Προς το περιεχόμενο

Spain (Chick Corea) Effie Anna Cover


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ό,τι έπεσε έπεσε.

Ο ηχολήπτης συγκεκριμένα τα είδε (και τα άκουσε) όλα!

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπαιχτη η μικρή.

Ένα τεράστιο "ΜΠΡΑΒΟ".

RESPECT.

Όμως ....

 

Ίσως ήθελε λίγο περισσότερη επεξεργασία ηχητικά.

Η φωνή της μπλέκεται σε αρκετά σημεία με τις συχνότητες των πλήκτρων (ειδικά στις ψηλές συχνότητες, όπου τα πλήκτρα παίζουν σε χαμηλότερο register δεν υπάρχει πρόβλημα), και δεν ξεχωρίζουν τα λόγια.

Επίσης στην εισαγωγή, ίσως ήθελε κάτι ακόμα, γιατί η φωνή είναι χαμηλά σε σχέση με την μπάντα.

 

Όλα αυτά είναι απλά η γνώμη μου και μπορεί να λέω μπούρδες.

Αλλά τα λέω επειδή είναι πάρα πολύ καλή, και ένα μικρό κομμάτι μαγείας της χάνεται χωρίς λόγο.

 

Ίσως να φταίει και το backing βέβαια.

 

Να είσαι καλά βρε dim να την χαίρεσαι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Όμως ....

 

Προφανώς αυτά είναι εν γνώσει αλλά

μια και το θίγεις θα μπω σε κάποιες λεπτομέρειες, όχι απολογητικού χαρακτήρα, απλά για να λυθούν κάποιες απορίες.

Από τη στιγμή που πάρθηκε η απόφαση για το κομμάτι έπρεπε να επιλεχτεί το απαραίτητο μπακινγκ το οποίο ήταν δικάναλο και είχες μόνο επιλογή να χαμηλώσεις κάποια όργανα πριν το κατεβάσεις και προφανώς όχι όπου ήθελες. Το πρόβλημα ήταν κυρίως χρονικό καθώς είχαν μείνει περίπου 10 μέρες για να ετοιμαστούν εκτός από αυτό άλλα 7 κομμάτια για τα οποία έπρεπε να γυριστουν και αντίστοιχα βίντεο. Επίσης για αρκετά από τα κομμάτια υπήρχε time limit.

Αφού επιλέχτηκε το συγκεκριμένο που βασίζεται στην εκτέλεση του Al Jarreau έπρεπε να αφαιρεθεί ένα κομμάτι αυτοσχεδιασμού και ένα κουπλε ακόμα γιατί ήταν πολύ μεγάλο και γινόταν κουραστικό. Η μπάντα όντως είναι αρκετά φλύαρη, αλλά τελικά επιλέχτηκε να μείνει το συγκεκριμένο για τεχνικούς λόγους παρ όλο που υπάρχει το συγκεκριμένο πλήκτρο. Ανάμεσα στους τεχνικούς λόγους είναι και το transpose του κομματιού (αν θυμάμαι καλά 4 ημιτόνια) που αλλοίωνε περισσότερο το μέρος που τελικά βγήκε εκτός. Κάποιες προσπάθειες να το φτιάξουμε μόνο μπάσο και φωνή μπήκαν στο συρτάρι λόγω περιορισμένου χρόνου.

 

όπως και νάχει ευχαριστώ για τις καλές κουβέντες

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός αλλά μου άρεσε πολύ κι εμένα!

Το μόνο που μπορώ να βρω ότι είναι στην αρχή φαινότανε ότι τραγουδάει κάπως με ελληνικό accent..

Στο γρήγορο μέρος δε φάνηκε τόσο πολύ αυτό..

 

  • Ευχαριστώ 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου