Προς το περιεχόμενο

Παλαιές τεχνολογίες και φυσικές καταστροφές.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

Απο τη στιγμη που εχουμε χτισει σπιτια και "οικιΖμους" (λαιΜε τωρα μια και οι περισσοτεροι απο αυτους ουτε αποχετευτικο διΧτυο δεν εχουν ουτε καμμια βασικη υποδομη)   στις βουνοκορφες,στα βοσκοτοπια και στα ρεματα...και τα εχουμε βαφτισει Βορεια Προαστια και πουλαμε (και αγοραζουμε) το τ.μ. 5000 ευρω....   ας μη περιμένουμε και τιποτα διαφορετικο...απο τη στιγμη που το power grid ειναι ΥΠΕΡΓΕΙΟ....ειναι λογικο οταν ,μια φορα στα 15 χρονια χιονισει εξωπραγματικα,και  πεσει το ΔΕΝΤΡΟ (το οποιο φυσικα ΟΥΔΕΙΣ ενδιαφερεται να κοψει γιατι του χαλαει τη....σκια).....να διαλυθει το συμπαν....

γτ τις πλημμύρες που τις πας;  τις πυρκαγιές; έχω συγγενείς στο Νέο Βουτσά και από τότε που κάηκε φάνηκε η εντελώς άναρχη και παντελώς ακαλαισθητη οικοδόμηση της περιοχής που οχι μονο καταστρέφει το τοπίο αλλα πολύ περισσότερο στοιχίζει σε ζωές.

 

Βέβαια και η καταθλιπτική εικόνα του κέντρου δεν ειναι η απάντηση. Μεγάλωσα και έζησα χρόνια και χρόνια στο κέντρο και μόνο θλίψη μου προκαλεί όταν επιστρέφω. Είναι μεν σειφ από χιόνια αλλα οχι για την ψυχική υγεία.

 

Η Αθήνα πιο πολύ μοιάζει με την Τεχεράνη πάρα με ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Και το λεω σαν Αθηναίος.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, otto## είπε

Αθήνα πιο πολύ μοιάζει με την Τεχεράνη πάρα με ευρωπαϊκή πρωτεύουσα.

 

Εξαρτάται από την περιοχή .

Έχει και πολλά ωραία και ενδιαφέροντα σημεία. 

Δυστυχώς η εγκατάλειψη πολλών ιστορικών περιοχών της  λόγω της μεταπασοκικης "προαστιτιδας" και φυσικά της σκανδαλώδους μη ανάπτυξης των ΜΜΜ (τα λεφτά πήγαν άλλου μην αρχίσουμε τώρα κουβέντες) έχουν παίξει αρνητικο ρόλο. 

Και πάλι όμως είναι μια ζωντανή και ενδιαφέρουσα πόλη ...κλάσεις ανώτερη από τα άχρωμα και επίσης άναρχα προάστια, τα οποία μόνο προάστια δεν είναι μια και αυτά έχουν μετατραπεί σε απέραντα πάρκινγκ. 

Προσωπικά προτιμώ να μείνω στην Κυψέλη (ή μάλλον Κυψελαρα) πάρα στην Εκάλη...εκεί να δεις ψυχική ασθένεια...

Άσε που τώρα τελευταία έχει γίνει και της μόδας η μοναδική τσιμεντοσιξτις αρχιτεκτονική της....

 

https://www.google.com/amp/s/www.athensvoice.gr/life/urban-culture/athens/664156_enas-ymnos-stin-athinaiki-polykatoikia%3famp

 

https://www.lifo.gr/articles/athens_articles/296790/i-athinaiki-polykatoikia-zei-ti-diki-tis-stigmi

 

Εγώ δεν το είχα πάρει πρέφα αλλά σίγουρα δεν ήταν τυχαία η...ΕΚΣΤΑΣΗ στην οποία βρέθηκαν δύο φίλοι μου αρχιτέκτονες (Και μάλιστα από ΤΗΝ "αρχιτεκτονική " πόλη του πλανήτη δηλ.το Βερολίνο) όταν τους τριγύρισα στο Κολωνάκι, την Φωκίωνος Νέγρη,το Μετς,την Πλάκα, την Πατησίων ,την Ομόνοια κτλ...εκεί που εμείς βλέπουμε τσιμέντα αυτοί έβλεπαν "σιξτιλα" και ....άποψη...στις δε μοναδικές  στοές της πόλης κοντά στην Ομόνοια  έπαθαν κανονικό...οργασμό  :)

 

Όπως το δει κανεις....λοιπόν, η Αθήνα μπορεί να μην διεκδικεί βραβείο αισθητικής εχει ομως τόνους vibe,ατμόσφαιρας και ιστορίας....Και αν μη τι άλλο δεν είναι βαρετή. 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Άσε που τώρα τελευταία έχει γίνει και της μόδας η μοναδική τσιμεντοσιξτις αρχιτεκτονική της....

 

https://www.google.com/amp/s/www.athensvoice.gr/life/urban-culture/athens/664156_enas-ymnos-stin-athinaiki-polykatoikia%3famp

 

Εγώ δεν το είχα πάρει πρέφα αλλά σίγουρα δεν ήταν τυχαία η...ΕΚΣΤΑΣΗ στην οποία βρέθηκαν δύο φίλοι μου αρχιτέκτονες (Και μάλιστα από ΤΗΝ "αρχιτεκτονική " πόλη του πλανήτη δηλ.το Βερολίνο) όταν τους τριγύρισα στο Κολωνάκι, την Φωκίωνος Νέγρη,το Μετς,την Πλάκα, την Πατησίων ,την Ομόνοια κτλ...εκεί που εμείς βλέπουμε τσιμέντα αυτοί έβλεπαν "σιξτιλα" και ....άποψη...

 

Όπως το δει κανεις....

 

το άρθρο το χα διαβάσει πριν κάνα 2 3 βδομαδες και η πρώτη μου σκέψη είναι αυτό που θα σου έλεγα να πεις στους φίλους σου τους αρχιτέκτονες που βλέπουν άποψη (όπως και ο αρθρογράφος): παίδες ελάτε να ζήσετε εδώ και τα λεμε. παντού ωραια είναι για βόλτα και φιλοσοφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, otto## είπε

το άρθρο το χα διαβάσει πριν κάνα 2 3 βδομαδες και η πρώτη μου σκέψη είναι αυτό που θα σου έλεγα να πεις στους φίλους σου τους αρχιτέκτονες που βλέπουν άποψη (όπως και ο αρθρογράφος): παίδες ελάτε να ζήσετε εδώ και τα λεμε. παντού ωραια είναι για βόλτα και φιλοσοφία.

 

Εγώ πάντως μια χαρά ζω ,και "έρχομαι" και από την πόλη με ίσως την καλύτερη ποιότητα ζωής στην Ευρώπη (Βερολίνο) στο οποίο άλλωστε συνεχίζω να πηγαίνω τουλάχιστον 2 μήνες το χρόνο. 

 

Και η ατμόσφαιρα της μου αρέσει,και οι γειτονιές και το feel της...ειδικά την άνοιξη....και το vibe  της.

 

No problem...ειδικά αν δεν οδηγείς...που άλλωστε δεν χρειάζεται αν ζεις στο κέντρο. 

 

Βέβαια προσωπικά δεν είμαι και ο μεγαλύτερος Φυσιολάτρης ,ειδικά το...βουνό το μισώ με πάθος :) και πάντα με συναρπάζαν οι μεγάλες και πολυβουες πόλεις...

 

To each his own....

 

Α btw ο ένας από τους δύο φίλους μου....αγόρασε σπίτι στην...Κυψέλη  (και το Παγκράτι του άρεσε πολυ αλλά με την Κυψέλη έπαθε έρωτα :) ....εντάξει πήρε βέβαια και διαμερισματαρα σε μια απίστευτη 50s πολυκατοικία κοντά στην Φ.Νεγρη.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εγώ πάντως μια χαρά ζω ,και "έρχομαι" και από την πόλη με ίσως την καλύτερη ποιότητα ζωής στην Ευρώπη (Βερολίνο) στο οποίο άλλωστε συνεχίζω να πηγαίνω τουλάχιστον 2 μήνες το χρόνο. 

 

αν έπαιρνα ένα ρημάδι ευρώ κάθε φορά που διάβαζα ποστ σου που να λες ότι είσαι βερολινεζος θα χα γίνει εκατομυριουχος. το Βερολίνο είναι ωραία φάση αλλά σε καμία περίπτωση (τουλάχιστον με κανενα γενικό δείκτη της ΕU) δεν ειναι η πόλη με την καλύτερη ποιότητα ζωής. Πάντα πρώτες ειναι η Βιέννη και η Κοπεγχάγη, οι οποίες παρεμπιπτόντως δε μου άρεσαν περισσότερο από το Βερολίνο. Ψάξ το αν και μικρή σημασία έχει. Ούτε η "αρχιτεκτονική πόλη" της Ευρώπης είναι αλλα πάλι δεν εχει σημασία.

 

Και πες του φιλου σου, του άλλου Βερολινεζου πολλά συγχαρητήρια που αγόρασε σπίτι στη Κυψέλη. Από όλα τα μέρη της Ελλάδας έκανε καλή επιλογή. Π.χ γιατί να θες ως Γερμανός να έχεις ένα ωραίο σπιτάκι στη Σύρο ενω μπορείς να έχεις στη Κυψέλη. Καλά χιπστερ ειναι;

 

Μόλις συνηδειτοποιησα ότι είμαι εντελώς οφ τοπικ. Σορρυ Λάκη, παρασύρθηκα.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τις εικόνες από τα αρθρα αποπάνω με τις πολυκατοικίες κόντεψα να πάθω κρίση πανικού 

 

μόνο αναγούλα προκαλεί το θέαμα με τις πράσινες τέντες , το γκρι χρώμα , τα γκραφιτι και η βρώμα του κέντρου 

 

καμία άποψη , μόνο αηδία 

  • Like 4

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

Βλέποντας τις εικόνες από τα αρθρα αποπάνω με τις πολυκατοικίες κόντεψα να πάθω κρίση πανικού 

 

μόνο αναγούλα προκαλεί το θέαμα με τις πράσινες τέντες , το γκρι χρώμα , τα γκραφιτι και η βρώμα του κέντρου 

 

καμία άποψη , μόνο αηδία 

μα αμα δεις ποιος υπογράφει το άρθρο στην Athens voice θα καταλάβεις. Δεν εχω κάτι με τον άνθρωπο  αλλα:

 

Άκης Κατσούδας Γεννήθηκε ένα ζεστό πρωινό του Ιούλη του 1996 στο εξωτικό Αγρίνιο. Μεγάλωσε βλέποντας την ομάδα του χωριού του να βολοδέρνει στα αλώνια των χαμηλότερων ερασιτεχνών κατηγοριών της Αιτωλοακαρνανίας. Και σαν να μην έφταναν αυτά, οι εικόνες εκείνες του έδωσαν έμπνευση και τον Απρίλιο του 2019 κυκλοφόρησε το αθλητικοποδοσφαιρικό περιοδικό Φούτμπολ. 

 

Διάβασε ας πούμε τι λεει ένας σοβαρός κανονικός αρχιτέκτονας (και τι αρχιτέκτονας):

https://m.lifo.gr/articles/the_athenians/266506/konstantinos-dekavallas-i-athina-sygkatalegetai-stis-pio-asximes-poleis-se-olon-ton-kosmo?utm_medium=Social&utm_source=Facebook#Echobox=1610144234

 

Αλλα τι να λέμε τώρα....κύκλους κάνουμε.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Superfunk είπε

....εντάξει πήρε βέβαια και διαμερισματαρα σε μια απίστευτη 50s πολυκατοικία κοντά στην Φ.Νεγρη.

 

 

Να μου το χάριζαν θα το πούλαγα.

Μιλάμε για μια περιοχή που η σχέση πράσινου προς τσιμέντο παλιάς κοπής (που λέει κι ο gvour) δεν παλεύεται.

 

Για μένα το μπαλκόνι είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα σε ένα σπίτι, όπως και η άπλα/χώρος στον δρόμο.

Αν βγω σε βεράντα και δώ το απέναντι διαμέρισμα στα 10 μέτρα, ή "απολαμβάνω την υπέροχη θέα του ατέλειωτου τσιμέντου και των κεραιών τηλεόρασης" .... καληνύχτα.

 

Θα πάθαινα κρίση κλειστοφοβίας και πανικού μαζί.

  • Like 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Να μου το χάριζαν θα το πούλαγα.

Μιλάμε για μια περιοχή που η σχέση πράσινου προς τσιμέντο παλιάς κοπής (που λέει κι ο gvour) δεν παλεύεται.

 

Για μένα το μπαλκόνι είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα σε ένα σπίτι, όπως και η άπλα/χώρος στον δρόμο.

Αν βγω σε βεράντα και δώ το απέναντι διαμέρισμα στα 10 μέτρα, ή "απολαμβάνω την υπέροχη θέα του ατέλειωτου τσιμέντου και των κεραιών τηλεόρασης" .... καληνύχτα.

 

Θα πάθαινα κρίση κλειστοφοβίας και πανικού μαζί.

ναι και μετα μια βραδινή βολτούλα παραδίπλα στην Πατησίων ή την Αχαρνών θα σε ισιώσει. Θα πάρεις vibe καλό και θα γουσταρς. Κι αν είσαι και μερακλής και περπατήσεις μέχρι κάτω Πατήσια θα νοιώσεις και την περιπέτεια της πόλης. Δε θα βαρεθείς καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 ώρες πριν, otto## είπε

 

γενικα όπως το διαβάζω το θέμα τπυ Λάκη παιδιά το ψήνουμε να επαναφέρουμε και την τρίηρη. Γτ αμα δεν εχεις κάνει κουπί Σαλαμινα-Περαμα.....

 

 

 

Οι σωσσίβιοι λέμβοι με κουπί δουλέυουν.

Φαντάζεσαι να τις σνόμπαραν και να μην τις ειχαν στα υπερσύγχρονα πλοία γιατί ειναι τεχνολογικά πασέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου