Προς το περιεχόμενο

Παλαιές τεχνολογίες και φυσικές καταστροφές.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 ώρες πριν, Άγιος είπε

Το ρευστό δεν είναι ευκολία, είναι δικαίωμα του ανθρώπου, είναι αποτέλεσμα της εργασίας του καθενός (δεν με ενδιαφέρει) η ασφάλεια και η ελευθερία του. Από την στιγμή που θα το αποκτήσει κανείς νόμιμα δεν πρέπει να δίνει λογαριασμό σε κανέναν τι θα το κάνει αν δεν θέλει να δώσει λογαριασμό. Ακόμα και οι ευυπόληπτοι πολίτες που δεν έχουν τίποτα να κρύψουν  (για αυτούς με τα σματφον και τα πατίνια λέω) και δεν χρωστάνε πουθενά και τέτοια... θα έρθει η ώρα που θα το μετανιώσουν, εμείς οι απατεώνες θα βρούμε τρόπο .

 

Τέρμα πιο σοβαρό θέμα από το ''τι κάνουμε χωρίς ρεύμα και ίντερνετ'' 

Το ρευστο πάει για καταργηση επίσης με ανόητες δικαιολογίες.

Ειχα 20 ευρώ, τόσο ΑΚΡΙΒΩΣ όσο έκανε αυτο που ηθελα να πάρω.....και ΔΕΝ το επαιρνε το καταστημα (δεν μας αφηνουν λεει στο κλικ away), λες και θα έκανα παραπάνω κινησεις αν του έδινα το 20 ευρω και το επαιρνε, από το να βάλω την καρτα στο μηχάνημα......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LK είπε

Το ρευστο πάει για καταργηση επίσης με ανόητες δικαιολογίες.

Ειχα 20 ευρώ, τόσο ΑΚΡΙΒΩΣ όσο έκανε αυτο που ηθελα να πάρω.....και ΔΕΝ το επαιρνε το κατασημα (δεν μας αφηνουν λεει στο κλικ away), λες και θα έκανα παραπάνω κινησεις αν του έδινα το 20 ευρω και το επαιρνε, από το να βάλω την καρτα στο μηχάνημα......

 

Και που να πας σε καμμία Σουηδία...εκεί αν πληρώσεις με μετρητά πληρώνεις  ΠΑΡΑΠΑΝΩ τιμή μια και σε χρεώνουν έξοδα "διαχείρισης μετρητών " αυτό βέβαια ΑΝ βρεις μαγαζί ή εστιατόριο που να δέχεται μετρητά  (καλή τύχη).

 

Βέβαια υπάρχουν και χώρες στην Ευρώπη, π.χ. Γερμανία ή Ελβετία που Έτσι και βγάλεις κάρτα βγάζει ταυτόχρονα και περίστροφο ο μαγαζάτορας και σε πετάει με τις κλωτσιές έξω :) 

 

Το πλέον χυδαίο όμως στην χώρα μας είναι ότι προσπαθούν να παρουσιάσουν την ουσιαστική απαγόρευση χρήσης μετρητών που έχουμε με την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής....(εδώ γελάμε)....ας μας έλεγαν τουλάχιστον ξεκάθαρα ότι "παιδιά κάπως πρέπει να ενισχύσουμε τους ισολογισμούς των ,υπερβολικά πολλών ,τραπεζών που έχουμε και τους μισθούς των,υπερβολικά πολλών, τραπεζοϋπαλλήλων με τις προμήθειες των καρτων" να το παίρναμε απόφαση και να τα βάζαμε και αυτά, τα χρήματα, στα "έξοδα υπέρ αναξιοπαθούντων " στα οποία πάνε σχεδόν όλοι οι φόροι μας.. 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Superfunk είπε


 

 

Το πλέον χυδαίο όμως στην χώρα μας είναι ότι προσπαθούν να παρουσιάσουν την ουσιαστική απαγόρευση χρήσης μετρητών που έχουμε με την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής....

Και γιατί με τα μετρητα κολλάς κορονιό.....

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περισσότερες ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ κάνουμε και όσο περισσότερο απελευθερώσουμε τις σχέσεις ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ, τόσο πιο ΒΙΩΣΙΜΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ θα έχουμε και αυτό θα φέρει ΑΝΑΠΤΥΞΗ άρα και ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ των συνεπειών μιας ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ στις υποδομές και την κοινωνία.

 

Μια υγιής οικονομία θα έχει θετικό αντίκτυπο και στην φορολογία, στις αμοιβές και το κόστος ζωής των πολιτών.

 

 Να ΤΗΡΗΣΟΥΜΕ τις ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ μας.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LK είπε

Και γιατί με τα μετρητα κολλάς κορονίο.....

 

Καλά, άλλη μπούρδα και αυτή, ειδικά σε πορωδεις επιφάνειες όπως το χαρτί ο κοβιντ επΙζει ελάχιστα λεπτα ενώ τα χάλκινα κέρματα απλά σκοτώνουν τους ιούς....

 

Don't get me wrong  ,προσωπικά λατρεύω τη μη χρήση μετρητών, έχω να χρησιμοποιήσω μετρητά χρόνια και κανω όλες μου τις αγορές με τα app του κινητου μου, απλά κουβαλάω και μια κάρτα μαζί μου ,από τις...8 που έχω :) ,για backup...

 

 

Ειδικά στα ταξίδια σε "περιερΓες" χώρες της Ανατολικής Ευρώπης που συχνά κάνω λογω δουλειάς η καθολική χρήση ηλεκτρονικού χρήματος (το περίεργο που εχω παρατηρήσει είναι ότι όσο πιο....τουαλέτα είναι η χώρα τοσο πιο ανεπτυγμένο σύστημα ηλεκτρονικών πληρωμών έχει....) βολεύει πολύ και δεν καις στο τζάκι   μετά το ταξίδι τα "κλειστα" χαρτονομίσματα που έχουν αυτές οι χώρες... και τα οποία δεν ανταλλάσσονται πουθενά...

 

Αλλά το να σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ο άλλος με ποινή προστίμου την χρήση του LEGAL TENDER της ισχυρότερης οικονομικά "χώρας " στον κόσμο είναι κωμωδία...ή μάλλον τραγωδία. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Καλά, άλλη μπούρδα και αυτή, ειδικά σε πορωδεις επιφάνειες όπως το χαρτί ο κοβιντ επΙζει ελάχιστα λεπτα ενώ τα χάλκινα κέρματα απλά σκοτώνουν τους ιούς....

 

Don't get me wrong  ,προσωπικά λατρεύω τη μη χρήση μετρητών, έχω να χρησιμοποιήσω μετρητά χρόνια και κανω όλες μου τις αγορές με τα app του κινητου μου, απλά κουβαλάω και μια κάρτα μαζί μου ,από τις...8 που έχω :) ,για backup...

 

 

Ειδικά στα ταξίδια σε "περιερΓες" χώρες της Ανατολικής Ευρώπης που συχνά κάνω λογω δουλειάς η καθολική χρήση ηλεκτρονικού χρήματος (το περίεργο που εχω παρατηρήσει είναι ότι όσο πιο....τουαλέτα είναι η χώρα τοσο πιο ανεπτυγμένο σύστημα ηλεκτρονικών πληρωμών έχει....) βολεύει πολύ και δεν καις και μετά το ταξίδι τα "κλειστα" χαρτονομίσματα που έχουν αυτές οι χώρες... 

 

Αλλά το να σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ο άλλος με ποινή προστίμου την χρήση του LEGAL TENDER της ισχυρότερης οικονομικά "χώρας " στον κόσμο είναι κωμωδία...ή μάλλον τραγωδία. 

Και εγω χρησιμοποιώ καρτες.

Είχα κάρτες από το 1990....ετερον εκάτερον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Και εγω χρησιμοποιώ καρτες.

Είχα κάρτες από το 1990....ετερον εκάτερον....

 

Επίσης ότι με αυτόν τον τρόπο σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ και την ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ είναι ότι πιο φασιστικοκομμουνιστικο έχει σκεφτεί ο ανθρώπινος νους...

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Επίσης ότι με αυτόν τον τρόπο σου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ και την ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗ είναι ότι πιο φασιστικοκομμουνιστικο έχει σκεφτεί ο ανθρώπινος νους...

Αποταμίευση.

 Δεν συμφέρει να αποταμιεύεις γιατί με τον πληθωρισμό χάνουν την αξία τους τα χρήματα σε βάθος χρόνου.

 Πρέπει να το επενδύεις το χρήμα.

 Οι τράπεζες δανείζουν με υψηλό επιτόκιο και τοκίζουν με μηδαμινό επιτόκιο.

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Πρέπει να το επενδύεις το χρήμα

 

Ούτε να το επενδύσεις σε αφήνουν...(Η επένδυση είναι μορφή  αποταμίευσης btw)

Υποχρεωτικά πρέπει να το ξοδέψεις αλλιώς πρόστιμο...

Η χαρά του Στάλιν....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ούτε να το επενδύσεις σε αφήνουν...(Η επένδυση είναι μορφή  αποταμίευσης btw)

Υποχρεωτικά πρέπει να το ξοδέψεις αλλιώς πρόστιμο...

Η χαρά του Στάλιν....

ναι, υπάρχει ένα θέμα που χρήζει οικονομικής αναμόρφωσης.

 Ναι, να συμφωνήσω ως συνάδελφος οικονομολόγος🤣 πως η επένδυση είναι μορφή αποταμίευσης εφόσον είναι αποδοτική έτσι ώστε να  δίνει καθαρό κέρδος που υπερβαίνει τον πληθωρισμό.

 Εδώ κάποιοι είναι πολύ αποδοτικοί επενδυτές μιας και δανείζονται χωρίς αντίκρυσμα και χωρίς να τα χρωστάνε στο τέλος άμα δεν πάνε καλά στα χαρτιά γιατί στην πράξη τα ΞΕΠΛΕΝΟΥΝ και τους απαλλάσσουν με ΒΟΥΛΕΥΜΑΤΑ, με παραγραφές.

 Καθαρό κέρδος από αέρα. χαχαχαχαχααχαχχαχα🤣

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου