Προς το περιεχόμενο

Αντίο Chick Corea...


fusionakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Return to Forever και Romantic Warrior ήταν από τις κασσέτες που έλιωνα και με "βοηθησαν" να βγάλω την θητεια.

 

Ως αρρωστημένα επιλέκτικός στο σε τι live πηγαίνω, ήμουν τυχερός που τον είδα/άκουσα live τον Νοέμβριο του 2008 (μερικές εβδομάδες πιο πριν ειχα δει τον Ηerbie Ηancock, πριν από αυτές τις συναυλίες πάμε πίσω στο 1998 με John McLaughlin).

 

Τα λέμε αργότερα Chick...

  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Freedom είπε

Τα Return to Forever και Romantic Warrior ήταν από τις κασσέτες που έλιωνα και με "βοηθησαν" να βγάλω την θητεια.

Και εγώ στο στρατό τον πρωτοάκουσα. Ήμουν στη κορφή ενός βουνού στη Μυτιλήνη, σε ένα από τα ωραία γερμανικά νούμερα και ο κόσμος γύρω καιγόταν από τους κεραυνούς...Και ξαφνικά το ραδιοφωνάκι άρχισε να παίζει αυτό!!!

 Την άλλη μέρα πήρα τηλέφωνο να μου αγοράσουν το δίσκο (που περιέργως έβαλα να ακούσω προχθές!).

 

Υ.Γ Όταν πήρα το δίσκο και έβαλα το συγκεκριμένο κομμάτι, δεν πρόσεξα ότι το πικάπ ήταν στις 45 στροφές!!!!. Έτσι μου άρεσε από τότε να το ακούω και μου φαίνεται περίεργο κανονικά!...Είμαι καλά γιατρέ μου?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έμαθα από αυτόν τον δίσκο σχεδόν μόλις κυκλοφόρησε το 1973. Δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα υπήρχε δίσκος με τέτοιο συνθετικό επίπεδο.

Κομμάτια όπως το You're everything και φυσικά το Spain ήταν πρωτόγνωρα για την εποχή και παραμένουν ως σήμερα.

 

Λίγα μόλις χρόνια μετά οι BST διασκευάζουν ζωντανά το Spain με κεντρικό όργανο το φλάουτο του Bill Tillman και γίνεται αγαπημένο για μένα και μου φέρνουν την ιδέα να το διασκευάσουμε με το συγκρότημά μου τότε, τους A priori γύρω στο 1978. Πρέπει να είμασταν οι πρώτοι που το τολμήσαμε και για όσα χρόνια είμασταν στο προσκήνιο αποτελούσε το κεντρικό σημείο κάθε εμφάνισής μας ιδιαίτερα χάρη στην παρουσία τότε στο συγκρότημα του μεγάλου μουσικού Θανάση Ζέρβα στα πνευστά.

Παραδόξως, χωρίς ποτέ να της έχω αναφέρει το γεγονός, η κόρη μου αυτές τις μέρες ετοιμάζει μια διασκευή του για την προετοιμασία της στο πανεπιστήμιο και χτες την ώρα που φτιάχναμε διάφορα edits ...διάβασα την είδηση.

 

 

 

2040343

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω βλέποντας ολα αυτα που βάζετε διαπίστωσα πως εχω σχεδον δισκογραφία Chick Corea και μαλιστα σε βινύλιο , και μερικα cd και απορώ πως και πότε τα είχα πάρει.

Μάλλον θα τον μπέρδευα με τον Herbie Hancock 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Εγω βλέποντας ολα αυτα που βάζετε διαπίστωσα πως εχω σχεδον δισκογραφία Chick Corea και μαλιστα σε βινύλιο , και μερικα cd και απορώ πως και πότε τα είχα πάρει.

Μάλλον θα τον μπέρδευα με τον Herbie Hancock 😆

 

έχω πάρα πολλά της πρώτης εποχής, ecm, return to forever μέχρι κάποια εποχή. Οι δουλειές του μετά το 2000 με άφησαν σχετικά αδιάφορο ιδίως μετά από συνεντεύξεις μουσικών για τον τρόπο ζωής και τα πιστεύω του, αν και τον ακολούθησα στα πρώτα βήματα της Electrik και Acoustik Band.

Είχα και την τύχη να τον δω ζωντανά στο Παλαί το 1985 αν θυμάμαι καλά, όπου ένα ζώον πέταξε ένα κουτάκι κοκα κόλα πάνω στο πιάνο του. Ο ευγενικός πιανίστας σηκώθηκε, το μάζεψε, ξαναέκατσε στο πιάνο και συνέχισε.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, marathon είπε

Και εγώ στο στρατό τον πρωτοάκουσα. Ήμουν στη κορφή ενός βουνού στη Μυτιλήνη, σε ένα από τα ωραία γερμανικά νούμερα και ο κόσμος γύρω καιγόταν από τους κεραυνούς...

 

Καπου εκει κοντά (Χίο) εγινε και το δικο μου λιώσιμο με τον τύπο και τις παρέες του. Τον ήξερα ήδη αλλά τότε άρχισα να τον "μελετάω" και να τον εκτιμώ περισσοτερο. Λίγο αργότερα που "ανακάλυψα" και τον Miles Davis (όταν έφτασα στο τι είχε ξεκινήσει το 1968-69 και μετά), "ξανασυστηθήκαμε" και με τον Chick...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marathon είπε

Και εγώ στο στρατό τον πρωτοάκουσα. Ήμουν στη κορφή ενός βουνού στη Μυτιλήνη,

Aγιασο? 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι μορφασμοί του Patitucci στη χαρακτηριστική αρμονικά χαοτική εισαγωγή του Chick... και στη συνέχεια τα ασύλληπτα ρυθμικά μοτίβα που πότε οδηγούν και πότε ακολουθούν τα τερατουργήματα των μουσικών "παιδιών" του... 10 λεπτά μουσικότητας αδιανόητου επιπέδου.

 

Και λίγες αγριότητες ακόμα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου