Προς το περιεχόμενο

Περί Ελληνικού VOICE


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gutter είπε

Αφιερωμένο σε όλους που αγαπούν την μουσική και τη ζωή, ένα αληθινό, ένα ειλικρινές έργο τέχνης  που θα μείνει για πάντα από τον πιο σπουδαίο κατά την ταπεινή μου γνώμη εν ζωή τραγουδιστή, μουσικό και πάνω απ'όλα άνθρωπο (και όχι βαμπίρ). 

 

 

 υγ. 12.000 views και ενα single του κουβά ή της παπαπαρου εχει 1.2μιλλιον σε μια βδομαδα. 

enough said

 

Υπέροχο.

Όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι και οι δύο τεράστιοι του βίντεο που ανέβασες θα σε κοιτούσαν με απορία αν τους έλεγες ότι η Παπαρίζου και η Ζουγανέλη είναι....φαλτσες

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Υπέροχο.

Όμως δεν αλλάζει το γεγονός ότι και οι δύο τεράστιοι του βίντεο που ανέβασες θα σε κοιτούσαν με απορία αν τους έλεγες ότι η Παπαρίζου και η Ζουγανέλη είναι....φαλτσες

Τις εχουν ακουσει;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τις εχουν ακουσει;

 

 

Οχι δεν νομιζω,απλα βλεποντας το βιντεο συμπαιρενΟ οτι και οι δυο τους σιγουρα ΔΕΝ ειναι ΚΟΥΦΟΙ. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπε κανεις ότι είναι κουφοί.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να οδηγηθεί η συζήτηση σε κάποια "σύγκριση" των 2+2 ονομάτων.

Όσο και οι δικές μας να μην είναι φάλτσες στο ελάχιστο (και μάλιστα και οι δυο είδωλα τότε και τώρα της κόρης μου και υψηλά στην δική μου εκτίμησή) οι μεν ημεδαπές είναι μήλα και οι δε αλλοδαποί πορτοκάλια.

Και έστω ότι δεν θέλουμε να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια, προσωπικά και (δεν με ενδιαφέρει τι αρέσει σε άλλους) στην περίπτωση αυτή ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ τα μήλα. Και αν είναι να τρώω μήλα, τρώω μια στις τόσες και πορτοκάλια κάθε μέρα.

Και έχω την αίσθηση (κι ας κάνω λάθος ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ) το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη αν υπήρχε κάποιο αντικειμενικό κριτήριο θα γούσταρε πορτοκάλια. (Βέβαια δεν υπάρχει το κριτήριο αυτό και επιστρέφουμε στο κριτήριο 100000000000 μύγες τρώνε σκ...., άρα...?)

 

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι υπάρχει μεν καλή και κακή μουσική αλλά όλες οι καλές δεν ίδιες ή αποδεκτές το ίδιο,  τουλάχιστον για όλους.

Και αν ο Μπουλέντ έχει μεγαλύτερη γκάμα απο τον Τομ Τζόουνς δεν θα τον ακούσω (παρά μόνο από περιέργεια γι 4-5 δλ) ενώ τον άλλον τον έχω μπολιάσει στο πετσί μου.

Και όσο να μου αρέσει η Ελεωνόρα δεν είναι η μουσική που ακούω ΠΟΤΕ επι τούτου (θα την ακούσω κατα λάθος, κατα τύχη ή για το χατήρι άλλου) και ο θεός ο ίδιος δεν θα με πείσει οτι είναι καλύτερη για μένα από το συγκεκριμένο ντουέτο.

Οι δυό συγκεκριμένες τραγουδίστριες είναι ένα λαμπρό αστεράκι στο ελληνικό στερέωμα της μουσικής όπου έχουν υπάρξει ΟΓΚΟΛΙΘΟΙ που προσκυνώ, αλλά δυστυχώς αυτό που λέμε μουσική βιομηχανία-παραγωγή-κατανάλωση (και που είναι για μένα βασικό στοιχείο της ζωής) στην Ελλάδα βρίσκεται στον πάτο, και τα τελευταία 30 χρόνια έχει ξύσει εντελώς ΚΑΙ τον πάτο όπως ακριβώς βέβαια συμβαίνει και με την ξένη. Με λυπεί αφάνταστα, αλλά έχω μεγαλώσει από τα γεννοφάσκια μου, με την πλάστιγγα να γέρνει προς την ξένη μουσική με πολλές λοξές ματιές προς την τότε καλή ελληνική μουσική, όποιου είδους. Και όσο και να υπάρχει διαφορά στην ποιότητα έξω και μέσα, δυστυχώς το μέσα πάντα βρίσκεται πολύ πολύ πολύ πιο κάτω από το ξένο. Κάτι που συμβαίνει σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής δυστυχώς.

Τις καλημέρες μου και μη μου αρχίσετε με επιχειρήματα. Δεν αλλάζω εγώ μυαλά, σας αγαπάω μεν, αλλά, έτσι είμαι, έτσι ήμουν και έτσι θα'μαι.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Όσο και οι δικές μας να μην είναι φάλτσες στο ελάχιστο

 

Εγω απαντησα  σε αυτο.

Τα υπολοιπα τα εχω πει ετσι κι αλλιως παραπαΝΟΥ.

Οταν καποιος τραγουδαει την ΔΙΚΗ του μουσικη,ειναι απολυτα φυσιολογικο να την τραγουδαει καλυτερα.

 

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και έχω την αίσθηση (κι ας κάνω λάθος ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ) το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του πλανήτη αν υπήρχε κάποιο αντικειμενικό κριτήριο θα γούσταρε πορτοκάλια

 

Ζουμε σε μια πολυ μικρη και εντελως ΑΣΗΜΑΝΤΗ χωρα.

Οποτε ειναι λογικο το μεγαλυτερο μερος του πλανητη να μην εχει ιδεα για τους δικους ΜΑΣ μεγαλους τραγουδιστες....δεν υπαρχει αντικειμενικο κριτηριο για οσο ΞΕΝΟΣ ακουγεται ο Καζαντζιδης σε εναν Αγγλο μεγαλωμενο με ποπ μουσικη τοσο ΞΕΝΟΣ ακουγεται και ο ΤΟΜ Jones σε εναν Ελληνα που μεγαλωσε με λαικα και Καζαντζιδη.

  

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και αν ο Μπουλέντ έχει μεγαλύτερη γκάμα απο τον Τομ Τζόουνς δεν θα τον ακούσω (παρά μόνο από περιέργεια γι 4-5 δλ) ενώ τον άλλον τον έχω μπολιάσει στο πετσί μου.

 

Καλα κανεις,οπως και εγω εχω μπολιασει στο πετσι ΜΟΥ τον Μπουλεντ,τον Καζαντιδη και τους λοιπους μεγαλους τραγουδιστες της Ανατολης .

Παρολο που εχω ζησει ενα πολυ μεγαλο μερος της ζωης μου στο εξωτερικο και στον δυτικο κοσμο η "ΑΝΑΤΟΛΙΤΙΚΗ" μουσικη ΠΑΝΤΑ θα με αγγιζει περισσοτερο απο την κΣενη.... 

 

Οποτε μιλαμε καθαρα για θεμα γουστου και προσωπικης ευαισθησιας σε ακουσματα.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα.

 

εκτός από τον Μπουλέντ, που δεν με συγκινεί στο ελάχιστο.

Καζαντζίδη έχω ακούσει πάρα πολύ διότι μεγάλωσα σε μια εποχή που το καλό ελληνικό ράδιο στα μεσαία έπαιζε συνέχεια-σήμερα αυτό δεν γίνεται (και παίξει για 3-4 τέρμινα στο σανίδι among other things) 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εκτός από τον Μπουλέντ, που δεν με συγκινεί στο ελάχιστο.

 

 

Αυτα ειναι γουστα.

Και εμενα δεν μου λενε τιποτα η Μουσχουρη και η Μοσχολιου ,αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι τιτανιες τραγουδιστριες....ουτε φυσικα ...φαλτσες...

 

Το "φαλτσο" ειναι κατι...ΑΠΟΛΥΤΑ μετρησιμο.....σου αρεσει ,δεν σου αρεσει καποιος...και απο τους φετινους κριτες του The Voice ,σου αρεσουν δεν σου αρεσουν....ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειναι φαλτσος. 

 

ΕΙΔΙΚΑ η Παπαριζου...

Δες την εδω που τραγουδαει με τον ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑ και she doesn't even blink...

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Το "φαλτσο" ειναι κατι...ΑΠΟΛΥΤΑ μετρησιμο.....σου αρεσει ,δεν σου αρεσει καποιος...και απο τους φετινους κριτες του The Voice ,σου αρεσουν δεν σου αρεσουν....ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειναι φαλτσος. 

 

μην τα λες εμένα.

είπα την άποψη μου για το παίγνιο.

Εξυπηρετεί σκοπούς που δεν μου αρέσουν αν και για αρκετό νέο κόσμο είναι εφαλτήριο, με τους "λαθος" κανόνες του αν θες να το παίξεις. Δεν θα πήγαινα προσωπικά ποτέ, άσχετα αν δεν θα είχα θέμα είτε αν πήγαινε ή δεν πήγαινε πχ η κόρη μου. Αν θες να πας αποδέχεσαι και πηγαίνεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αν θες να πας αποδέχεσαι και πηγαίνεις.

 

 

Εγω παντως δεν πηγα και ας ιμε ΦΟΝΑΡΑ...μαιεφαγαντακικλοματα.

 

Ενω ο @Nestoras που πηγε εκανε μΕγαλη καΡΓιερα....αλλα αΦτος παντοτεΣ διαπλεκομενος ηντουστασανε... 

 

🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου