Προς το περιεχόμενο

Παλαιές τεχνολογίες και φυσικές καταστροφές.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Παντως στα ΠΡΟΣΤΙΑ (τα αθηΝεϊκα) δεν εχω δει ΠΟΤΕ μου ουτε ΕΝΑ παιδι να παιζει στο δρομο (που να παιξει αφου εκει εχει περισσοτερη κινηση απο το κεντρο ) και εκει σε παρκα πανε....

 

Δεν φταιει λοιπον το..κεντρο...εγω εχω μεγαλωσει Κυψελη μια και το σπιτι μας ηταν στη Φ.Νεγρη και ολη μερα εξω ειμασταν σαν τσΙ αληΤαι....το ιδιο και αργοτερα που μεναμε Κολωνακι και μετα στο Αλσος Συγγρου....αλλα τοτε η γειτονια ειχε 5 αυτοκινητα και ο κοΖμος δεν Ιχε πονηρΓια.

 

🤣 

μπορώ να σε διαβεβαιώσω πάντως ότι ακόμα σήμερα στη γειτονιά όλα τα παιδιά είναι έξω μπουλούκια αλλά οι γονείς στα μπαλκόνια και το έχει το μέρος, τα ακούς όλα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω, μπορεί να γέρασα και να τα απαξιώνω όλα ή να γέρασα και να τα καταλαβαίνω καλλίτερα, αλλά όταν ακούω για "αστικά τοπία", “στέκια” και "ρυθμούς μεγαλούπολης", είναι σαν να διαβάζω εμετικές μπούρδες στη LIFO. 😆

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 9:39 ΠΜ, dimsonic είπε

Τώρα για το ντεπόζιτο τι να πούμε, που πλέον θα απαγορευτεί (αν δεν έχει γίνει) η συγκέντρωση και αποθήκευση βρόχινου νερού.


Ωχ, τι είναι τούτο πάλι? Εγω στο νησί, μαζεύω το βρόχινο για μπάνιο και πλύσιμο! Δεν φτάνει η ΔΕΥΑΠ στο βουνό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μπορώ να σε διαβεβαιώσω πάντως ότι ακόμα σήμερα στη γειτονιά όλα τα παιδιά είναι έξω μπουλούκια αλλά οι γονείς στα μπαλκόνια και το έχει το μέρος, τα ακούς όλα.

 

 

στο χωριο σου ισως, στην Κηφισιά ,την Αγ.Παρασκευη και την Εκαλη σιγουρα οχι.

στην Παγκραταρα παντως σιγουρα ναι....αφου υπαρχουν ημερες ,ειδικα τα καλοκαιρια,που εχουμε και αυτο το ευχαριστο προβλημα της ....παιδικης ηχορυπανσης (το σπιτι μου ειναι ακριβως πανω σε πλατεια) 🤣 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν ξέρω, μπορεί να γέρασα και να τα απαξιώνω όλα ή να γέρασα και να τα καταλαβαίνω καλλίτερα, αλλά όταν ακούω για "αστικά τοπία", “στέκια” και "ρυθμούς μεγαλούπολης", είναι σαν να διαβάζω εμετικές μπούρδες στη LIFO. 😆

 

 

καλα ενταξει αυτα ειναι για γελια αλλα δεν φταιει η Τσιμισκη και το Κολωνακι επειδη ο χιπστερ νομιζει οτι γραφει στο Μονοκλ....😅

 

τα πραγματα ειναι απλα....ειτε εισαι του χωρΓιου (σου αρεσει η φυση και η απομονωση) ,είτε της πολης (σου αρεσει η ζωντανια,η φασαρια και η ευκολια της προσβασης στα καταναλωτικα προϊοντα του καπιταλιΖμου)

 

γουατεβερφλοατσγιορμποτ

 

εγω απο παιδακι....ανυπομονουσα να τελειωσουν οι 3μηνες διακοΠαι που καναμε τοτενες στο νησι τα καλοκΕρΓια για να γυρισω στην....Κυψελαρα ...😅

 

το ιδιο και τωρα....εχω γυρισει σχεδον ολον το κοσμο και εχω παει μονο σε ΠΟΛΕΙΣ...σε "εξοχες" δεν εχω απολυτως κανενα ενδιαφερον να παω....(πριν απο 3-4 χρονια με εψησαν να παμε στη Βαλτικη Θαλασσα κατι φιλοι μου στη Γερμανια και αν και ηταν οντως breath taking η κατασταση με τρομερη φυση και παραλιες για χιλιομετρα κοντεψα να πεθανω απο τη βαρεμαρα πανω στις 5 ημερες....και στο Βιετναμ πριν απο καποια χρονια που ειχα παει....επαθα πλακα με τη χαωδη Saigon και κοντεψα να κοιμηθω οταν πηγαμε την ,υποχρεωτικη, εκδρομη στα οντως απιστευτα φυσικα τοπια του    )

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως είμαστε σε δρόμο που δεν είναι διαμπερής. Εννοώ για νά έρθεις στο δρόμο μας ή έχεις χαθεί ή μένεις εδώ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θυμαμαι ετρωγα σε ενα μαγειργιό  στο καρακεντρο της Θεσσαλονικης, όχι από αυτα τα τουριστικά, αλλά ενα που ηξερες και  γιατι πήγαινες και τι θα φας, και ο μαγαζάτορας ΟΤΑΝ ζητούσες τον λαγαριασμό στον έκανε on the fly (όχι απο φολκλόρ αλλά γιατί .......ετσι ....)με μπικ  στο χάρτινο τραπεζομάντηλο του τραπεζιου σου (που καθόσουν) .

 

Τωρα σου έρχεται ή άλλη ΜΟΝΗ της  με το pda και σου λέει "Μπορείτε να με πληρώσετε γιατι θελω να κλείσω ταμείο;".

Σιγά μην συντάξεις και ανάλυση ισολογισμού........μωρη.....και μου λετε να βγω να χαρω την πολη και τον αστικό ιστό.....🤣

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Θυμαμαι ετρωγα σε ενα μαγειργιό  στο καρακεντρο της Θεσσαλονικης, όχι από αυτα τα τουριστικά, αλλά ενα που ηξερες και  γιατι πήγαινες και τι θα φας, και ο μαγαζάτορας ΟΤΑΝ ζητούσες τον λαγαριασμό στον έκανε on the fly (όχι απο φολκλόρ αλλά γιατί .......ετσι ....)με μπικ  στο χάρτινο τραπεζομάντηλο του τραπεζιου σου (που καθόσουν) .

 

Τωρα σου έρχεται ή άλλη ΜΟΝΗ της  με το pda και σου λέει "Μπορείτε να με πληρώσετε γιατι θελω να κλείσω ταμείο;".

Σιγά μην συντάξεις και ανάλυση ισολογισμού........μωρη.....και μου λετε να βγω να χαρω την πολη και τον αστικό ιστό.....🤣

 

 

Πρεπει να κατεβεις στα μερη μας να σε παΓω στα μερη τα σωστα....εκει πανΟυ εχετε φλωρεπΣει...🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Πρεπει να κατεβεις στα μερη μας να σε παΓω στα μερη τα σωστα....εκει πανΟυ εχετε φλωρεπΣει...🤣

Νομίζω πλέον,  με ελαχιστες εξαιρέσεις, ότι ο αστικός τρόπος ζωής-διασκέδασης  (που και εμένα μου αρεζε και αρεσει) έχει τελειώσει..........

 

εδιτ-ΥΓ....

Με έβαλες και έψαξα......και με θλίψη μου διαπίστωσα πως μετα από 94 χρόνια έκλεισε και το ιντεαλ στην Πανεπιστημίου....το 2014.

Να κατέβω να κάνω τι στην Αθήνα, να φαω σε κανα χιπστερομάγαζο με μοριακή κουζίνα; 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας μεγαλώσει στο κέντρο της Αθήνας και βλέποντας το να αλλάζει ριζικά από το 1992 και μετά θεωρώ ότι κάπου είναι υπερβολή να αφορίζουμε το κέντρο ή να το λατρεύουμε.

 

Εχει τα θετικα και τα αρνητικά του. Όμως κακα τα ψέμματα ένα είναι το κυριοτερο θέμα στη διαμονή στη πόλη: Να έχεις καλους γείτονες στη πολυκατοικια και στις γύρω πολυκατοικίες. 

 

Ακόμα και στη καλύτερη γειτονια να είσαι αν δεν ταιριάζεις με τους τριγύρω τότε δεν έχει κανένα νόημα πραγματικα. 

 

Παλιότερα είναι επισκευτεί ένα φιλικό ζευγάρι στην Ηλιούπολη, σε ενα φοβερο μέρος, ήσυχο, με πράσινο, φαρδύς δρόμους και ολα πολύ κοντά. Καινούργια πολυκατοικία και χαμηλό ενοίκιο για ολα όσα προσέφερε. Έ ο απο κάτω είναι μ@λακας και αργά ή γρήγορα θα φύγουν.

 

Τέλος κάποιοι γουστάρουν να βλέπουν το urban τοπίο με τις κεραίες, τους λερωμένους/κιτρινιασμένους/μουχλιασμένους τοίχους 😄

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου