Προς το περιεχόμενο

Περί Ελληνικού VOICE


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Παίρνω αφορμή απο την ανάρτηση του αγαπητού @npap και ειδικά απο το υστερόγραφο του για να υπερθεματίσω και να πω οτι εκείνο που μου λείπει αφάνταστα σε αυτά τα talent shows είναι η προσωπική υπογραφή των συμμετεχόντων, η διάθεση τους να προτάξουν μια βαθύτερη καλλιτεχνική ανάγκη και όχι απλώς να δείξουν τεχνικές και άλλες δυνατότητες. Θα ήθελα να δω κορίτσια και αγόρια να παρουσιάζουν δικά τους τραγούδια, ανεξάρτητα απο εκτελεστικές ικανότητες, θα ήθελα να μας θυμίζουν πως αυτό που μένει και αξίζει είναι η μουσική. Αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο φαντάζομαι πως πρέπει πρώτα ν' αλλάξουν οι κριτές, οι παραγωγοί, το κανάλι, η χώρα η ίδια...

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ωραίο θα ήταν ένα τέτοιο show αλλά πλέον δεν μιλάς για τραγουδιστές/εκτελεστές (the Voice) αλλά δημιουργούς και τραγουδοποιούς. Θα ήταν όντως ενδιαφέρον κατι τέτοιο.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως η άποψη μου πάντα ήταν και την μετέφερα ως κανόνα και σε όσους συνεργαζόμουν στα ράδια, "ποτέ μην υποτιμάς το κοινό". Ισχύει για κάθε μέσο αυτό.

Συνήθως λίγοι είναι αυτοί που επικοινωνούν με τους σταθμούς τηλεφωνικά ή γραπτά και είναι μια μειοψηφία με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (για να μη γίνω κακός), που δεν εκπροσωπούν την σιωπηλή πλειοψηφία που ακούει - διαβάζει - παρακολουθεί. Οπως στα περισσότερα πράγματα στη ζωή.

Όμως πάντα υπάρχει κοινό που θα φάει ότι τους ταΐσεις. Ακόμα και σκατά.

Οι υπόλοιποι είτε αδιαφορούν είτε επιλέγουν κάτι καλύτερο. 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, yameth είπε

Συνήθως λίγοι είναι αυτοί που επικοινωνούν με τους σταθμούς τηλεφωνικά ή γραπτά και είναι μια μειοψηφία


Δεν έμεινα πολλά χρόνια στο ραδιόφωνο, αλλά και στο MAD και στον RED γινόταν χαμός από sms, τηλέφωνα και μέηλ.

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, yameth είπε

 

 

Σε γενικές γραμμές πάντως η άποψη μου πάντα ήταν και την μετέφερα ως κανόνα και σε όσους συνεργαζόμουν στα ράδια, "ποτέ μην υποτιμάς το κοινό". Ισχύει για κάθε μέσο αυτό.

Συνήθως λίγοι είναι αυτοί που επικοινωνούν με τους σταθμούς τηλεφωνικά ή γραπτά και είναι μια μειοψηφία με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (για να μη γίνω κακός), που δεν εκπροσωπούν την σιωπηλή πλειοψηφία που ακούει - διαβάζει - παρακολουθεί. Οπως στα περισσότερα πράγματα στη ζωή.

Όμως πάντα υπάρχει κοινό που θα φάει ότι τους ταΐσεις. Ακόμα και σκατά.

Οι υπόλοιποι είτε αδιαφορούν είτε επιλέγουν κάτι καλύτερο. 

 

Τι θες να πεις; Ότι αυτά θέλει ο κόσμος, αυτά παίρνει; Σε έχασα εκεί με τα τηλ. κλπ. 

 

Δυστυχώς (για όσους βλέπουν) η τηλεόραση έχει γεμίσει ριάλιτι. Μάλιστα αυτά ουδεμία σχέση έχουν με τη βιτρίνα που πωλούν. Βλέπε voice, survivor, masterchef, next top model, X got talent κλπ. Υπό μία έννοια κάτι σκουπίδια τύπου bachelor πιο ειλικρινή είναι διότι δεν υπάρχει αυτό το προσποιητό ότι "δεν ειναι ριάλιτι, είναι για την Χ,Υ,Ζ τέχνη".  Όλα είναι πλέον φραντσαιζ προϊόντα που έρχονται και στη Ελλάδα και ο κόσμος, κυρίως οι πιο μεγάλοι σε ηλικία, τα βλέπει γιατί δεν υπάρχει εναλλακτική. Κάτι σαν τις εκλογές ένα πράμα. Αν τώρα πιστεύει κάποιος ότι θα κάνει σοβαρή καριέρα μέσα απο το voice της Ελλάδας μάλλον πλανάται όπως έχει δείξει η ιστορία. Άντε κανα μεροκάματο για κάποιες σεζόν σε κανα νυχτερινό μαγαζί να βρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
21 λεπτά πριν, ez είπε

να πω οτι εκείνο που μου λείπει αφάνταστα σε αυτά τα talent shows είναι η προσωπική υπογραφή των συμμετεχόντων, η διάθεση τους να προτάξουν μια βαθύτερη καλλιτεχνική ανάγκη και όχι απλώς να δείξουν τεχνικές και άλλες δυνατότητες. Θα ήθελα να δω κορίτσια και αγόρια να παρουσιάζουν δικά τους τραγούδια, ανεξάρτητα απο εκτελεστικές ικανότητες, θα ήθελα να μας θυμίζουν πως αυτό που μένει και αξίζει είναι η μουσική . Αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο φαντάζομαι πως πρέπει πρώτα ν' αλλάξουν οι κριτές, οι παραγωγοί, το κανάλι, η χώρα η ίδια...

 

έτσι ακριβώς Ηλία... πέραν του όποιου "(καλλι)τεχνικού" αποτελέσματος (που πάντα έπεται θεμιτά κρινόμενο) πρέπει η προαίρεση ήδη να έχει παραδοθεί στην "ψυχή" της μουσικής... την πηγαία έκφραση του ακατέργαστου συναισθήματος... του αυθόρμητου και νηφάλιου... πριν το ζαλίσουν τα "φώτα της ράμπας" και το αρχίσουν στα σφηνάκια εφήμερης δόξας οδηγώντας το ενδεχομένως κάποτε σε στοχασμούς ανάλογους του «Δεν έχω επιτυχία επειδή είμαι αλκοολικός ή είμαι αλκοολικός επειδή δεν έχω επιτυχία;»...

 

τώρα περί "αλλαγής" αυτών που κινούν τα νήματα, έχοντας κατά καιρούς στο περιβάλλον μου αρκετούς συμμετέχοντες κάποτε με τον ένα ή άλλο τρόπο στους Αγώνες ελληνικού τραγουδιού Κέρκυρας, σε σκόρπιες συζητήσεις μαζί τους, στην κοινή απορία μου-ευσεβή πόθο πότε θα ξαναγίνει κάποιο ανάλογο event ώστε να με αγγίξει πάλι η συλλογική βαθύτερη καλλιτεχνική ανάγκη που πλανιόταν στην ατμόσφαιρα, η απάντηση ήταν περίπου η ίδια... μάλλον όταν γεννηθεί ο επόμενος Μάνος...

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

14 ώρες πριν, Tamtam είπε


Δεν έμεινα πολλά χρόνια στο ραδιόφωνο, αλλά και στο MAD και στον RED γινόταν χαμός από sms, τηλέφωνα και μέηλ.

 

Σόρι αν δεν κατάφερα να γίνω κατανοητός. Να προσπαθήσω καλύτερα:

14 ώρες πριν, yameth είπε

Συνήθως λίγοι είναι αυτοί που επικοινωνούν με τους σταθμούς τηλεφωνικά ή γραπτά και είναι μια μειοψηφία που ανακυκλώνεται με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (για να μη γίνω κακός), που δεν εκπροσωπούν την σιωπηλή πλειοψηφία που ακούει - διαβάζει - παρακολουθεί. Οπως στα περισσότερα πράγματα στη ζωή.

Όμως πάντα υπάρχει κοινό που θα φάει ότι τους ταΐσεις. Ακόμα και σκατά.

Οι υπόλοιποι είτε αδιαφορούν είτε επιλέγουν κάτι καλύτερο. 

Δηλαδή μπορεί να είναι 50 - 100 άτομα (και πάρα πολλά λέω) που συμμετέχουν και επικοινωνούν κατ' επανάληψη, σε σημείο που κάποιοι είναι γνωστοί με το μικρό τους όνομα στους τηλεφωνητές. Δεν πρέπει αυτοί να καθορίζουν το περιεχόμενο σαν σημείο αναφοράς, διότι δεν εκπροσωπούν ούτε μονοψήφια ποσοστά συνήθως και οι λόγοι συμμετοχής τους είναι διαφορετικοί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gutter είπε

φάλτσοι κριτές φάλτσοι νικητές.

 

Απο φωνητικα δεν κατεχω πολλα, μονο οτι ακουω δηλαδη, κι απο οργανα επισης δεν ειμαι κι ο Τσαικοφσκι, μια κιθαρα γρατζουναω, αλλα φαλτσα την Παπαριζου δεν την λες με την καμμια.Αλλα πραγματα μπορεις να πεις γι αυτην (πχ λεω εγω τωρα οτι τα τραγουδια της ειναι μαπες) αλλα φαλτσα???

 

  • Like 2

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

 

 

Σόρι αν δεν κατάφερα να γίνω κατανοητός. Να προσπαθήσω καλύτερα:

Δηλαδή μπορεί να είναι 50 - 100 άτομα (και πάρα πολλά λέω) που συμμετέχουν και επικοινωνούν κατ' επανάληψη, σε σημείο που κάποιοι είναι γνωστοί με το μικρό τους όνομα στους τηλεφωνητές. Δεν πρέπει αυτοί να καθορίζουν το περιεχόμενο σαν σημείο αναφοράς, διότι δεν εκπροσωπούν ούτε μονοψήφια ποσοστά συνήθως και οι λόγοι συμμετοχής τους είναι διαφορετικοί.

 

οκ, τώρα το έπιασα. Πάντως, πιστεύω ότι διαχρονικά το ράδιο προσφέρει πιο ποιοτικό πρόγραμμα από την τιβι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου