Προς το περιεχόμενο

Περί Ελληνικού VOICE


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά τι να λέμε, οι άλλοι έχουν τον Tom Jones και μεις την Ελενάρα και τον Σάκη

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtam είπε

κάτι τελευταίο: όταν μιλάμε για αυτή την κλάση ερμηνευτών - που η Ελεωνόρα, ή ο Μουζου δεν μπορούν ούτε να φτάσουν στο δαχτυλάκι τους

 

Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικος ,όσον αφορά την Ζουγανέλη και φυσικά την Παπαρίζου (Η οποία είναι θηρίο ως τραγουδίστρια) .

Δεν μου αρέσει η μουσική και τα τραγούδια τους αλλά και οι 2 είναι σαφώς καλύτερες τραγουδιστριες από την Αλεξάνδρα και την Ιωάννα και τεχνικά και ερμηνευτικά. 

Απλά τραγουδάνε μπούρδες.  

Επίσης από το λίγο που έχω δει είναι και ευγενέστατες και εξαιρετικά υποστηρικτικές και παθιασμένες να βοηθήσουν. 

Ο Μουζουράκης, τον οποίο προσωπικά δεν αντέχω, δεν είναι φυσικά κατά καμμία έννοια μεγαλος τραγουδιστής αλλά ,για κάποιο λόγο,πετυχημένος  character ενώ ο Σάκης παίζει μπάλα εντελώς  άλλου και σε άλλα επίπεδα μια και είναι απλά ίσως ο μοναδικός, μετά την Βουγιουκλάκη, star στην χώρα. Σε αυτά τα επίπεδα δεν ενδιαφέρει αν κάποιος είναι ο καλύτερος τραγουδιστής, αν και ο Σάκης,με πολύ σκληρή δουλειά φαντάζομαι, έχει γίνει αξιοπρεπέστατος,τονικά άψογος  και πολύ "έξυπνος" τραγουδιστής 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αλλά τι να λέμε, οι άλλοι έχουν τον Tom Jones και μεις την Ελενάρα και τον Σάκη

 

Έχεις χάσει επεισόδια ή απλά δεν ακούς λαϊκά. 

Έχουμε τρομερούς τραγουδιστές στην Ελλάδα που τραγουδάνε ΕΛΛΗΝΙΚΗ μουσική. 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

απλά δεν ακούς λαϊκά. 

 

 

πλεον.

 

 

Αν έχω χάσει επεισόδια δε φταίω εγώ.

Φταίει το τεράστιο επίπεδό μας τα τελευταία 25-30 χρόνια...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

πλεον.

 

 

Αν έχω χάσει επεισόδια δε φταίω εγώ.

Φταίει το τεράστιο επίπεδό μας τα τελευταία 25-30 χρόνια...

 

Ο Tom Jones που συγκρίνεις πάντως ειναι 234 ετών last time I have checked :)

 

Έξω από την πλάκα νόμιζα ότι το θέμα αφορά τραγουδιστές και τεχνική, ερμηνεία. 

 

Για αυτό ασχολούμαστε με ελληνίδες τραγουδιστριες που τραγουδάνε κΣενα ,οπότε σιγά τα αυγά....είδα την ερμηνεία της μιας στο This is a man's word και αν και αξιοπρεπής υπάρχουν αυτοί τη στιγμή 500.000 τραγουδιστριες στον δυτικό κόσμο που το λένε 10 φορές καλύτερα οπότε what's the point?

 

Αν αφορά το επίπεδο της καλλιτεχνικής παραγωγής στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι όντως εξαιρετικά μέτριο, με ελάχιστες εξαιρέσεις που απλά δεν αλλάζουν  τίποτα μια και οι περισσότερες είναι underground. 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Ο Tom Jones που συγκρίνεις πάντως ειναι 234 ετών last time I have checked :)

so what?

 

έλα τώρα. 

Εχουμε κάποιον που να εχει επιδείξει καριέρα τέτοιου είδους?

(Εντάξει έχουμε, αλλά δεν καταδέχονται να πάνε εκεί, ιδίως στην ελληνική έκδοση του καραγκιοζ μπερντε. Πχ Μούσχουρη, Βαγγέλης κι ας είναι εξ ίσου υπερήλικες). Αλλά αυτή είναι η διαφορά της κουλτούρας μας.

Συγκρίνετε απλώς αν θέλετε ΜΟΝΟ τις συνοδευτικές μπάντες στις εκδόσεις του βοις στην Αγγλία και σε μας...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Συγκρίνετε απλώς αν θέλετε ΜΟΝΟ τις συνοδευτικές μπάντες στις εκδόσεις του βοις στην Αγγλία και σε μας...

 

Ε τα ΔΙΚΑ τους παίζουν. 

Βάλε τους να παίξουν  10 ώρες με τον Χριστοδουλόπουλο να δω τι πΣαρια πιάνουν :)

 

Τι σου κάνει εντύπωση?

Που η συντριπτική πλειοψηφία των  15χρονων στις χορωδίες  στο Χάρλεμ τραγουδάνε σόουλ και μπλουζ 50 φορές καλύτερα από την Ιωάννα, την Αλεξάνδρα και την Ζουγανέλη?

 

Πάω στοίχημα πως οι 3 παραπάνω αναφερόμενες κύριες  σκίζουν και την Christina Aguilera αν διαγωνιστούν στο "Άναψε το τσιγάρο δωσΜουφωτΓια" :)

 

Έκαστος στο είδος του και ο Λουμιδης στους καφέδες.

 

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εντάξει έχουμε,

 

Ε αφού έχουμε γιατί λες ότι δεν έχουμε?

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε πως πρόκειται απλά για ένα τηλεοπτικό προϊόν. Σκοπός του είναι να έχει τηλεθέαση για να πουλήσει διαφημίσεις. Δοκιμασμένη συνταγή, θα βάλουν τέσσερις "περσόνες" θα μαζέψουν και καμιά πενηνταριά υποψήφιους τραγουδιστές και έτοιμο το γλυκό. όσο θα υπάρχουν τραγουδιστές που θεωρούν πως θα βοηθήσει την καριέρα τους η συμμετοχή τους σε αυτά τόσο θα εξακολουθούν να υπάρχουν και αυτά τα τηλεπροιόντα.

 

Οι μεν κερδίζουν βρίσκοντας δωρεάν πρωταγωνιστές, και οι δε νομίζουν πως κάποια μέρα θα γίνουν οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές, όλοι κερδισμένη κατά μία έννοια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αλλά τι να λέμε, οι άλλοι έχουν τον Tom Jones και μεις την Ελενάρα και τον Σάκη

Το να βάζεις σε σύγκριση άκυρα ονόματα δε λέει κάτι.

Κοίτα μπορώ να το κάνω κι εγώ, άλλοι έχουν τον justin bieber και τον kanye west και εμείς Μούσχουρη και Καζαντζίδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου