Προς το περιεχόμενο

Περί noise gate


ALXGS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ALXGS είπε

Όχι. Ακουγεται όταν σταματάμε ολοι

 

Φυσιολογικο ειναι. Μην ασχολεισαι, τοτε. Να μην το ακους στο μιξ πρεπει. 

Στις παραγωγες μου, οι κιθαρες εχουν πολυ θορυβο. Δεν τον ακουω μιξ. Δεν ασχολουμαι...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος με ρωτησε πριν αν ακουγεται και στο σπίτι. Μόλις τα σύνδεσα πάνω στην κάρτα ήχου με την εξής σειρά. 

Compressor - Preamp - EQ - Delay όλα ενεργοποιημένα και δεν έχω θόρυβο. Ειδικά στο καθαρό καθόλου. Στο βρώμικο ακούγεται λίγο αλλά ελάχιστα και φυσιολογικά νομίζω. Καμία σχέση με χτες στο στούντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ενισχυτη εννοουσα (εαν εχεις παρει καμπινα), οχι σκετα στην καρτα. Δεν μπορεις να συγκρινεις ετσι την ποιοτητα του ρευματος...

 

Οπως και να 'χει, ειναι φυσιολογικο. Που να παιξεις και με στρατ με κακο ρευμα. Μου ετυχε και επαιζα μονιμα στις θεσεις 2 και 4 διοτι εκανε τρελη φασαρια ο θορυβος στο μιξ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν θελεις , κατι που εγω εκανα με τον δικο μου cs3 k ge7 υπαρχουν καποια mods στο ιντερνετ που αλλαζοντας πυκνωτες κλπ με ποιοτικοτερους μειωνουν καπως το επιπεδο θορυβου τους.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω αρκετά πετάλια  και έχω πάρει καλά καλώδια τροφοδοτικά, πολύμπριζα, έχω να σου πω ότι κάποιους θορύβους δε θα τους αποφύγεις. Εμένα μου σπαγαν τα νεύρα αλλά κάνω ψυχοθεραπεια για να το αποδεχθώ:::)))

Εν τέλει οπως λένε και οι παραπάνω κάποια είναι φυσιολογικά και δεν ακούγονται όταν παιζεις. Απλά αν σου μπει το ζιζάνιο προσέχεις πράγματα με τα οποία δεν ασχολούσουν. Επίσης ανά χώρο ίσως ακούς διαφορες. Φυσιολογικό ε είναι ο θορυβος από το sustain του κομπρεσορα, από το eq σε ορισμένες ρυθμίσεις, από το mix σε κάποια reverb, οι ανεβασμένες τιμές σε κάποια αναλογικά delay. Και φυσικά από το distortion. 

Επίσης από εμπειρία εγώ είχα tp link για το ίντερνετ στο δωμάτιο που έκανε παρεμβολές, παρ όλο που ταν σε άλλη πρίζα. . Το ίδιο και στο υπόγειο που κάναμε προβες. Βγήκε..... Πάντως στο χώρο που χουμε για πρόβες πέρα από το tp link ενώ ακουγόταν πιο πολύ μας ενοχλούσε λιγότερο. Όταν είσαι μόνος σου στο δωμάτιο γίνεσαι πιο ψυρας. 

Κατά τ άλλα πόσα μπορείς να κάνεις για την ποιότητα του ρεύματος δεν ξέρω. Επίσης δεν είχα ποτέ noise gate, περί αυτού δεν ξέρω. 

Σόρυ για το κατεβατό αλλά ένοιωσα ότι συμπασχω:::)))) 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALXGS είπε

Όχι. Ακουγεται όταν σταματάμε ολοι

 

Τότε μην ασχολείσαι. 

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ALXGS είπε

Οκ...κατάλαβα. θα δοκιμάσω και στο άλλο στουντιο με τον δικό μου ενισχυτή και βλέπω.

 

Μήν ασχολείσαι σου λέω  :)

Παιζε μουσική  :)

  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου