Προς το περιεχόμενο

Συναρμολογηση Telecaster Thinline, ποιες χορδες;


nklshp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

Αποφασισα πριν δυο μηνες να ετοιμασω τη δευτερη μου telecaster, με parts που ειχα στοκ και αλλα που βρηκα απο τις αγγελιες του noiz.

Σωμα μαονι, γεφυρα tele halon κομμενη, μαγνητες P90s Seymour Duncan Phat Cat, 50s wiring, 500k pots, 47 αρης πυκνωτης.

Αναμενω το μπρατσο 1´ ιντσα απο το πρωτο ταστο allparts maple, kluson vintage tuners, Graph tech nut.

 

Μεχρι να ολοκληρωσω τη συναρμολογηση και το σεταρισμα με απασχολει το θεμα των χορδων...εχω stock τα ακολουθα σετ:

_Elixir 10 46 nanoweb

_Elixir 11 49 nanoweb

-GHS 10 38 boomers

_GHS 11 49 flatwood.

 

με ποιο σετ λετε να ξεκινησω τα πειραματα και γιατι;

 

Δεν εχω αποφασισει για τον χαρακτηρα της κιθαρας, αντιλαμβανεστε απο τα  υλικα οτι εχει μια κατευθυνση...αλλα το αποτελεσμα θα δειξει...προς τα που θα καταληξει...

843EE459-34E5-47D6-BC3B-4A30FA755894.jpeg

F51E736F-15AD-4B7B-902F-038F7BA7343F.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μουσική θα παίζει με την κιθάρα αυτή, σε τι ενισχυτή, και τι χορδές έχεις στις υπόλοιπες κιθάρες σου?

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τι μουσική θα παίζει με την κιθάρα αυτή, σε τι ενισχυτή, και τι χορδές έχεις στις υπόλοιπες κιθάρες σου?

 

10 38 στην κλασικη μου τελε bigsby

11 49 flatwood στην Gretsch μου

11 49 nanoweb elixir στην es 335 με τους hum

10 46 elixir nanoweb στην strat

 

cornell 18 20 plexi

cornell romany 12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα με αυτες. Το ενστικτο σου ειναι πολυ πιο κοντα στις αναγκες σου, απ' οτι οι τυχαιες συμβουλες μας.

 

Προσωπικα θα εβαζα τις 10-38 ωστε να εχω κοντινη αισθηση με την αλλη τελε. Επισης, επειδη (οπως λεει ο sf) με τις semihollow εχουμε πιο φλατ ηχο, θα εβαζα 10-38 ωστε να εχω περισσοτερο "σπασιμο" στις χορδες.

Επισης, ειναι και οι φτηνοτερες. Εαν δεν σου κανουν το κλικ, τις βγαζεις και βαζεις τις elixir.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

010-038.

Έτσι κι αλλιώς με το 1" μπράτσο που έχεις παράγγειλει  κατά 90% δεν θα τίθεται θέμα σετ απ μια και θα παραμένει τυφεκιο ότι gauge και να βάλεις.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πανέμορφη κιθάρα θα προκύψει, εύγε. Κάπως έτσι είναι και οι δικές μου παρτκάστερς, βάζω πάντα 11άρια σετ και όλα δουλεύουν και ακούγονται ρολόι.

ΥΓ. Αν θελήσεις να τη δώσεις, σφύρα σε 12μετρο να σε ακούσω! 😀

  • Like 1
  • Χαχα 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με Ρ90s μου αρέσουν και οι flatwound  "μαζεύουν" ωραία τον ήχο αν θες κάτι διαφορετικό. 

Βέβαια λόγω μαγνητων η νέα σου τελε θα ακούγεται πολύ διαφορετικά Έτσι κι αλλιώς. 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
Στις 14/2/2021 στις 7:43 ΜΜ, gkourmoul1 είπε
Στις 14/2/2021 στις 7:52 ΜΜ, Superfunk είπε

010-038.

Έτσι κι αλλιώς με το 1" μπράτσο που έχεις παράγγειλει  κατά 90% δεν θα τίθεται θέμα σετ απ μια και θα παραμένει τυφεκιο ότι gauge και να βάλεις.

 

Προσωπικα θα εβαζα τις 10-38 ωστε να εχω κοντινη αισθηση με την αλλη τελε. Επισης, επειδη (οπως λεει ο sf) με τις semihollow εχουμε πιο φλατ ηχο, θα εβαζα 10-38 ωστε να εχω περισσοτερο "σπασιμο" στις χορδες.

Επισης, ειναι και οι φτηνοτερες. Εαν δεν σου κανουν το κλικ, τις βγαζεις και βαζεις τις elixir.

 Με καταστρεψατε με τις συμβουλες σας, εβαλα 10 38 στην thinline...εξαιρετικο αποτελεσμα!!! Για εναν περιεργο λογο κατεληξα να παραγγειλω Seymour Duncan Antiquity 50s για την αλλη tele μου με τους κλασικους μονους. Γιατι? Ουτε εγω καταλαβα...

 

την επομενη φορα θα δοκιμασω 11αρες που προτεινει ο Ηλιας να δω... τι αλλο θα μου προκυψει...

 

A82AEBEA-7A41-44D6-B775-E2C549B3A14E.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου