Προς το περιεχόμενο

@#$*@#@ στο subscription model - Άλλος κανείς ?


Dawg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντας εγγεγραμμένος στους users της Focusrite λόγω ενός interface που είχα αγοράσει παλιά, μπαίνω συχνά πυκνά στο site της καθώς δίνει σε τακτά χρονικά διαστήματα δωρεάν plugins σε χρήστες που έχουν κάνει register το hardware τους.

Βλέπω ανακοίνωση για καινούρια plugins κατασκευής Focusrite μπαίνω να δω τι και πώς,
Συμπαθητικά φαίνονται λοιπόν αλλά πριν πάω καν να δοκιμάσω demo πάντα πατάω buy now για να δω σε τι τιμή πουλάει ο ποιητής, γιατί ποιο το νόημα να γλυκαθείς και να μη σε σηκώνει ο οβολός σου?

Πατάω λοιπόν και μου σκάει το subscription στη μούρη…

Υπάρχει κανείς αλλός που ενοχλείται τόσο πολύ με αυτό το μοντέλο ? Η είμαι μόνος μου εγώ κ ο πόνος μου ?

FYI και πριν σκεφτεί κανείς οτιδήποτε σχετικό με το τι είδους χρήστης είμαι, να ενημερώσω πως είμαι full legit χρήστης προϊόντων της Steinberg, αρκετών plugins της Waves, Slate drums, της Native Instruments, Toontrack, βιβλιοθηκών Kontakt κλπ. Στηρίζω τους developers καθώς όντως χρησιμοποιώ τα προϊόντα τους, επαγγελματικά και όχι on and off.

Τσουρέκια όμως ρε φίλε, ο λόγος που αγοράζω από την κατάπτυστη κατά τα άλλα Waves είναι πως βγάζω τη δουλειά που χρειάζεται άνετα, αν και έχει ενα είδος subscritption model μεν (πληρώνεις τα updates μετά από 1 χρόνο) αλλά έχεις την επιλογή τουλάχιστο να χρησιμοποιείς ότι αγόρασες, και ας μη του έχεις κάνει update.

EDIT: από τα terms Έχω σημειώσει με κόκκινο το σημαντικό που αφορά τα subscription models -
Μετά το τέλος ενός χρόνου στο subscription - σου δίνουν full αccess αλλα ενω μεν εχεις πληρώσει
£5.99 καθε μήνα - Δεν γίνεται ποτέ η αγορά των plugins απο τη μεριά σου.
!@$%@$%#$# και παλι @!%#@$%@$%$

|4.2 After the Subscription Term. At the end of the
Subscription Term, you will no longer have to pay the Monthly Subscription Payment and will be given unlimited access to the Full Version. The Full Version will not be sold or transferred to you. You will be granted a perpetual licence to the Full Version but we will remain the owners. Please refer to our Licence Terms for further information in respect of your rights to use the Full Version. If you cancel your Paid Subscription at any time during the Subscription Term, you will not be entitled to full access to the Full Version. For further information on this, see paragraph 3 (ACCESS ONCE YOU HAVE CANCELLED).

Επεξεργασμένο από Dawg
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dawg είπε

The Full Version will not be sold or transferred to you. You will be granted a perpetual licence to the Full Version but we will remain the owners.

Στα νοικιάζει δηλαδή. Νομίζω είναι κάτι αντίστοιχο, αν όχι ακριβώς ίδιο, με το μοντέλο της Apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας ξεκινήσουμε από το ότι η πειρατεία πάντα θα υπάρχει και πάντα θα είναι ένα βήμα μπροστά από τους εκάστοτε developers σε security softwares. 

 

Όταν βγαίνει ένα νέο σύστημα λένε όλοι ότι τελειώνει η πειρατεία, με πρόσφατο παράδειγμα το iLok. Εεε ακόμα και αυτό έσπασε.

 

Με τις ελευθερίες που έχουμε στο "Δυτικό" διαδίκτυο, δε γίνεται να υπάρξει σοβαρός έλεγχος για παραβάτες, uploaders ή dowloaders. Ένα σοβαρό VPN να έχει κανείς και τελειώνει η υπόθεση. 

 

Όλα τα παραπάνω τα έχουν υπόψιν τους οι εταιρίες/developers που κοστολογούν τα προϊόντα τους. Για λόγους επιβίωσης και αντίδρασης καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις, όπως αυτή που ανέβασες, μόνο που αυτές οι λύσεις ωθούν σε ακόμα μεγαλύτερες αντιδράσεις και τελικά οι εταιρίες αναλώνονται στο πώς θα κατεβάσουν ένα site και όχι στο development του προϊόντος τους. Και δικαιολογημένα.

 

Λύση υπάρχει σε αυτόν τον φαύλο κύκλο; Κατά τη γνώμη μου όχι. Μια ζωή θα βλέπουμε μπροστά μας να εκτιλύσεται ένα παιχνίδι γάτας και ποντικού, όπου οι εταιρίες θα βγάζουν νέους τρόπους προφύλαξης ή πώλησης του προϊόντος τους, μόνο και μόνο για να το crackάρουν οι πειρατές μετά από μερικούς μήνες (το πολύ).

 

Αυτό που εμείς μπορούμε να κάνουμε ως καταναλωτές είναι να επιλέξουμε σε ποια πλευρά θα σταθούμε, ποιες πρακτικές εταιριών επιδοκιμάζουμε και ανάλογα με αυτό να επιλέξουμε. 

 

Εγώ για παράδειγμα δε θα πληρώσω συνδρομή για ένα plugin. Θα προτιμήσω να ψάξω για άλλη εταιρία που θα μου πουλάει "αιώνιο" licence και free of charge upgrades. Αλλά εγώ δεν είμαι επαγγελματίας και μπορώ να ζήσω χωρίς το "Χ" plugin και να πάρω το "Ψ", ακόμα και αν είναι λίγο χειρότερο.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όλοι ενοχλούμαστε με το μοντέλο.. ειδικά όσοι τα έχουμε σκάσει χοντρά σε λογισμικό..

 

Μάλλον με το subscription license είναι σα να παραδέχονται οι ίδιες οι εταιρείες ότι του χρόνου μπορεί και να μην υπάρχουν..

 

Προσωπικά έχω αγοράσει μόνο 1 προϊόν τέτοιας άδειας, το οποίο ήταν πολύ φθηνό σε ετήσια βάση, το είχα αρκετά μεγάλη ανάγκη και η αγορά έγινε μετά από πάρα πολλή σκέψη..

Επίσης, έχω απορρίψει την αγορά άλλων τέτοιων προϊόντων, τα οποία αν ήταν "μια για πάντα", ήταν αρκετά πιθανό να τα είχα αγοράσει.. Ας πρόσεχαν..

 

Χτυπάει πολύ άσχημα αυτή η "ενοικίαση"..

 

Αν είσαι επαγγελματίας και το έχεις πολύ μεγάλη ανάγκη, το παίρνεις και μετά θα το περάσεις στην αξία της υπηρεσίας που πουλάς.. Έτσι βγαίνει κάποια άκρη..

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου το subscription. Όντως είναι σαν ενικοίαση, σωστή αναλογία που σε κάνει να το σκέφτεσαι ακόμα περισσότερο.
Αλλά...
- Είναι κατά της πειρατείας (όπως και τα online activation tools τύπου iLok, usb dongles, κτλ)
- Βοηθούν τους developers να διατηρούνται, να επεκτείνονται και να "μεγαλώνουν".
- Συνήθως στα subscription services υπάρχουν και πολλά updates, από minor fixes μέχρι τεράστια major updates.
- Είναι πιο ελεγχόμενο το liscencing, πχ για επαγγελματική χρήση, liscence για μαθητές/διδασκαλία, κτλ


Που να δεις τι γίνεται στα γραφιστικά/video editing/video effects προγράμματα - όπου ΑΝ υπάρχει επιλογή lifetime αγοράς, μιλάμε για τετραψήφια νούμερα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου το subscription. Όντως είναι σαν ενικοίαση, σωστή αναλογία που σε κάνει να το σκέφτεσαι ακόμα περισσότερο.
Αλλά...
- Είναι κατά της πειρατείας (όπως και τα online activation tools τύπου iLok, usb dongles, κτλ)
- Βοηθούν τους developers να διατηρούνται, να επεκτείνονται και να "μεγαλώνουν".
- Συνήθως στα subscription services υπάρχουν και πολλά updates, από minor fixes μέχρι τεράστια major updates.
- Είναι πιο ελεγχόμενο το liscencing, πχ για επαγγελματική χρήση, liscence για μαθητές/διδασκαλία, κτλ


Που να δεις τι γίνεται στα γραφιστικά/video editing/video effects προγράμματα - όπου ΑΝ υπάρχει επιλογή lifetime αγοράς, μιλάμε για τετραψήφια νούμερα...

 

Το παλιό σύστημα "ξέρεις, πάρε τώρα την έκδοση 3 και όσα update θα βγάλω για αυτήν, αλλά σε 2-3 χρόνια θα υπάρχει και η έκδοση 4 που θα είναι πολύ καλύτερη και θα σου δίνω φθηνό upgrade, αλλά αν θέλεις μένεις και στην 3" εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο..

Έτσι δουλεύουν οι Izotope, Steinberg, Cakewalk (παλιά), Zero-G, Yamaha και πολλοί-πολλοί άλλοι..

 

Ίσως είδαν οι εταιρείες ότι τελικά οι πιο πολλοί δεν έκαναν upgrade και έτσι βρήκαν το σύστημα με την "ενοικίαση" για να έχουν μεγαλύτερη βιωσιμότητα/κονόμα..

 

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ό,τι χειρότερο σε συνδυασμό με την απαίτηση να είσαι στο νετ για να μπορείς να δουλεύεις.

Προσωπικά δεν αγοράζω και θα μποϋκοτάρω (όσο μπορώ να επηρεάσω) τέτοιες πολιτικές. Πιστεύω ότι όταν αγοράζεις αγοράζεις για πάντα και για όσο διάστημα κρίνεις ότι το προϊόν σε εξυπηρετεί.

Επίσης εκνευρίζομαι με την πολιτική της γελοίας waves που υποτίθεται ότι πουλάει plugins των 249 στα 29 επί χρόνια, ακόμα και στις μαύρες παρασκευές και δεν στα αναβαθμίζει (δεν μιλάμε για τεράστιες αλλαγές). 

  • Like 2
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου τη βαράει άσχημα. Ιδιαίτερα στο Sibelius έχω φρενάρει στο 6. Περίμενα να δω κάτι ουσιαστικότερο, δεν ερχόταν, και μετά από χρόνια λέω κάτσε να δω τι παίζει, και κοιτάω... συνδρομή. Δεν μπορεί λέω, κοιτάω καλύτερα, συνδρομή. Φάτε σκατούλες λέω, και έχω καθίσει στο 6.

 

Δεν είναι η ενοικίαση αυτή καθεαυτή που με ενοχλεί, αλλά τα γύρω γύρω.

 

Βέβαια αυτό βολεύει τις εταιρείες, γιατί δεν χρειάζεται να υποστηρίζουν παλαιότερες εκδόσεις, μιας και στην ουσία οι συνδρομητές βρίσκονται όλοι στη νέα έκδοση, δεν χρειάζεται να κάνουν τολμηρές, ριζοσπαστικές και εκ βάθρων αλλαγές για να πετύχουν μια συνταρακτική νέα  κυκλοφορία που πρέπει να κερδίσει τους πελάτες, κ.ο.κ.

 

Τσούκου τσούκου μπολ, κατενάτσιο και όραμα μηδέν. Αλλά έτσι έχει καταντήσει αυτός ο κόσμος, δεν νομίζω να είναι μόνο η ανάπτυξη λογισμικού που πάσχει από αυτή την ασθένεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ανάμεικτα συναισθήματα για το subscription. Θυμάμαι το 1997 τα χρήματα που έδωσα για το photoshop και πόσο είχα πονέσει. Τότε θα με βόλευε ένα μοντέλο subscription, βλέπεις τότε, στην αρχή της καριέρας μου σαν ελεύθερος επαγγελματίας, οι 800.000 δραχμές πονούσαν. Το ίδιο ισχύει και σήμερα με κάποιες εφαρμογές που κανονικά κόστιζαν 2-3 χιλιάδες ευρώ και μπορώ να τις νοικιάζω με 30-50 ευρώ τον μήνα, όταν τις χρειάζομαι.

Η αλήθεια είναι πως όταν κάτι το χρησιμοποιείς για να βγάζεις χρήματα είναι σωστό και δίκαιο να πληρώνεις όταν χρησιμοποιείς τα εργαλεία. Αλλά κι εμένα η νέα πραγματικότητα που θέλει να μην μας ανήκει τίποτα δεν με χαροποιεί.

Ευτυχώς σήμερα υπάρχει εκεί έξω πολύ και καλό open source λογισμικό για όλα τα γούστα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Με τις ελευθερίες που έχουμε στο "Δυτικό" διαδίκτυο, δε γίνεται να υπάρξει σοβαρός έλεγχος για παραβάτες,

Συμφωνώ με τα άλλα που λες και ξέρω ότι δεν εννοείς τίποτα με αυτή την πρόταση, αλλά μην το μελετάς ούτε για αστείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου