Προς το περιεχόμενο

7 κακές συνήθειες των μουσικών


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Τα λάθη που κάνουμε πολλοί μουσικοί και μας διαφεύγουν είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά πολλές φορές και ξεχωρίζουν τον ολοκληρωμένο παίκτη απο τον "ερασιτέχνη". Ποια είναι αυτά;

 

  1. 'Οταν δεν έχεις καλό ήχο. Ο ήχος σου εξαρτάται απο τα χέρια σου και πρέπει να τον βρεις πάνω στο όργανό σου.
  2. Όταν το παίξιμο σου στερείται σιγουριάς μέσα στην μπάντα.
  3. Όταν μαθαίνεις κάτι στο περίπου και όχι ολοκληρωμένα.
  4. Όταν παίζεις κυρίως γρήγορα. Ταχύτητα δεν σημαίνει απαραίτητα γρήγορα αλλά να μπορείς και αργά. Εκει χωλαίνουν οι μπάντες.
  5. Όταν παρακολουθείς τι κάνουν οι άλλοι και χάνεσαι σε αυτά αντι να επικεντρώνεσαι στο τι κάνεις εσύ.
  6. Η ακατάσχετη πολυλογία στο παίξιμο.
  7. Το να εστιάζεις στο gear και όχι στον ήχο σου. Τον δικό σου ήχο που δεν θα στον φέρει το καινούργιο γκάτζετ.

Σίγουρα κάποιο αναγνωρίζουμε σε εμάς.

Δείτε τι ωραία τα εξηγεί στην πράξη ο εξαιρετικός Stephen Taylor (δυστυχώς στα αγγλικά) για τους ντραμερ. Όποιος τον ακούσει θα ωφεληθεί πολύ. Ισχύουν για όλα τα όργανα.

 

 

  • Like 10

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3B) Όταν δε πας να μάθεις κάτι καινούργιο αλλά παίζεις συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.
Όχι όχι δε το λέω για μένα όχι, μα σε παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

3B) Όταν δε πας να μάθεις κάτι καινούργιο αλλά παίζεις συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.
Όχι όχι δε το λέω για μένα όχι, μα σε παρακαλώ...

 

 

Ναι αλλα με αυτο βγαζεις ΠΟΛΛΑ λεφτα 😁

 

1979

 

 

2020

 

1980

 

 

2015

 

1980

 

2020

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To χειρότερο μου: Παίζεις σαν τον Μήτσο, μου ζητάς να είμαι ταυτόχρονα οποιαδήποτε στιγμή σε οποιοδήποτε κομμάτι.: 

Rudess, Emerson, Lord, Evans, Tyner, Wright, Hancock, Wonder, Jarre, Vangelis, + να έχω και τον εξοπλισμό τους!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ερασιτέχνης είμαι τυχερός που μπορώ και βλέπω τέτοιες λεπτομέρειες !!

Κρίμα που δεν κυκλοφορεί και κάτι αντίστοιχο για τα ελαττώματα των πολιτικών....

Ήχος (πολιτική) που πρέπει να εξαρτάται από τα χέρια σου , Σιγουριά , Όχι στο περίπου, Όχι μόνον στα γρήγορα , Όχι να βλέπεις κυρίως τι κάνουν οι άλλοι , όχι ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ και όχι εστίαση στα βοηθήματα αλλά στην ουσία....

Τέλειο !

Επεξεργασμένο από fanisatt

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Ναι αλλα με αυτο βγαζεις ΠΟΛΛΑ λεφτα


Σωστός, αλλά πήγαινε περισσότερο στο θέμα "εξάσκηση", πχ κάνω τις ίδιες ασκήσεις συνέχεια, και εν τέλει κάθομαι comfort zone μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alex Raptakis είπε


Σωστός, αλλά πήγαινε περισσότερο στο θέμα "εξάσκηση", πχ κάνω τις ίδιες ασκήσεις συνέχεια, και εν τέλει κάθομαι comfort zone μου

 

Αυτοί που σου έβαλα , και οι περισσότεροι σαν και αυτούς για να λέμε και του στραβού το δίκιο, δεν κάνουν καν....ασκήσεις  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Εάν εισαι ντράμερ να μην αφήνεις τους άλλους να κουρδισουν

Β.Εαν είσαι κιθαρίστας να κουρδιζεις με τέρμα τον ενισχυτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου