Προς το περιεχόμενο

FENDER STRATOCASTER


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σασ!ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιοσ ποια η διαφορα μεταξυ δυο fender stratocaster που η μια εχει βαρυ σωμα και μια αλλη που εχει ελαφρυ.και ρωταω επειδη εχω μια του 2001 που εχει ελαφρυ σωμα και μια που μολισ αγορασα μεταχειρισμενη χρονολογιασ 1979 με πολυ βαρυ σωμα.υπαρχουν καποια στανταρ δεδομενα για τον ηχο αυτων των ξυλων.thanks!! :twisted

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και τα ξυλα παίζουν δευτερεύοντα ρόλο στον ηχο μιας ηλεκτρικής κιθάρας (και έτσι κι αλλοιώς μια κιθάρα είναι ενα ΣΥΝΟΛΟ απο Parts που αλληλοεπιδρουν) γενικά μια βαρυτερη κιθάρα θα έχει περισσότερο sustain & πρίμα ενω μια ελαφρύτερη θα εχει πιο΄πολύ resonance και όγκο σε όλες τις περιοχές.Γενικά μιλώντας όσο ελαφρύτερη μια κιθάρα τύπου Fender τόσο και πιο ζωντανή (και δεν πονά και ο ώμος σου!)

οι late 70's Fender είναι ΄συνηθως φτιαγμένες απο heavy northern ash οι ΑS απο alder.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω SUPERFUNK!παντωσ επειδη στην strato του 2001 εχω βαλει τουσ texas hot τησ antiquity καταλαβαινω ποσο πολυ θετικα επηρρεαζουν τον ηχο μιασ κιθαρασ οι μαγνητεσ.και αυτο γιατι η 2001 εχει απιστεuτο σκασιμο και γενικα ηχο(σε συνδιασμο με τα τρομερα καθαρα του mesa boogie f30...),ενω αυτη του 79 επειδη προφανωσ εχει τουσ μαγνητεσ τησ fender που ειναι αδυναμη ακουγεται πιο μουντη,με λιγοτερα πριμα παρολο που ειναι πιο βαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η Fender χρησιμοποιεί ως επί το πλήστον τα εξής ξύλα για το σώμα:

 

1.Ash στις κιθάρες με διάφανα (natural) βερνίκια.

2.Alder για τις υπόλοιπες

 

Το Ash είναι βαρύτερο ξύλο από το Alder αλλά έχει περισσότερα νερά και είναι πιο όμορφο, ενώ σε ότι αφορά τον ήχο, όπως είπε και ο superfunk το Ash έχει περισσότερο sustain.

Βέβαια υπάρχουν και ποικιλίες όπως το Swamp Ash που είναι ελαφρύτερο από το απλό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντωσ yameth εχει πιο ωραια νερα του 79 που εχει ξυλο ash και sustain.παντωσ αν εξαιρεσεισ τουσ μαγνητεσ,επειδη πολυ λενε οτι τα ξυλα που χρησιμοποιουσαν στισ παλιεσ fender ηταν πιο καλησ ποιοτητασ,εγω σιγα-σιγα πιστευω οτι πιο πολυ σαν μυθοσ εχει μεινει αυτο.και οι παλιεσ strat usa και οι καινουριεσ αν βαλεισ πολυ καλουσ μαγνητεσ θα εχεισ εναν πολυ καλο fender ηχο με πολυ μικρεσ διαφορεσ μεταξυ των strat.αν και απο οτι εχω διαβασει η fender που εχω του 79,και γενικα αυτεσ οι χρονιεσ θεωρουνται απο τισ χειροτερεσ κατασκευαστικα εποχεσ τουσ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντωσ yameth εχει πιο ωραια νερα του 79 που εχει ξυλο ash και sustain.παντωσ αν εξαιρεσεισ τουσ μαγνητεσ,επειδη πολυ λενε οτι τα ξυλα που χρησιμοποιουσαν στισ παλιεσ fender ηταν πιο καλησ ποιοτητασ,εγω σιγα-σιγα πιστευω οτι πιο πολυ σαν μυθοσ εχει μεινει αυτο.και οι παλιεσ strat usa και οι καινουριεσ αν βαλεισ πολυ καλουσ μαγνητεσ θα εχεισ εναν πολυ καλο fender ηχο με πολυ μικρεσ διαφορεσ μεταξυ των strat.αν και απο οτι εχω διαβασει η fender που εχω του 79,και γενικα αυτεσ οι χρονιεσ θεωρουνται απο τισ χειροτερεσ κατασκευαστικα εποχεσ τουσ.

 

αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟ κάποια στιγμή θα αναφερθώ σε όλη αυτή την ΤΕΡΑΣΤΙΑ απάτη που λέγεται vintage guitars.

 

καλές και κακές κιθάρες κατασκευάζονταν,κατασκευάζονται και θα κατασκευάζονται πάντα οι η "χρονιές" δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ σημασία,μη τρελαθούμε κι όλας..για κιθάρες μιλάμε όχι για κρασιά :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου