Προς το περιεχόμενο

... απορίες ...


skatemporas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μου λυθεί η εξής απορία :

 

Ποια χαρακτηριστικά ενός PC επιρρεάζουν το latency ενός soft synth/sampler... ρωτάω γιατί σκοπεύω να χρησιμοποιώ laptop για live... (ως πληκτράς) οπότε θέλω να μάθω τι να ψάξω... πόσο μεγάλο ρόλο παίζει η κάρτα ήχου, και ποια χαρακτηριστικά της; σκοπεύω να χρησιμοποιώ 3 synths/samplers συγχρόνως (με 3 διαφορετικά keyboards). Ενδεικτικα, με το PC που έχω τώρα (800 Μhz, 384 MB RAM, SB Live! Value) καταφέρνω γύρω στα 60 ms latency στο Absynth και το Pro-53 όταν τρέχουν συγχρόνως... και σε γρήγορα περάσματα είναι πραγματικά εκνευριστικό. Σε pads με μεγάλο attack είμαι OK, αλλά σε leads... άσε...

 

Κάαααααποτε σκοπεύω να πάρω laptop και μια εξωτερική κάρτα ήχου ή κάτι τέτοιο.... οπότε χρειάζομαι πληροφορίες....

 

ευχαριστώωωωωωωωω... kthnxbye

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρεπει η καρτα ηχου σου, να υποστιριζεται οπωσδηποτε απο ASIO drivers για να μπορεις να πετυχεις latency στα 7ms και πιο κατω που εχουν τα hardware synths.

 

Επισης με οσο περισσοτερη ram και επεξεργαστικη ισχυ (cpu κοινως) εχει το pc σου, τοσο πιο ανετα θα ανοιγεις περισσοτερες εφαρμογες με λιγοτερα crashes. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είναι πολύ σημαντικό επίσης η κάρτα γραφικών να έχει τη δική της μνήμη, και όχι να μοιράζεται αυτή που χρησιμοποιούν τα προγράμματα, την ram.

 

Φιλικά

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου