Προς το περιεχόμενο

Παλαιές τεχνολογίες και φυσικές καταστροφές.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, LK είπε

Το ότι υπάρχουν άνθρωποι που είναι χωρίς ρεύμα 3 μερες, άρα και χωρίς φαγητο και χωρίς ζέστη και χωρίς επικοινωνίες είναι απίστευτο.

 

 

Δύο άνθρωποι πέθαναν, γιατί κόπηκε το ρεύμα, και δεν μπορούσε να λειτουργήσει το μηχάνημα παροχής οξυγόνου.

Τι λέμε τώρα ....

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Λυπάμαι 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Superfunk

 

Είτε μένεις κέντρο, είτε εκτός, και μόνο που μπλέξαν τα δικτυα φτάνει.

Ας σου κόφουν το ρέυμα δεν έχεις τηλέφωνο....απαράδερτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

@Superfunk

 

Είτε μένεις κέντρο, είτε εκτός, και μόνο που μπλέξαν τα δικτυα φτάνει.

Ας σου κόφουν το ρέυμα δεν έχεις τηλέφωνο....απαράδερτο.

 

έχεις το τζάκι οπότε κάνεις σήματα καπνού

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, LK είπε

Ας σου κόφουν το ρέυμα δεν έχεις τηλέφωνο

 

 

Καλα τηλεφωνο δεν εχω ετσι κι αλλιως ,δεν εχω συσκευη σταθερου μια και μετα τα 10 χρονια που δεν ειχε χρησιμοποιηθει ουτε μια φορα αποφασισα να την καταργησω.....  ακομα και οι 90+ φιλοι του πατερα μου που μου τηλεφωνουν ακομα απο την..παλαια γενια που γνωριζει την...υπαρξη του σταθερου τηλεφωνου.....εχουν κινητο και μονο αυτο χρησιμοποιουν.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

έχεις το τζάκι οπότε κάνεις σήματα καπνού

 

 

Τζακι?

 

Ευτυχως τετοιες γυφτιες δεν τις εχουμε στο κεντρο....στα ΒΠ ΙΝΕ αυτα...ακου τζακι μεσα στον αστικο ιστο....να καρκινιαζεις τους γειτονες σου για να το παιξεις Ελβετος Βαρωνος..... only in Greece 🤬

Θυμαμαι μια πρωτοχρονια με ειχαν καλεσει σε ενα σπιτι στα ΒΠ και απο την πολυ καπνιλα απο τα τζακια εφτυνα καρβουνο μια εβδομαδα....(τα ηθελε και ο απαΦτος μου βεβαια που περασα τα βορΓια ΣΥΝΟΡΑ του πολιτιΖμου ,δηλ. την γωνια Λ.Αλεξανδρας με Β.Σοφιας, χωρις να το σκεφτω 🤣)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και εγώ ΒιΠις είμαι

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συμφωνώ και επαυξάνω LK!

Τι πρόβλημα έχουν τα FM και θέλουμε τα βραχέα;

Τρανζίστορ με μπαταρία πάντα πρέπει να έχουμε. Όπως και φακό.

Πάρε και μια απλή συσκευή τηλεφώνου με καλώδιο να έχεις για blackouts αν δεν χρησιμοποιείς κινητά. Ξερω έχεις αρκετές LK.😉

 

Ο λιγνίτης (καθωσπρέπει όρος για το κάρβουνο) όμως είναι πηγή ενέργειας μόλις 2 αιώνων και δεν σημαίνει πως είναι ο παλιός καλός τρόπος επειδή αυτόν γνωρίσαμε. Μολύνει απο τη μια και θα τελειώσει απο την άλλη. Καλό είναι να δουλεύουμε για νέες καθαρότερες και κυρίως ανανεώσιμες πηγές. Δεν είναι εδω ακόμη αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε.

Ανάβουμε το Ντζάκι ή τη σόμπα για 2 μέρες.

Επίσης υπάρχει και το layering outfit (κρεμμύδι) για όσους ακολουθούν τη μόδα και τη ζέστη. Παλιός καλός συνδυασμός.😄

 

 

 

 

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yameth είπε

Τι πρόβλημα έχουν τα FM και θέλουμε τα βραχέα;

Τρανζίστορ με μπαταρία πάντα πρέπει να έχουμε. Όπως και φακό.

Πάρε και μια απλή συσκευή τηλεφώνου με καλώδιο να έχεις για blackouts αν δεν χρησιμοποιείς κινητά. Ξερω έχεις αρκετές LK.😉

 

 

δεν έχουν, αλλά θα τα καταργήσουν. Ενω τα βραχέα δεν φεύγουν με τίποτα. Και μεταξύ μας δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ καλύτερο από το να ακούς από βραχέα μουσική τη νύχτα, που έχει καλύτερη διάδοση και ιδίως από χώρες που είναι ...πίσω στον πολιτισμό (?)

 

Το θέμα με τα τηλέφωνα voip είναι ότι όταν σου φέρουν τέτοια σύνδεση είναι μονόδρομος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση

Ακούω επίσης στις ειδήσεις ότι πάνε να αγοράζουν προιόντα άμεσης ανάγκης , και δεν δουλέυον τα Pos χωρίς ρεύμα , και αναρωτιέμαι.....δεν έχουν 5 , 10 ......40 ευρώ σε χαρτονομίσματα (υπό κατάργηση επίσης)  στην τσέπη τους να αγοράσουν.

Και η απάντηση είναι ΔΕΝ έχουν.

Το ρευστό δεν είναι ευκολία, είναι δικαίωμα του ανθρώπου, είναι αποτέλεσμα της εργασίας του καθενός (δεν με ενδιαφέρει) η ασφάλεια και η ελευθερία του. Από την στιγμή που θα το αποκτήσει κανείς νόμιμα δεν πρέπει να δίνει λογαριασμό σε κανέναν τι θα το κάνει αν δεν θέλει να δώσει λογαριασμό. Ακόμα και οι ευυπόληπτοι πολίτες που δεν έχουν τίποτα να κρύψουν  (για αυτούς με τα σματφον και τα πατίνια λέω) και δεν χρωστάνε πουθενά και τέτοια... θα έρθει η ώρα που θα το μετανιώσουν, εμείς οι απατεώνες θα βρούμε τρόπο .

 

Τέρμα πιο σοβαρό θέμα από το ''τι κάνουμε χωρίς ρεύμα και ίντερνετ'' 

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου