Προς το περιεχόμενο

Προβλημάτων υπολογιστή ...συνέχεια


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, panorios είπε

Καλησπέρα, την onboard κάρτα την έχεις ενεργή; Την θέλεις;

ήχου εννοείς?

 

δεν την έχω απενεργοποιήσει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ με τα Plugins αλλά δεν είναι εύκολο.

Εβαλα προχτες τον studio 469.89 και σταμάτησαν τα κρας.

Τις τελευταίες μέρες δεν υπήρχε περίπτωση να βγείς και να ξαναμπείς χωρίς κρας.

Και στα preferences άντε να έχω μια προτίμηση, που ούτε θυμάμαι τι είναι.

 

Τα προτζεκτ τα έχω σε ένα στικάκι 3.0

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ήχου εννοείς?

Ναι

 

Εάν δεν την χρειάζεσαι απενεργοποίησε την απο το bios ή σε αντίθετη περίπτωση βάλε στα settings των windows τις ίδιες τιμές που έχεις στο interface- cubase (bit-Kh)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και στα preferences άντε να έχω μια προτίμηση, που ούτε θυμάμαι τι είναι.

 

Αν είναι όντως έτσι, και δεν σε πειράζει να τις μπουμπουνήσεις:

 

Δοκίμασε μια ασφαλή εκκίνηση στο cubase. Το τρέχεις, και κρατάς πατημένο Ctrl Shift Alt.

 

safe_mode.png

 

Εδώ, βάλε ένα τίκ στο πρώτο να σου απενεργοποιήσει όλα τα plug-in πέραν των μαμίσιων, και από κάτω βάλε το Disable program preferences. Αν νιώθεις σίγουρος, βάρα και ένα Delete program preferences να ξέρεις ότι καθάρισες από αυτό το κομμάτι. (που προξενεί προβλήματα ούκ ολίγες φορές, ιδιαίτερα μετά από αναβαθμίσεις του προγράμματος από έκδοση σε έκδοση πχ 8 σε 8.5, 8.5 σε 9 κτπ κτπ.)

 

Δούλεψε λίγο με αυτή την κατάσταση. Αν δεις ότι παρουσιάζονται τα ίδια συμπτώματα με πριν, αποκλείουμε το cubase και κοιτάμε το υλικό. Αν δεν παρουσιαστούν τα συμπτώματα, βάλε ένα ποτηράκι να το γιορτάσεις.🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.

Επειδή κι εγω "ήξερα" να χτίζω υπολογιστή (τόσα χρόνια μπρίκια κολούσαμε...) να πω αναφορικά πως τα παραξενα προβλήματα στην τελευταία μου υλοποίηση, λύθηκαν όταν διάβασα ΟΛΗ τη λίστα υποστηριζόμενων μνημών ανα κατασκευαστή και μοντέλο της motherboard και συνειδητοποίησα πως η καρατούρμπο RAM που μου πρότειναν ως συμβατή απο το Πλαίσιο, δεν συμπεριλαμβανόταν.

Κατέβασα τη μούρη μου και πήρα κάποιο ταπεινότερο σετάκι και όλα πετούν.

 

Είπα... η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.

  • Like 1
  • Λυπάμαι 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yameth είπε

Είπα... η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.


Καθόλου άχρηστη, αρκετοί την πατάνε. Βέβαια κάποιες φορές η πληροφορία αυτή δεν ανανεώνεται αν βγεί ένα νέο προϊόν, αλλά μπορεί να υπάρχει νέο bios ή chipset driver που να τις ενεργοποιεί. Επίσης λίγοι ξέρουν ότι πριν την εγκατάσταση της RAM πρέπει πάντα να τσεκάρεις το εγχειρίδιο για το πώς να τις τοποθετήσεις - σε ποια υποδοχή ακριβώς (αν έχεις 1 ή 2 αντί για 4), γιατί έχει διαφορά αν τις βάλεις δίπλα-δίπλα, αν αφήσεις ένα κενό, αν ξεκινήσεις από το δεύτερο, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπα... και flash το Bios με την τελευταία έκδοση και drivers update, τίποτα. Προσοχή στη λεπτομέρεια του online manual θέλει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 5:32 ΜΜ, yameth είπε

Η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.

Επειδή κι εγω "ήξερα" να χτίζω υπολογιστή (τόσα χρόνια μπρίκια κολούσαμε...) να πω αναφορικά πως τα παραξενα προβλήματα στην τελευταία μου υλοποίηση, λύθηκαν όταν διάβασα ΟΛΗ τη λίστα υποστηριζόμενων μνημών ανα κατασκευαστή και μοντέλο της motherboard και συνειδητοποίησα πως η καρατούρμπο RAM που μου πρότειναν ως συμβατή απο το Πλαίσιο, δεν συμπεριλαμβανόταν.

Κατέβασα τη μούρη μου και πήρα κάποιο ταπεινότερο σετάκι και όλα πετούν.

 

Είπα... η άχρηστη πληροφορία της ημέρας.

 

επειδή η μνήμη μου έλεγε ότι με το καινούργιο ήσουν μια χαρά, τελικά ποιά ήταν τα παράξενα προβλήματα που είχες?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ίσως ο τελευταίος που μπορεί να βοηθήσει επειδή χρησιμοποιώ ακόμη τα windows xp 32 bit με κάποιες μουσικές εφαρμογές της εποχής εκείνης. Τα έχω σε έναν εξτρα σκληρό δίσκο ενώ τα λειτουργικά μου καθημερινής χρήσης είναι σε άλλους δίσκους και είναι Linux 64 bit. Κι επειδή είναι αδύνατον να βρω τα χρήματα να κάνω τη μετάβαση αύριο-μεθαύριο που θα χαλάσει ο υπολογιστής αυτός , έχω ήδη μελετήσει τη διαδικασία λειτουργίας των XP με τα μουσικά μου applications μέσα από το virtualbox της oracle. Εκεί θα μείνω...

Επειδή όμως τα είχα κι εγώ σχεδόν όλα αυτά τα προβλήματα που αναφέρεις τω καιρώ εκείνω (περίπου αυτά που λες και κατά περιόδους...) , κι επειδή τα προβλήματα αυτά εδώ και πολλά χρόνια δεν τα αντιμετώπισα ποτέ ξανά έχοντας επιτέλους ένα απόλυτα σταθερό και παραγωγικό σύστημα, θα σου αναφέρω τους λόγους που θεωρώ βασικότερους.

Το σύστημα που χρησιμοποιώ :

α. φοράει επάνω του ένα λειτουργικό που ΔΕΝ πήρε ποτέ ξανά updates (service pack 2 και τέλος) .

β. έχω φτιάξει ένα προφίλ εισόδου όταν μπουτάρουν τα windows όπου καταργώ όλες τις συσκευές και τις υπηρεσίες που δεν αφορούν στη μουσική παραγωγή  - ακόμη και το διαδίκτυο είναι απολύτως κλειστό !!! Κλείνω ακόμη και την onboard  κάρτα ήχου ως συσκευή αφού για την παραγωγή χρησιμοποιώ μια άλλη καλύτερη. Και θα σου πω σ' αυτό το σημείο ότι, όσο άφηνα και την onboard να λειτουργεί δηλαδή απλά να ενεργοποιείται ως συσκευή , είχα μικροπροβλήματα με την άλλη κάρτα ήχου παρόμοια με τα δικά σου.

γ. τα μουσικά applications που χρησιμοποιώ δεν παίρνουν ποτέ updates. Τo update .... δεν είναι πάντα για καλό ! αχαχχαχα

δ. είναι αδύνατον να επηρεαστεί αρνητικά από καταστροφικούς ιούς πάσης φύσεως αφού δεν υπάρχει διαδίκτυο.

ε. δεν επηρεάζεται από παιγνίδια και άλλες εφαρμογές ΜΗ μουσικές διότι , πολύ απλά δεν υπάρχουν στο δίσκο τέτοια πράγματα. Υπάρχουν μόνον οι δοκιμασμένες εφαρμογές μουσικής.

Καλή Κυριακή !

 

ΥΓ. Παρακαλώ πες μου αν θέλεις πως το έβαλες εκείνο το "άσχετος" κάτω από το dimsonic γιατί σε μένα γράφει από μόνο του "Musician" (θα ήθελα να έχω τις γνώσεις ενός μουσικού αλλά δεν τις έχω...) και πρέπει να το αλλάξω αυτό !!

Επεξεργασμένο από fanisatt
  • Ευχαριστώ 1

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώνεις.

Εχοντας ασχοληθεί με υπολογιστές από το 1980 και μετά (τα χρόνια του πανεπιστημίου δεν μετράνε) έχω περάσει πολλές φορές τέτοιες καταστάσεις αλλά πρέπει δυστυχώς να επικαιροποιούμε τις γνώσεις μας και να είμαστε πιό ευέλικτοι.

Ο καινούργιος υπολογιστής ξεκίνησε για να γίνει dedicated για μουσική αλλά ακόμα δεν πρόλαβε να στρωσει ώστε να κοπεί ο ομφάλιος λώρος με το περιβάλλον του. Όταν με το καλό γίνει θα απομονωθεί.

Το θέμα είναι ΑΝ θα τα καταφέρει.

Απαντώ

α. Δύσκολο διότι πλέον ξέρεις ότι στα 10 τους λές δεν θέλω αναβαθμίσεις και αυτά ...κάνουν

β. Κοντεύω, πάνω σ αυτό δουλεύω. Θα κοπούν όλα όταν όμως φορτωθούν και δουλέψουν 100% αυτά που θέλω και δούλευαν, όχι 95ή 98%

γ. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω, διότι όταν δω κάτι που μου γιαλίζει μπορεί να το θελήσω

δ. σωστά

ε. εννοείται ότι δεν υπάρχουν

Καλημέρα και καλή Κυριακή επίσης.

 

υγ. τον τίτλο τον κέρδισα επάξια μέσα στο νοιζ και μετά από πολλή σκέψη θεώρησα ότι αντικατοπτρίζει σωστά την κατάσταση και πολύ καλύτερα από το "υπομονετικός" που είχα πιό παλιά. Αλλωστε πλέον είναι καιρός που εχω χάσει την υπομονή μου. Απλά πηγαίνεις στο προφίλ σου και το αλλάζεις.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου