbalanced το σήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Είδα Presonus Eris και είπα οκ θα έχει κάρτα ήχου... Πώς έχεις συνδέσει τα ηχεία με τον υπολογιστή? Με RCA? Μήπως επειδή είναι unbalanced το σήμα?

 

Κι εγώ δεν είχα προσέξει ότι έχει τόσο καλά ηχεία!

Πιθανόν κάτι να μην πηγαίνει καλά με τη σύνδεση μέσω καλωδίου..

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄ότι διαβάζω, λέγεται EMI (electromagnetic interference) και συμβαίνει για διαφορετικούς λόγους στον καθ'ένα. Σε κάποιον ας πούμε έφτεγε το ότι δεν είχε κάρτα γραφικών. Ένας άλλος το έλυσε με το να πάρει wireless ποντίκι. Τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΧ... Λοιπόν, τα ηχεία τα συνδέω με stereo jack το οποίο splitάρει σε δεξί-αριστερό καρφί... Αλλά γιατί μέχρι τώρα δε συνάντησα ξανά πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Απ΄ότι διαβάζω, λέγεται EMI (electromagnetic interference) και συμβαίνει για διαφορετικούς λόγους στον καθ'ένα. Σε κάποιον ας πούμε έφτεγε το ότι δεν είχε κάρτα γραφικών. Ένας άλλος το έλυσε με το να πάρει wireless ποντίκι. Τι να πω.

 

ΟΚ, αλλά πρέπει να αποκλείσεις την πιθανότητα να φταίει η σύνδεση μεταξύ της στερεοφωνικής εξόδου της κάρτας ήχου και της εισόδου των ηχείων..

Εξάλλου, η κάρτα έχει και αρκετές ρυθμίσεις software.. Είναι όλα ΟΚ εκεί πέρα;

Είναι λογικό, πάντως, ακουστικά και ηχεία να μην έχουν την ίδια συμπεριφορά, χειρίζονται αλλιώς το σήμα, έχουν διαφορετική αντίσταση, απόκριση συχνοτήτων, ακούς εσύ αλλιώς μέσα από αυτά κλπ.κλπ.

update: εντάξει φαίνεται το καλώδιο εκ πρώτης όψεως (ανάγνωσης)..

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, John Tzinieris είπε

ΟΚ, αλλά πρέπει να αποκλείσεις την πιθανότητα να φταίει η σύνδεση μεταξύ της στερεοφωνικής εξόδου της κάρτας ήχου και της εισόδου των ηχείων..

Εξάλλου, η κάρτα έχει και αρκετές ρυθμίσεις software.. Είναι όλα ΟΚ εκεί πέρα;

Είναι λογικό, πάντως, ακουστικά και ηχεία να μην έχουν την ίδια συμπεριφορά, χειρίζονται αλλιώς το σήμα..


Δε φταίει ούτε η έξοδος ούτε η κάρτα ούτε τα ηχεία, δεν υπάρχει περίπτωση.

Μια άλλη πληροφορία είναι ότι το πρόβλημα αυτό είναι μόνο σε desktops, και διαβάζω ότι παίζει να φταίει ότι το τροφοδοτικό ακουμπάει το κουτί - και το κουτί τη motherboard. Δε ξέρω παιδιά τι να πω. Ίσως δοκιμάσω να το βγάλω από το κουτί μπας και δω αν δουλεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις άλλα ηχεία (έστω και κατώτερης ποιότητας - έστω και με άλλο καλώδιο) να δεις τί γίνεται..

Μπορείς να τσεκάρεις ακόμη τις software ρυθμίσεις της κάρτας ήχου.

Μπορείς να δοκιμάσεις μονοφωνικά αριστερό και δεξί ηχείο να δεις τί γίνεται..

Μπορείς να δοκιμάσεις μονοφωνικό και όχι στερεοφωνικό jack (αν έχεις βέβαια)..

Εγώ θα κοιτούσα ακόμη και στο BIOS μήπως υπάρχει κάποια ρυθμίση (τραβηγμένο, αλλά..)

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε


Δε φταίει ούτε η έξοδος ούτε η κάρτα ούτε τα ηχεία, δεν υπάρχει περίπτωση.

Μια άλλη πληροφορία είναι ότι το πρόβλημα αυτό είναι μόνο σε desktops, και διαβάζω ότι παίζει να φταίει ότι το τροφοδοτικό ακουμπάει το κουτί - και το κουτί τη motherboard. Δε ξέρω παιδιά τι να πω. Ίσως δοκιμάσω να το βγάλω από το κουτί μπας και δω αν δουλεύει...

Την έβγαλα και την ακούμπησα πάνω σε βιβλίο, δεν ακουμπούσε τίποτα άλλο, μόνο psu και το jack, τα ίδια. Είχα βγάλει και ότιδήποτε άλλο όπως ανεμηστηράκια, front usb, front audio, απενεργοποίησα τους drivers, σταθερά hiss/buzz. Μόλις δοκίμασα να βγάλω τον ανεμιστήρα της cpu, τζίφος.

 

Τώρα που έκλεισα το διακόπτη του πολύμπριζου των ηχείων (που συνδέεται στο κεντρικό) έσβησε η οθόνη... go figure, πάντως τα είχα συνδέσει με μπαλαντέζα σε ξεχωριστή μπρίζα και δεν άλλαξε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Εγώ θα κοιτούσα ακόμη και στο BIOS μήπως υπάρχει κάποια ρυθμίση (τραβηγμένο, αλλά..)


Έχω αλλάξει 3 BIOS και έχω πειράξει τα πάντα, δε βρίκα λύση. Κάποιοι λένε για απενεργοποίηση μιας λειτουργίας που λέγεται SpeedStep αλλά εμένα δεν έκανε τίποτα.

Σε έναν άλλο έφτιαξε με το να κάνει update τα drivers. Δοκίμασέ το, μπορεί κάτι να γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις άλλα ηχεία (έστω και κατώτερης ποιότητας - έστω και με άλλο καλώδιο) να δεις τί γίνεται..

Μπορείς να τσεκάρεις ακόμη τις software ρυθμίσεις της κάρτας ήχου.

Μπορείς να δοκιμάσεις μονοφωνικά αριστερό και δεξί ηχείο να δεις τί γίνεται..

Μπορείς να δοκιμάσεις μονοφωνικό και όχι στερεοφωνικό jack (αν έχεις βέβαια)..

Εγώ θα κοιτούσα ακόμη και στο BIOS μήπως υπάρχει κάποια ρυθμίση (τραβηγμένο, αλλά..)

 

Αναβάθμιση bios και ότι άλλο σχετικό και άσχετο βρήκα στο site, απενεργοποίησα τα alerts που δίνει η μητρικη λόγω θερμοκρασιών, ταχύτητας ανεμιστήρα κτλ (που διάβασα ότι όντως μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα) τα πάντα, δυστυχώς δεν έχω άλλα μέσα σύνδεσης να δοκιμάσω εκτός από την Scarlett.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου