Προς το περιεχόμενο

Παλαιές τεχνολογίες και φυσικές καταστροφές.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, LK είπε

 

Οι σωσσίβιοι λέμβοι με κουπί δουλέυουν.

Φαντάζεσαι να τις σνόμπαραν και να μην τις ειχαν στα υπερσύγχρονα πλοία γιατί ειναι τεχνολογικά πασέ;

Και τα κεριά και τα σπιρτα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, otto## είπε

αλλά σε καμία περίπτωση (τουλάχιστον με κανενα γενικό δείκτη της ΕU) δεν ειναι η πόλη με την καλύτερη ποιότητα ζωής.

 

 

αΠΟπΣΗ ΣΟΥ  (και φυσικα και θεμα γουστου,στην Βιεννη δεν θα ζουσα ουτε αν μου χαριζαν το σπιτι,η Κοπεγχαγη οπως και ολες οι Σκανδιναβικες πολεις μου αρεσουν πολυ)  το Berlin σταθερα ειναι εδω και χρονια απο τις ωραιοτερες πολεις να ζει καποιος και η ποιοτητα ζωης ειναι εξαιρετικη (οπως και η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ που νοιωθεις ζωντας εκει που δεν ειναι απολυτως μετρησημη)..για αυτο αλλωστε και θα...αποσυρθω εκει...😁

 

https://www.premiumfinance-group.com/berlin-6th-best-city-quality-life-world/#:~:text=According to a recent poll,world for quality of life.

 

https://www.dw.com/en/why-berlin-and-munich-are-among-the-worlds-best-cities-according-to-monocle/a-40740587

 

7 ώρες πριν, otto## είπε

Π.χ γιατί να θες ως Γερμανός να έχεις ένα ωραίο σπιτάκι στη Σύρο ενω μπορείς να έχεις στη Κυψέλη. Καλά χιπστερ ειναι;

 

Χιπστερ δεν ειναι.

Απλα του αρεσει η Κυψελη (οπως αρεσει και σε εμενα και σε πολυ αλλο κοσμο), η ΣΥΡΟΣ δεν μου λεει τιποτα...Ναξος,Μανη οκ....αλλα για 10 μερες max..μετα οι τασεις...αφτοΧτονιας επανερχονται..😁

 

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Για μένα το μπαλκόνι είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα σε ένα σπίτι, όπως και η άπλα/χώρος στον δρόμο.

 

εσυ εισαι βουνιΣος,εγω ειμαι καμπιΣοσ....😁

 

ειπαμε ,γουστα ειναι αυτα....εγω ειχα σπιτι στην Κηφισια (ειχαν κανει οι γονεις μου την λαλακια να φυγουν απο το κεντρο στα 90s και να πανε να μεινουνε σε κατι κατσαβραχα ) και το....χαρισα στην αδερφη μου και ας ειχε μπαλκονι που προσγειωνοΝταν ελικοφτερο...τι να το κανω που μετα τις 6 το απογευμα εβγαιναν οι λυκοι και για να αγορασεις ενα πακετο τσιγαρα επρεπε να οδηγησεις ....

 

Αν δεν τα εχω ολα στο ποδια μου (μαγαζια,εστιατορια,χωρους ψυχαγωγιας κτλ,κτλ) δεν λεει...φιλωΟυσ....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, otto## είπε

ναι και μετα μια βραδινή βολτούλα παραδίπλα στην Πατησίων ή την Αχαρνών θα σε ισιώσει. Θα πάρεις vibe καλό και θα γουσταρς. Κι αν είσαι και μερακλής και περπατήσεις μέχρι κάτω Πατήσια θα νοιώσεις και την περιπέτεια της πόλης. Δε θα βαρεθείς καθόλου. 

 

 

Δεν υπαρχει μονο η Πατησιων...

 

Ελα να σε παω την καθημερινη μου βολτα Παγκρατι,Κολωνακι,Συνταγμα,Πλακα,Μετσ και ξαναμανα Παγκρατι να δεις ΟΜΟΡΦΙΑ....😉 

 

Στην Εκαλη τι να δεις?

 

Τις βιλες των νεοπλουτιδιδων ή την θαυμαστη ρυμοτομια και αισθητικη? 😁

 

Να πω οτι ηταν και τιποτα προαστια της προκοπης....να ελεγα οκ.... (Zehlendorf/Dahlem etc. ας πουμε που ΟΝΤΩΣ ειναι πανεμορφα και μεσα στη φυση και εισαι και με το μετρο σε 20 λεπτα στο κεντρο,οταν αγοραζα το σπιτι στο Berlin πριν 20 χρονια, για μια στιγμη ζορίστηκα και παραλιγο να παρω εκει μια μικρη μονοκατοικια μια και ηταν φθηνοτερη απο το διαμερισματακι μου στο Charlottenburg αλλα κρατηθηκα.....μια και δεν ειμαι της φυσης...) αλλα ΔΕΝ ειναι....

 

Τελος παντων.....επιλογες και προσωπικα γουστα ειναι αυτα και αν γουσταρεις...εχεις το ελευθερο απο εμενα να μενεις σε κυνηγετικές περιοχες με αγρια ζωα και home invaders απο το Μενιδι  αλλα παρε κανα δικανο..safety first🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Δεν υπαρχει μονο η Πατησιων...

 

Ελα να σε παω την καθημερινη μου βολτα Παγκρατι,Κολωνακι,Συνταγμα,Πλακα,Μετσ και ξαναμανα Παγκρατι να δεις ΟΜΟΡΦΙΑ....😉 

 

Στην Εκαλη τι να δεις?

 

Τις βιλες των νεοπλουτιδιδων ή την θαυμαστη ρυμοτομια και αισθητικη? 😁

 

Να πω οτι ηταν και τιποτα προαστια της προκοπης....να ελεγα οκ.... (Zehlendorf/Dahlem etc. ας πουμε που ΟΝΤΩΣ ειναι πανεμορφα και μεσα στη φυση και εισαι και με το μετρο σε 20 λεπτα στο κεντρο,οταν αγοραζα το σπιτι στο Berlin πριν 20 χρονια, για μια στιγμη ζορίστηκα και παραλιγο να παρω εκει μια μικρη μονοκατοικια μια και ηταν φθηνοτερη απο το διαμερισματακι μου στο Charlottenburg αλλα κρατηθηκα.....μια και δεν ειμαι της φυσης...) αλλα ΔΕΝ ειναι....

 

Τελος παντων.....επιλογες και προσωπικα γουστα ειναι αυτα και αν γουσταρεις...εχεις το ελευθερο απο εμενα να μενεις σε κυνηγετικές περιοχες με αγρια ζωα και home invaders απο το Μενιδι  αλλα παρε κανα δικανο..safety first🤣

Συμφωνώ. Άρα εγώ είμαι σε στρατηγικό σημείο γιατί ειμαι κοντά σε όλα αυτά και έχω και μια ωραία θέα από το μπαλκόνι, το ευχαριστιεμαι και έχω και άλλα δύο στρατηγικά σημεία σαν βάσεις με πλήρη εξοπλισμό για επιβίωση/διαβίωση σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης και γνώσεις και εμπειρία από αντιμετώπιση καθε είδους καταστροφής και προβλήματος υγείας σε προνοσοκομειακο επίπεδο, μέχρι και να κυνηγήσω την τροφή μου, τα πάντα. 

 

 Το μόνο που μένει είναι να μην με πατήσει κάνας παππούς που δεν βλέπει στο κέντρο που οδηγώ μηχανή, γιατί είναι κρίμα ένα ταλέντο σαν εμένα, που έχει σώσει τόσες ανθρώπινες ζωές, ξέρει να επιβιώνει και να χρησιμοποιεί τα πάντα, να φτιάχνει τα πάντα, να τα αποκαθιστά,  έχει πρόσβαση ακόμα σε υπηρεσιακούς πόρους, να έχει τελικά ένα άδοξο τέλος. Να πεθάνει ως καθημερινός απλός κοινός άνθρωπος από μια απλή, συνήθη αιτία, όπως όλοι οι άλλοι. 

 

 Χαχαχαχαχαχαχα. 

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Άρα εγώ είμαι σε στρατηγικό σημείο γιατί ειμαι κοντά σε όλα αυτά και έχω και μια ωραία θέα από το μπαλκόνι,

 

Μαμω εισαι...Πλατεια Βραζιλιας for the win!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

ειπαμε ,γουστα ειναι αυτα....εγω ειχα σπιτι στην Κηφισια (ειχαν κανει οι γονεις μου την λαλακια να φυγουν απο το κεντρο στα 90s και να πανε να μεινουνε σε κατι κατσαβραχα ) και το....χαρισα στην αδερφη μου και ας ειχε μπαλκονι που προσγειωνοΝταν ελικοφτερο...τι να το κανω που μετα τις 6 το απογευμα εβγαιναν οι λυκοι και για να αγορασεις ενα πακετο τσιγαρα επρεπε να οδηγησεις ....

 

Αν δεν τα εχω ολα στο ποδια μου (μαγαζια,εστιατορια,χωρους ψυχαγωγιας κτλ,κτλ) δεν λεει...φιλωΟυσ....

 

εντάξει ρε σεις, σε όλα υπάρχουν κάποια πράγματα που ζυγίζεις.

Και εγώ με το που παντρεύτηκα έμεινα 15 χρόνια καρακέντρο Θεσσαλονίκης. Δικό μου σπίτι, ψηλά με θέα σχεδόν 360, φως παντού κλπ, πάνω σε 3 κεντρικούς δρόμους και σε 5 λεπτά ήμουν όπου ήθελα από φαγητό, κινηματογράφο, σούπερ, ένδυση, διασκέδαση.

Αλλά όταν είχα πλέον παιδί δεν μπορούσα να το έχω να παίζει σε ένα μπαλκόνι 50 εκ φάρδος και κάγκελο 1.5, τίγκα στο καυσαέριο, να γυρνάω στις 12 και να κοιτάζω πίσω από τον ώμο μου, να σκέφτομαι αν θα δουλεύει το ασανσερ και δεν θα ανέβω 6 σκάλες, να ακούω τον κάθε γείτονα δεξιά αριστερά και να πληρώνω παρκινγκ για 2 αυτοκίνητα.

Εδω που ήρθα το παιδί έπαιξε κρυφτό και τυφλόμυγα και κουτσό και μήλα, έπιασε χώμα και χορτάρι, από το μπαλκόνι έβλεπα δάσος, ένιωσα τι θα πει χειμώνας και τι να μην έχεις κλιματισμό το καλοκαίρι και τι είναι να περπατάς στο δάσος με το σκύλο και να μην ψάχνεις παρτέρι για τσίσα, χώρια που γλύτωσα 60000 δραχμές από τα πάρκινγ. Εντάξει θέλει 5 λεφτά περπάτημα για να πάρεις τσιγάρα (ευτυχώς δεν καπνίζω), σινεμά θέλει αμάξι (πλέον το ίδιο και στην πόλη), ανεβοκατεβαίνω 2 σκάλες μόνιμα και μια για να πάω στο δωμάτιό μου, αλλά έχω και επιλογή να μείνω στο ισόγειο. Το μόνο που σοβαρά λείπει είναι η τσάρκα στο κέντρο για ένδυση ή windows (shopping), η τσάρκα στην παραλία και άντε η δυνατότητα επιλογής εστιατορίου μπαρακίου αντί στα 3-5 της γειτονιάς. Και σήμερα μου κάνει μια γοητεία το κέντρο αλλά όσο μεγαλώνει η ηλικία.... το ξανασκέφτεσαι.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αλλά όταν είχα πλέον παιδί δεν μπορούσα να το έχω να παίζει σε ένα μπαλκόνι 50 εκ φάρδος και κάγκελο 1.5, τίγκα στο καυσαέριο

 

 

εγω τον δικο μου τον πηγαινω καθε μερα σε ενα απο τα 3 (και τα τρια ειναι σε αποσταση 5-15 λεπτων με τα ΠΟΔΙΑ απο το σπιτι μου)....I don't see the problem...

 

https://www.google.com/maps/place/Pangrati+Grove/@37.9689594,23.7463826,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xc4a1a75ecf81178c!8m2!3d37.9689594!4d23.7463826

 

https://www.google.com/maps/place/Alsos+Ilision,+Athens+115+28/@37.9759356,23.7383645,14z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14a1bd5a380c608f:0xe55925f2656a5d4a!8m2!3d37.9759374!4d23.7558741

 

https://www.google.com/maps/place/National+Garden/@37.9728857,23.737394,15z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x8c3c56b60e730b9c?sa=X&ved=2ahUKEwjW4PTNgvPuAhVLQhoKHW3YB3kQ_BIwF3oECCsQBQ

 

και αμα θελω ακομα περισσοτερο πρασινο η Καλοπουλα  ειναι 5 λεπτα με το αμαξι,ο Λυκαβητος 10 και το αλσος στο Γουδι 12...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Την "παραμύθα" του κέντρου την είχα φάει και εγώ στο παρελθόν.

 

Νόμιζα ότι θα περιφέρομαι στους νυχτερινούς δρόμους του Παρισιού  όπως η Jeanne Moreau στο Ascenseur pour l'échafaud ή ότι θα διασκεδάζω σε clubs σαν το Martey's που πήγαινε ο Αlain Delon στο Le samurai.....τρομάρα μου.

 

Δυστυχώς στην ΕΠΟΧΗ  που ζουμε, αυτό το lifestyle εχει πεθάνει ανεπιστρεπτί.....μόνο κακοντυμένες -κακόγουστες σκατόφατσες βλέπεις στα κέντρα της καθε πολης (εξαιρώ το Μιλάνο) και τα μαγαζία είναι μόνο για .......φρεντο εσπρέσσο.

Τωρα θελω να μενω ΜΟΝΟΣ σε κανα βουνο ή σε καμία παραλια και να μην βλεπω κανέναν. ....παρά μονο τα μηχανήματα και τα studios μου.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Τωρα θελω να μενω ΜΟΝΟΣ σε κανα βουνο ή σε καμία παραλια και να μην βλεπω κανέναν. ....παρά μονο τα μηχανήματα και τα studios μου.

 

ε,ΓΕΡΑΜΑΤΑ λεγεται αΦτο....🤣

 

εγω για ενα διαμερισμα στη Νικης με θεα τον Θερμαϊκο θα εδινα,ισως,και το σπιτι στο Berlin παντως....(θα μου πεις κατι μας ειπες....τωρα) συγκλονιστικο το κεντρο της Θεσ/νικης ειδικα το "τετραγωνο " ΝΙΚΗΣ-ΕΘ.ΑΜΥΝΗΣ-ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΔΡΑΓΟΥΜΗ

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

ε,ΓΕΡΑΜΑΤΑ λεγεται αΦτο....🤣

 

εγω για ενα διαμερισμα στη Νικης με θεα τον Θερμαϊκο θα εδινα,ισως,και το σπιτι στο Berlin παντως....(θα μου πεις κατι μας ειπες....τωρα)

Τι να το κανω το κεντρο, που βγαινω με κοστούμι και με ρωτανε "σε γάμο ήσουν";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου