Προς το περιεχόμενο

Προβλημάτων υπολογιστή ...συνέχεια


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθώς περνάει ο καιρός και καταλαγιάζουν τα πράγματα ορισμένα από τα προβλήματα επιμένουν.

Επιμένουν αρκετά για να στη σπάσουν όχι τόσο όσο να μην δουλέψεις.

 

Λοιπόν στη συνέχεια αυτού

 

έχω να αναφέρω ότι ναι μεν το πρόβλημα εντοπίστηκε και βρέθηκε ο ένοχος (CA-2A levelling amplifier), αλλά ως συνήθως θέλω και την πίτα και τον σκύλο οπότε πες ότι δεν μπορώ να κάνω χωρίς το plugin αυτό αλλά από την άλλη θέλω και να το λύσω πιό αποτελεσματικά.

Συνεπώς σας βάζω ένα βιντεο με το πρόβλημα, όπου αρχικά παίζει μόνο το τρακ με τα drop outs και μετά βγάζω το plugin.

 

 

Από άλλα προβλήματα που παραμένουν είναι 

1. κάποιες φορές ξεκινάει το cubase και δεν έχω output. Το οποίο έρχεται αν αλλάξω τα buffers της κάρτας πχ αν ήταν στο 256 να πάνε 128 ή αν ήταν 128 να πάνε 256 (γενικά και από την ίδια την RME μου είπαν ότι φορτώνοντας ένα project μπορεί να ξελοκάρει το asio οπότε η διαδικασία που περέγραψα να κάνει ένα reset....) Γενικά είναι ενοχλητικό. Μετά από διάφορα γιατροσόφια μάλλον μπορεί...και να εξαφανίστηκε, όρκο δεν παίρνω. Είναι υπό έλεγχο.

2. Μετά από πολλή ώρα δουλειάς, πχ 2-3 ώρες συνέχεια κόψε ράψε edit στο cubase στα ξαφνικά αρχίζει απίστευτο crackling που λύνεται πάντα με ένα απλό reset του asio driver

 

το δε παρακάτω λύθηκε και το αναφέρω απλώς για να πω ότι μια ύποπτη αιτία αντιμετωπίστηκε:

 

3. Συνεχή κρασαρίσματα του cubase έως και 3-4 τη μέρα και αργότερα σε start up μύνημα ότι κρασάρισε την τελευταία φορά βγαίνοντας, αποδόθηκαν στους οδηγούς της nvidia όπου αλλάχτηκαν με προγενέστερους και μάλιστα ποιότητας studio και όχι gaming και με ταυτόχρονο ξεφόρτωμα ο,τιδήποτε είχε να κάνει με gaming, 3d κλπ.

 

Συμπεράσματα μέχρι στιγμής, πολλά θέματα με nvidia, που αν τα ήξερα σίγουρα θα πήγαινα σε άλλη μάρκα (τυχαία την διάλεξα) γιατί ήθελα να κάνω και λίγο video editing. Αν ήξερα θα πήγαινα σε onboard γραφικά που το είχα σκεφτεί έτσι ώστε να μην έχω και το θέμα το θορύβου που ενοχλεί γενικώς, ακόμα και η υποψία του. Οπότε θα δούλευα με ό,τι είχε ο προσέσορας και στα σκούρα αργότερα θα πήγαινα σε εξωτερική .

 

Για την ώρα δουλεύω, δε λέω, με απίστευτη άνεση και ταχύτητα σε σχέση με πριν, αλλά υπάρχουν τα σπαστικά που, πού θα πάει θα τα βρώ. Αν δεν τα βρω το επόμενο βήμα θα είναι να δοκιμάσω με μακ.

Για την ώρα έχω ανοίξει threads και στην RME και στην Steinberg και διαβάζω αρκετά, αλλά το βάζω και εδώ και για ενημέρωση για τυχόν μελλοντικών αγοραστών ώστε να μην καταλήξουν σε "παθόντες" ή για brainstorming μπας και βγεί κάτι...

 

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα και καλά όλα αυτά που γράφεις - μια που είναι και αρκετά εξειδικευμένα - αν έχεις βάλει παντού την τελευταία έκδοση λογισμικού, τότε απλά έχουν μείνει κάποια λίγα bugs που εμφανίζονται όταν ζορίσεις τα πράγματα στο σύστημα πολύ.. Αυτά πολλές φορές διορθώνονται με τα updates αλλά χρειάζεται υπομονή...

Όσο πιο περίπλοκο το setup, τόσο πιο πιθανό να υπάρχουν τέτοια..

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα προβλήματα αυτά υπήρχαν ουστιαστικά εξ αρχής.

Κάποια βελτιώθηκαν, κάποια λύθηκαν.

Όλα αυτά με πολύ διάβασμα και ψάξιμο, ενώ ταυτόχρονα είχα πολλά καυτά projects να τρέχουν.

Όμως αυτά που υπήρχαν και παραμένουν, παραμένουν ακόμα και με τις τελευταίες εκδόσεις λογισμικών, οδηγών κλπ. και συνεχείς αλλαγές του στυλ, τώρα βγάζουμε αυτό και βάζουμε αυτό να δούμε τι θα γίνει.

 

Δυστυχώς στις περισσότερες περιτπώσεις η τελευταία έκδοση οδηγών δεν είναι πάντα η καλύτερη λύση και το βρίσκεις μετά από αρκετό διάβασμα.

Και δεν είναι θέμα updates. Διότι όλα αυτά τα προβλήματα δεν υπήρχαν στον παλιό υπολογιστή. Όλα τρέχαν, απλά ....τρέχαν (μάλλον βάδιζαν) πιό αργά.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία έκδοση σε drivers και λογισμικό αναγκαστικά την βάζεις κάποια στιγμή αλλιώς ο κατασκευαστής δεν μπορεί να σου εγγυηθεί λύση κάποιων προβλημάτων. Τους βολεύει και το κάνουν έτσι..

 

Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι να μην αλλάζεις εύκολα υπολογιστή: μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει που είναι AMD και όχι Intel η CPU;

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Την τελευταία έκδοση σε drivers και λογισμικό αναγκαστικά την βάζεις κάποια στιγμή αλλιώς ο κατασκευαστής δεν μπορεί να σου εγγυηθεί λύση κάποιων προβλημάτων. Τους βολεύει και το κάνουν έτσι..

 

Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι να μην αλλάζεις εύκολα υπολογιστή: μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

 

Υπάρχει περίπτωση να φταίει που είναι AMD και όχι Intel η CPU;

 

 

 

Δεν είναι μόνο να μην αλλάζεις υπολογιστή, αλλά και να μην κάνεις αναβαθμίσεις σε λειτουργικά, οδηγούς κλπ.

Μετά από πολύ ψάξιμο οδηγήθηκα στην προς τα πίσω αλλαγή των οδηγών της nvidia. Βασικά είναι καλό να ξέρεις ότι τα βασικά εξαρτήματα τρέχουν αν τρέχουν με τις χ εκδόσεις, τις σημειώνεις και είσαι επιφυλακτικός με κάθε νέα έκδοση. Επίσης κρατάς κάπου σε σκληρό παλιές εκδόσεις μην τυχον και αφαιρεθούν από το site.

Γενικά θέλει να κάνεις ερευνα πριν αγοράσεις αν τα εξαρτήματα είναι γενικώς συμβατά μεταξύ τους. 

Στα site κοιτάζω τώρα βλέπω ότι υπάρχει η άποψη να ψάχνεις να βρίσκεις υπολογιστή μελετημένο (από κάποιους?) για audio χρήση πχ, καθώς πολλοί πλέον πωλούνται με βάση το gaming. Και φυσικά το gaming έχει γραμμένο τον ήχο.

Αλλά και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος.

Είχα ψάξει αρκετά αλλά και πάλι ποτέ κάτι δεν είναι αρκετό. Τί να ψάξεις αν δεν ξέρεις ένα συγκεκριμένο πρόβλημα?

Να ψάχνεις γενικώς? δεν γίνεται. Ψάχνεις όταν έρχεται το αυγό στην κωλοτσέπη σου.

Είχα σκεφτεί για intel αλλά με έφαγε ο ανηψιός μου για την καλύτερη διαχείριση μνήμης κλπ των ryzen κλπ, και από την άλλη σκέφτηκα ο μισός πλανήτης τρέχει amd και ο άλλος μισός Intel. Tί στο καλό...

Ενα γεγονός είναι πάντως ότι σήμερα οι intel είναι πίσω στις ίδιες βαθμίδες συγκριτικά με ryzen, αλλά είναι μπροστά στα ενσωματωμένα γραφικά. Αρα ίσως όποιος θέλει μόνο ήχο θα πρέπει να πάει σε ενσωματωμένα γραφικά και μάλιστα της intel που είναι πιό γρήγορα. Αν θέλει να κάνει και βίντεο ...εκεί το ρισκάρει.

 

Με υπομονή και επιμονή όλα γίνονται. Αλλά όπως είπα δεν το έχω σε τίποτα όταν στρώσουν τα Μ1 να πάω εκεί αν σπαστώ άγρια μέ κάτι.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-2)
- Έχεις δοκιμάσει να σβήσεις εντελώς τα ASIO drivers (εφόσον έχεις κάρτα ήχου)?
- Το Cubase (και γενικά τα DAW) λειτουργούν συνήθως στο τελευταίο buffer που έχεις χρησιμοποιήσει. Υπάρχει περίπτωση κάποιο άλλο πρόγραμμα που θέλει να χρησιμοποιήσει το driver του ήχου, να έχει ρυθμιστεί σε διαφορετικό buffer. Όταν δύο προγράμματα με διαφορετικό buffer ανοίξουν ταυτόχρονα, εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα.

- Έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις template και profile, όπου να ανοίγουν όλες οι ρυθμίσεις που θες πάντα?
- Επίσης, έχεις αυθεντικό Cubase? Γιατί κάποια σπασμένα έχουν υπερβολικά πολλά προβλήματα.
 

3)Αν νομίζεις ότι η Nvidia έχει προβληματικά drivers, πού να δεις την AMD...
Γενικά μην κάνεις ποτέ update drivers, ειδικά nvidia, όταν έχεις ανοιχτές εφαρμογές. Μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα, ακόμα και να σου καταστραφεί ένα project. Επίσης αν δεν έχεις προβλήματα και αν δεν κάνεις update στο software σου, καλό θα ήταν να μην κάνεις καθόλου update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

1-2)
- Έχεις δοκιμάσει να σβήσεις εντελώς τα ASIO drivers (εφόσον έχεις κάρτα ήχου)?

 

αμα τα σβήσω πως θα τρέξει η κάρτα?


- Το Cubase (και γενικά τα DAW) λειτουργούν συνήθως στο τελευταίο buffer που έχεις χρησιμοποιήσει. Υπάρχει περίπτωση κάποιο άλλο πρόγραμμα που θέλει να χρησιμοποιήσει το driver του ήχου, να έχει ρυθμιστεί σε διαφορετικό buffer. Όταν δύο προγράμματα με διαφορετικό buffer ανοίξουν ταυτόχρονα, εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα.

 

Το άλλο πρόγραμμα άντε να είναι το Youtube, αλλά αυτό δεν χρησιμοποιεί από όσο ξέρω τους asio αλλά τον ήχο των windows

- Έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις template και profile, όπου να ανοίγουν όλες οι ρυθμίσεις που θες πάντα?

 

πού? στο cubase? Αφού κάθε project ανοίγει εκεί που αφέθηκε


- Επίσης, έχεις αυθεντικό Cubase? Γιατί κάποια σπασμένα έχουν υπερβολικά πολλά προβλήματα.

 

Αυθεντικό με usb key έκδοση 10.5 (μία πίσω)
 

3)Αν νομίζεις ότι η Nvidia έχει προβληματικά drivers, πού να δεις την AMD...
Γενικά μην κάνεις ποτέ update drivers, ειδικά nvidia, όταν έχεις ανοιχτές εφαρμογές. Μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα, ακόμα και να σου καταστραφεί ένα project. Επίσης αν δεν έχεις προβλήματα και αν δεν κάνεις update στο software σου, καλό θα ήταν να μην κάνεις καθόλου update.

 

εννοείται δεν γίνονται αυτά με ανοιχτά προγράμματα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

 

Δεν είναι μόνο να μην αλλάζεις υπολογιστή, αλλά και να μην κάνεις αναβαθμίσεις σε λειτουργικά, οδηγούς κλπ.

Μετά από πολύ ψάξιμο οδηγήθηκα στην προς τα πίσω αλλαγή των οδηγών της nvidia. Βασικά είναι καλό να ξέρεις ότι τα βασικά εξαρτήματα τρέχουν αν τρέχουν με τις χ εκδόσεις, τις σημειώνεις και είσαι επιφυλακτικός με κάθε νέα έκδοση. Επίσης κρατάς κάπου σε σκληρό παλιές εκδόσεις μην τυχον και αφαιρεθούν από το site.

Γενικά θέλει να κάνεις ερευνα πριν αγοράσεις αν τα εξαρτήματα είναι γενικώς συμβατά μεταξύ τους. 

Στα site κοιτάζω τώρα βλέπω ότι υπάρχει η άποψη να ψάχνεις να βρίσκεις υπολογιστή μελετημένο (από κάποιους?) για audio χρήση πχ, καθώς πολλοί πλέον πωλούνται με βάση το gaming. Και φυσικά το gaming έχει γραμμένο τον ήχο.

Αλλά και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος.

Είχα ψάξει αρκετά αλλά και πάλι ποτέ κάτι δεν είναι αρκετό. Τί να ψάξεις αν δεν ξέρεις ένα συγκεκριμένο πρόβλημα?

Να ψάχνεις γενικώς? δεν γίνεται. Ψάχνεις όταν έρχεται το αυγό στην κωλοτσέπη σου.

Είχα σκεφτεί για intel αλλά με έφαγε ο ανηψιός μου για την καλύτερη διαχείριση μνήμης κλπ των ryzen κλπ, και από την άλλη σκέφτηκα ο μισός πλανήτης τρέχει amd και ο άλλος μισός Intel. Tί στο καλό...

Ενα γεγονός είναι πάντως ότι σήμερα οι intel είναι πίσω στις ίδιες βαθμίδες συγκριτικά με ryzen, αλλά είναι μπροστά στα ενσωματωμένα γραφικά. Αρα ίσως όποιος θέλει μόνο ήχο θα πρέπει να πάει σε ενσωματωμένα γραφικά και μάλιστα της intel που είναι πιό γρήγορα. Αν θέλει να κάνει και βίντεο ...εκεί το ρισκάρει.

 

Με υπομονή και επιμονή όλα γίνονται. Αλλά όπως είπα δεν το έχω σε τίποτα όταν στρώσουν τα Μ1 να πάω εκεί αν σπαστώ άγρια μέ κάτι.

 

 

Αν έχεις φτάσει σε σημείο να κάνεις rollback σε παλιούς drivers (και σχεδόν υποχρεωτικά), τότε χαιρέτα μέσα.. :-)

Εχεις δίκιο ότι πρέπει να τους κρατάς πάντα στο δίσκο - κι εγώ την έχω πατήσει έτσι..

Αυτή τη στιγμή, δυστυχώς, οι Intel βγάζουν τα ίδια GIPS σε περισσότερα λεφτά, ή τα λιγότερα στα ίδια χρήματα - όμως έχω μια μικρή υποψία για τους AMD σε θέματα συμβατότητας μια που μιλάμε για περίεργες λειτουργίες..

Είπαμε μόνη λύση: "ότι δουλεύει άστο ήσυχο" - αλλά δεν γίνεται να το κάνεις συνέχεια αυτό.. Χαλάνε - δεν έχεις drivers για το παλιό ΛΣ - αγοράζεις νέο h/w  - μετά θέλει αλλαγή ΛΣ - κλπ.κλπ.

 

57 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

1-2)
- Έχεις δοκιμάσει να σβήσεις εντελώς τα ASIO drivers (εφόσον έχεις κάρτα ήχου)?
- Το Cubase (και γενικά τα DAW) λειτουργούν συνήθως στο τελευταίο buffer που έχεις χρησιμοποιήσει. Υπάρχει περίπτωση κάποιο άλλο πρόγραμμα που θέλει να χρησιμοποιήσει το driver του ήχου, να έχει ρυθμιστεί σε διαφορετικό buffer. Όταν δύο προγράμματα με διαφορετικό buffer ανοίξουν ταυτόχρονα, εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα.

- Έχεις δοκιμάσει να φτιάξεις template και profile, όπου να ανοίγουν όλες οι ρυθμίσεις που θες πάντα?
- Επίσης, έχεις αυθεντικό Cubase? Γιατί κάποια σπασμένα έχουν υπερβολικά πολλά προβλήματα.
 

3)Αν νομίζεις ότι η Nvidia έχει προβληματικά drivers, πού να δεις την AMD...
Γενικά μην κάνεις ποτέ update drivers, ειδικά nvidia, όταν έχεις ανοιχτές εφαρμογές. Μπορεί να δημιουργήσει διάφορα προβλήματα, ακόμα και να σου καταστραφεί ένα project. Επίσης αν δεν έχεις προβλήματα και αν δεν κάνεις update στο software σου, καλό θα ήταν να μην κάνεις καθόλου update.

 

Ωραία είναι όλα αυτά, αλλά όταν δίνεις ένα σωρό λεφτά για s/w δεν θα πρέπει να χρειάζεται να τους κάνεις και τον tester (και μάλιστα audio expert tester κλπ.)

Αυτά που προτείνεις (templates, profiles κλπ.) είναι πολύ εξειδικευμένα και θέλουν και συνέχεια αλλαγές κλπ. Για τίποτα servers θα ήταν καλή ιδέα βέβαια..

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κρας κατα πασα πιθανότητα προέρχονται από τα plug-in. Κρύψε plug-in από το cubase (μετακινόντας τα σε άλλους φακέλους) μέχρι να βρεθούν οι ένοχοι.

 

Με nVidia δεν είχα προβλήματα. (1060 3gb έχω) Έβαλα κι εγώ τον πιο πρόσφατο studio driver, αλλά δεν είδα κάποια διαφορά (σε σχέση με τον προηγούμενο game-ready)

 

Το crash στην έξοδο είναι ψιλοαδιάφορο. Κι εμένα μου κρασάρει πολλές φορές στην έξοδο αλλά χωρίς κανένα σύμπτωμα μέσα στο πρόγραμμα. Εκεί μπορούν να φταίνε πολλά. Από drivers, μέχρι και τις προτιμήσεις του cubase που είναι ένα τριμ...λο και από έκδοση σε έκδοση όσο πάνε και χειροτερεύουν. Σε αυτή την περίπτωση, (και το γράφω και για μένα που πρέπει μια μέρα να κάτσω να το κάνω αλλά βαριέμαι) θέλει επαναφορά όλων των προτιμήσεων σε εργοστασιακές και ξαναχτίσιμο. (Εγώ έχω μεν φτιάξει προφιλ χρήστη, αλλά και στο προφιλ δεν είναι ξεκάθαρο το τι αποθηκεύεται. Και μετά δεν ξέρω αν θα πρέπει να ξαναφτιάχνω χρώματα, αγαπημένα direct offline processes κτπ.. Κι ούτε ξέρω αν σίγουρα θα κοπούν τα crash στην έξοδο.)

 

Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι το cubase κρασάρει πολύ εύκολα αν το project βρίσκεται στο Onedrive, και τότε απλά εξαφανίζεται, χωρίς κανένα ίχνος ή μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου