Προς το περιεχόμενο

Effie Anna covers Billie Holiday's Don't explain


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η θυγατέρα σε άλλο ένα jazz standard cover που ηχογράφησε πριν λίγες μερες.

 

 

  • Like 6

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ ΑΚΟΜΑ, σου λέω ότι είναι από τα κομμάτια με τα οποία λιώνω, πολλά χρόνια τώρα.

 

 

EDIT: Λοιπόν το άκουσα.

Λέω από πριν ότι δεν είμαι αντικειμενικός, γιατί με το κομμάτι αυτό έχω ένα κατιτίς.

 

Θα έλεγα ότι η προσπάθεια που έκανε για "εκμοντερνισμό" του, αλλού είναι επιτυχημένη και αλλού όχι.

Ειδικά στους χρόνους.

Μπαίνει πολύ νωρίτερα σε κάποια σημεία (με αποτέλεσμα να καθυστερεί σε στίχους και νότες ακατάλληλες, τραβώντας τες, για να φτάσει να είναι ξανά μέσα στον χρόνο), και πολύ αργότερα σε κάποια άλλα (με αποτέλεσμα να τρέχει τα λόγια για να προφτάσει τον χρόνο).

Καταλαβαίνω ότι είναι jazz standard και του αλλάζουμε τον αδόξαστο, εννοείται.

Απλά λέω την δική μου μη-αντικειμενική άποψη.

Όμως σε κάποιο σημείο που κατεβαίνει χαμηλά, μου άρεσε πάρα πολύ, καθώς και οι δικές της πινελιές στην μελωδία, ήταν πολύ καλές.

 

Επίσης, η φωνή της είναι σκέτο βελούδο, πραγματικά βελούδο.

Αυτό το κομμάτι, θέλει λίγο .... κατεστραμμένη απελπισία στην ερμηνεία, αυτό είναι ασήμαντο όμως.

 

Ένα τελευταίο.

Το backing από που είναι?

Γιατί στο τελευταίο ρεφραίν, παίζει ταυτόχρονα σόλο το σαξόφωνο πάνω στην φωνή της.

Δεν το θεωρώ σωστό.

Μπορεί βέβαια να το έκανε και η Billie έτσι σε κάποια εκτέλεση, δεν ξέρω.

 

Όμως .... η κοπέλα ΣΚΟΤΩ dim.

Αυτό το βελούδο της, ανασταίνει και πεθαμένο, και ο τρόπος που κρατάει τις νότες, συν το βιμπράτο της, είναι θάνατος.

 

Εγώ θα της προτείνω να τραγουδήσει κάτι από Sade, νομίζω θα είναι ταμάμ.

Ειδικά κάποιες μπαλάντες της.

 

All in all, ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ.

Και μόνο αυτό που προσπάθησε, θέλει άντερα.

 

Να της το πεις αυτό!

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ ΑΚΟΜΑ, σου λέω ότι είναι από τα κομμάτια με τα οποία λιώνω, πολλά χρόνια τώρα.

 

 

στην αρχή είπα ωχ....

μετά...φτηνά τη γλυτώσαμε !

 

Βασικά ευχαριστώ (ούμε) για τα καλά λόγια.

Στην ουσία τώρα, οι απαιτήσεις των πανεπιστημίων, ιδίως στα covers για jazz standards είναι ο καθαρός αυτοσχεδιασμός (όπου αφήνουν ουσιαστικά απόλυτη ελευθερία να κάνει η φωνή ό,τι θέλει) και γενικά να αποφύγεις όσο το δυνατόν το ορίτζιναλ. Δηλαδή να μην πατήσεις επάνω του. Ακόμα περισσότερο "να το κάνεις δικό σου". Αυτές είναι οι επι λέξει οδηγίες όταν υποβάλλεις αίτηση και αν δεν κάνω λάθος και των δασκάλων και καθοδηγητών στη φάση αυτή.

Είχα και εγώ ανάλογες ενστάσεις, αλλά τις ξεπέρασα διαβάζοντας τα pdf με τις οδηγίες και ακούγοντας τις 10άδες εκδόσεις στις πρόβες.

Το backing ειλικρινά δεν ξέρω από πού είναι, μπορώ να ρωτήσω, αλλά το βρήκε μόνη της, όπως άλλωστε μόνη της έκανε και όλες τις επιλογές των κομματιών, μίξεις, στάθμες, και ενορχηστρώσεις όπου υπήρξαν σε άλλα. Εγώ ήμουν απλώς ο button pusher. Στο κάτω κάτω είναι στο δικό της γήπεδο...

Για τη Sade δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως καταλαβαίνεις, αυτό το να μην πατήσεις πάνω του είναι πολύ ρίσκυ γιατί πρέπει να βρεις μια καλή ισορροπία ανάμεσα στην απόσταση από το αρχικό και τον εκτροχιασμό εντελώς απ αυτό, και ίσως αυτό είναι που θέλουν να ελέγξουν.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dimsonic είπε

όπως καταλαβαίνεις, αυτό το να μην πατήσεις πάνω του είναι πολύ ρίσκυ γιατί πρέπει να βρεις μια καλή ισορροπία ανάμεσα στην απόσταση από το αρχικό και τον εκτροχιασμό εντελώς απ αυτό, και ίσως αυτό είναι που θέλουν να ελέγξουν.

 

Μπορεί, αλλά είναι πολύ tricky, και κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν γίνεται πάντα επιτυχημένα.

Έχει καλές στιγμές έχει και ατυχείς (νομίζω).

Αλλά η προσπάθεια για κάτι τέτοιο, είναι που μετράει, και εδώ είναι εμφανής, όπως εμφανείς είναι και οι δυνατότητές της.

 

Είπα όμως, δεν είμαι αντικειμενικός με αυτό το κομμάτι.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει...εδω πεσαμε στα βαθεια...και λογω εξαιρετικης δυσκολιας του τραγουδιου τεχνικα αλλά ,και το δυσκολοτερο,ερμηνευτικα ,αν το βαλεις πλαϊ στην εκτελεση της τιτανοτεραστιας...,της οποιας άλλωστε ηταν και το δυνατο σημειο  (στον αγαπημενο μου δισκο της το Lady in Satin χωρις να της εχει μεινει σχεδον καθολου φωνη τσακιζει κοκαλα μονο με την ερμηνεια...) 

 

Παντως η κορη σου το ΛΕΕΙ.

Σιγουρα εχει πολλες αδυναμιες και λαθη αλλα...το ΛΕΕΙ.

Και αυτο μονο ευκολο δεν ειναι.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Μπορεί, αλλά είναι πολύ tricky, και κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν γίνεται πάντα επιτυχημένα.

Έχει καλές στιγμές έχει και ατυχείς (νομίζω).

 

 

σίγουρα θα έχει, άλλωστε εξήγησα το πλαίσιο μέσα στο οποίο κινούνται τα συγκεκριμένα covers, και είχα και εγώ απορίες γιατί σε κάποια σημεία υπάρχει τέτοια απόκλιση από την αρχική εκτέλεση. Απο ένα σημείο και πέρα το αποδέχτηκα και εγώ. Από την άλλη απο όσο θυμάμαι είναι η πρώτη προσπάθεια ηχογράφησης jazz cover (εκτός από δοκιμές και πρόβες με διάφορα σχήματα που δεν απέδωσαν). Υπάρχει ακόμα ένα που δεν ανέβηκε ακόμα public.

 

Πάντως όντως στα βαθειά με την πρώτη απόπειρα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Effie Anna covers Billie Holiday's Don't explain

Εντάξει πολύ δύσκολο το κομμάτι, παρόλα αυτά είναι καλή. Ατέλειες πάντα θα υπάρχουν αλλά όταν κάποιος το δουλεύει, ολοένα και θα ξεπερνιούνται.

Έχει βελούδινα χαρακτηριστικά στη φωνή της. Είναι κουρδισμένη με διακριτικό vibrato. Οι ανάσες της είναι εντελώς αθόρυβες σαν να μην υπάρχουν, φαίνεται ότι η κοπέλα έχει ρίξει δουλειά.

Αν συνεχίσει έτσι θα πάει μπροστά!

Μπράβο της!

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου