Προς το περιεχόμενο

@#$*@#@ στο subscription model - Άλλος κανείς ?


Dawg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, dimsonic είπε

Επίσης εκνευρίζομαι με την πολιτική της γελοίας waves που υποτίθεται ότι πουλάει plugins των 249 στα 29 επί χρόνια, ακόμα και στις μαύρες παρασκευές και δεν στα αναβαθμίζει

Έχει τώρα 40% για του... Αγίου Βαλεντίνου!😄 ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ TAPE EMULATION, ΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ.

 

10 ώρες πριν, panorios είπε

Ευτυχώς σήμερα υπάρχει εκεί έξω πολύ και καλό open source λογισμικό για όλα τα γούστα.

Ευτυχώς που υπάρχει. Πάντα δουλεύω open office, και έχω κατεβάσει το gimp, το inkscape, το blender και τσαλαβούτηξα λίγο κατα καιρούς. Και πάντα μου αφήνουν μια πικρία αυτά τα προγράμματα, γιατί ξέρω ότι χτίστηκαν από το κάρμα μιας αλυσίδας θυμάτων, που τους πρήζει τα @#$% ο κάθε πιτσιρικάς που δεν καταλαβαίνει ότι αυτό το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ΤΖΑΜΠΑ θα του κόστιζε κανα διχίλιαρο αν το αγόραζε. Κι όμως, εκεί... Δεν δουλεύει αυτό καλά, η adobe έβγαλε αυτό εσείς τι καθόσαστε και κάτι τέτοια. Πολύ αρνητικό κάρμα κατά τη γνώμη μου. Όταν στερέψουν αυτά τα θύματα που αφιλοκερδώς αναπτύσσουν το λογισμικό...

 

Άρξη Συνομοσιολογίας

 

Βέβαια αυτούς τους βάζουνε οι εταιρείαι, προς εκπαίδευσιν χρηστών, παρακρυψάσης της πονηρίας της πειρατείας, και προς έξιν και εθισμό αυτών. Ως εκ τούτου, επί τη εξαφανίσει των μαρτυρικών αυτών προγραμματιστών ανοικτού κώδικα, και μη ευρών πρόγραμμα επαρκές γαρ, ο χρήστης οιωνεί ενοικιαστής με ένα κλικ και εν σαμπσκράιμπ θα ενταχθεί στις τάξεις των συνδρομητών των κακώνε εταιρειώνε.

 

Πέρας Συνομοσιολογίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Έχει τώρα 40% για του... Αγίου Βαλεντίνου!😄 ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ TAPE EMULATION, ΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ.

 

 

η εταιρεία αυτή ενώ φτιάχνει κατά γενική ομολογία πολλά καλά plugins, αλλά και πολλά snake oils πχ emulation Abbey Road Studios ή Nashville..., έχει αυτή την εγωιστική πολιτική του ξέρεις αυτό κάνει 249 αλλά εγώ του Αγίου Μαυροπαρασκευά θα στο δώσω 29, και τις καθημερινές 29 το δίνω-αν δεν το είδες δικό σου θέμα- αλλά και μετά από ένα χρόνο κάτσε στον άξονα των Υ, δεν με ενδιαφέρει τι θα φτιάξουν στις άλλες εκδόσεις η Steinberg ή η Microsoft ή Focusrite, εγώ στο πούλησα το 2019, τότε έτρεχε, τώρα...ας πρόσεχες, οι ΑΛΛΟΙ φταίνε που αλλάξανε τα λογισμικά τους.

Πάρε τωρα την καινούργια έκδοση ή ΜΠΕΣ σε πρόγραμμα συνδρομητικό να έχεις πάντα καινούργιες εκδόσεις.

 

Πχ αυτόν τον καιρό που ψάχνω διάφορα conflicts στον υπολογιστή μπαίνεις πχ στην Steinberg και σου λενε, ααααα nvidia έχεις? κακώς, βγάλε τον πιό πρόσφατο οδηγό και βάλε έναν παλιότερο, επίσης ό,τι plugins έχεις βάλε τις τελευταίες εκδόσεις, ό,τι γενικά μας βολέψει. Εκεί παλιότερο, εκεί νεώτερο....

Τους λεω, καθήστε ρε μάγκες, τα plugins τα αγόρασα πριν 3 χρόνια και αυτό που μου λέτε είναι ουσιαστικά ξαναγόρασέ τα ...

Μετά είναι να μην αγοράζει ο κόσμος μακ....?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ali Barout είπε

 

Άρξη Συνομοσιολογίας

 

Βέβαια αυτούς τους βάζουνε οι εταιρείαι, προς εκπαίδευσιν χρηστών, παρακρυψάσης της πονηρίας της πειρατείας, και προς έξιν και εθισμό αυτών. Ως εκ τούτου, επί τη εξαφανίσει των μαρτυρικών αυτών προγραμματιστών ανοικτού κώδικα, και μη ευρών πρόγραμμα επαρκές γαρ, ο χρήστης οιωνεί ενοικιαστής με ένα κλικ και εν σαμπσκράιμπ θα ενταχθεί στις τάξεις των συνδρομητών των κακώνε εταιρειώνε.

 

Πέρας Συνομοσιολογίας.

 

Εζωγράφισες φίλτατε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Έχει τώρα 40% για του... Αγίου Βαλεντίνου!😄 ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ TAPE EMULATION, ΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ.

 

Ευτυχώς που υπάρχει. Πάντα δουλεύω open office, και έχω κατεβάσει το gimp, το inkscape, το blender και τσαλαβούτηξα λίγο κατα καιρούς. Και πάντα μου αφήνουν μια πικρία αυτά τα προγράμματα, γιατί ξέρω ότι χτίστηκαν από το κάρμα μιας αλυσίδας θυμάτων, που τους πρήζει τα @#$% ο κάθε πιτσιρικάς που δεν καταλαβαίνει ότι αυτό το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ΤΖΑΜΠΑ θα του κόστιζε κανα διχίλιαρο αν το αγόραζε. Κι όμως, εκεί... Δεν δουλεύει αυτό καλά, η adobe έβγαλε αυτό εσείς τι καθόσαστε και κάτι τέτοια. Πολύ αρνητικό κάρμα κατά τη γνώμη μου. Όταν στερέψουν αυτά τα θύματα που αφιλοκερδώς αναπτύσσουν το λογισμικό...

 

Δεν είναι θύματα αυτοί που γράφουν ανοικτό κώδικα.

 

Είναι γ@μ@τοι προγραμματιστές, αυθεντίες σε συγκεκριμένο πεδίο γραφής κώδικα (π.χ. γραφικά, compiler, βίντεο, user interface κοκ.), οι οποίοι έχουν νοοτροπία του στυλ:

"αφού μπορώ, γιατί όχι!"

 

(στην Ελλάδα γενικά: εθελοντής = κορόιδο, και αυτό φαίνεται ακόμη και στον αριθμό λημμάτων της ελληνικής wikipedia :-( ).

 

Πολλοί από αυτούς είναι πολύ πετυχημένοι επαγγελματίες με μεγάλες οικονομικές απολαβές.

Κλασικό παράδειγμα: https://www.sesse.net/

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Δεν είναι θύματα αυτοί που γράφουν ανοικτό κώδικα.

Φυσικά και δεν ειναι. Ούτε κατακαημένοι, ουτε κακομοίρηδες. Κι εγώ χρησιμοποιώ λογισμικό ανοικτού κώδικα. Τη λέξη τη χρησιμοποιώ σε συνάρτηση με τις απαιτήσεις που εγείρονται από χρήστες οι οποίοι έχουν κακομάθει, είτε από free εφαρμογές (όπου το τίμημα είναι τα εμπορευόμενα προσωπικά δεδομένα), είτε από κακούς τρόπους. Προσωπικά, δεν θα μπορούσα ποτέ να απαιτήσω κάτι παραπάνω από το δοσμένο ή να σχολιάσω τη λειτουργικότητα ενός λογισμικού φτιαγμένου από εθελοντές. Το δέχομαι ως έχει και λέω και ευχαριστώ και κάνω και το σταυρό μου.

 

Σε προγράμματα που έχω πληρώσει, μπαίνω στο φόρουμ, ζητάω πράγματα, προσθέτω κι εγώ την ξινίλα μου σε πράγματα που χρονίζουν και δεν λύνονται κ.τ.λ. Εκεί με παίρνει, και το δικαιούμαι (κάπως), ή για να το πω κι αλλιώς, δεν ντρέπομαι να ζητήσω κάτι απ' τη στιγμή που πληρώνω για να γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Σε προγράμματα που έχω πληρώσει, μπαίνω στο φόρουμ, ζητάω πράγματα, προσθέτω κι εγώ την ξινίλα μου σε πράγματα που χρονίζουν και δεν λύνονται κ.τ.λ. Εκεί με παίρνει, και το δικαιούμαι (κάπως), ή για να το πω κι αλλιώς, δεν ντρέπομαι να ζητήσω κάτι απ' τη στιγμή που πληρώνω για να γίνει.

 

Η μεγάλη διαφορά στα δωρεάν και στα όχι-δωρεάν είναι το quality-assurance: βασικά, πόσα τεστ κάνουν πριν το "κρεμάσουν" για κατέβασμα..

 

Φυσικά στα δωρεάν γίνεται πιο πρόχειρη δουλειά - ειδικά αν ανακατεύονται λίγοι προγραμματιστές..

 

Έτσι, αν "ζορίσεις" το πρόγραμμα, βρίσκεις μερικές φορές κάμποσα bugs..

 

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?

ΠΟΣΑ plug ins ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ πραγματικά και κάνετε τοση μανούρα?

:)

Σοβαρά ρωτάω γιατί εγώ 15+ χρόνια τώρα που δουλευω daw τα ίδια 10-15 χρησιμοποιώ ..... Δεν χρειάζεται και τίποτα παραπάνω από 1 -2 καλά  eq, 3-4 compressors, 2 delay και 2 reverb,άντε και 1-2 channel strips...

Βέβαια προέρχομαι από τις....analog εποχές που πΣαχναμε να βρουμε που ΔΕΝ θα βάλουμε compressors γιατί δεν είχαμε αρκετούς :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2021 στις 6:24 ΜΜ, dimsonic είπε

είναι ό,τι χειρότερο σε συνδυασμό με την απαίτηση να είσαι στο νετ για να μπορείς να δουλεύεις.

Προσωπικά δεν αγοράζω και θα μποϋκοτάρω (όσο μπορώ να επηρεάσω) τέτοιες πολιτικές. Πιστεύω ότι όταν αγοράζεις αγοράζεις για πάντα και για όσο διάστημα κρίνεις ότι το προϊόν σε εξυπηρετεί.

Επίσης εκνευρίζομαι με την πολιτική της γελοίας waves που υποτίθεται ότι πουλάει plugins των 249 στα 29 επί χρόνια, ακόμα και στις μαύρες παρασκευές και δεν στα αναβαθμίζει (δεν μιλάμε για τεράστιες αλλαγές). 

Φιλε κλαμα....
Εβαλα στο καλαθι αγορων 4 Plugins προ Black Friday, για να δω τι μουφα θα παιξει στις δηθεν εκπτωσεις.
Αρχιζουν οι ντεμεκ εκπτωσεις, βαζω τα ιδια plugins στο καλαθι....$1 ακριβοτερα, εκλαιγα απο τα γελια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Έχει τώρα 40% για του... Αγίου Βαλεντίνου!😄 ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ TAPE EMULATION, ΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ.

 

Ευτυχώς που υπάρχει. Πάντα δουλεύω open office, και έχω κατεβάσει το gimp, το inkscape, το blender και τσαλαβούτηξα λίγο κατα καιρούς. Και πάντα μου αφήνουν μια πικρία αυτά τα προγράμματα, γιατί ξέρω ότι χτίστηκαν από το κάρμα μιας αλυσίδας θυμάτων, που τους πρήζει τα @#$% ο κάθε πιτσιρικάς που δεν καταλαβαίνει ότι αυτό το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ΤΖΑΜΠΑ θα του κόστιζε κανα διχίλιαρο αν το αγόραζε. Κι όμως, εκεί... Δεν δουλεύει αυτό καλά, η adobe έβγαλε αυτό εσείς τι καθόσαστε και κάτι τέτοια. Πολύ αρνητικό κάρμα κατά τη γνώμη μου. Όταν στερέψουν αυτά τα θύματα που αφιλοκερδώς αναπτύσσουν το λογισμικό...

 

Άρξη Συνομοσιολογίας

 

Βέβαια αυτούς τους βάζουνε οι εταιρείαι, προς εκπαίδευσιν χρηστών, παρακρυψάσης της πονηρίας της πειρατείας, και προς έξιν και εθισμό αυτών. Ως εκ τούτου, επί τη εξαφανίσει των μαρτυρικών αυτών προγραμματιστών ανοικτού κώδικα, και μη ευρών πρόγραμμα επαρκές γαρ, ο χρήστης οιωνεί ενοικιαστής με ένα κλικ και εν σαμπσκράιμπ θα ενταχθεί στις τάξεις των συνδρομητών των κακώνε εταιρειώνε.

 

Πέρας Συνομοσιολογίας.

Για Video editing, δοκιμαστε το DaVinci Resolve της Black Magic. Εχει Free εκδοση με πολλες δυνατοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου