Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με λαμπάτο ενισχυτή


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Τις 2 τελευταίες φορές (προχτές και σήμερα) που έπαιξα με την ηλεκτρική κιθάρα συνάντησα δυσκολίες με τον ενισχυτή (Laney). Συγκεκριμένα έκανε πότε-πότε έναν θόρυβο, συγγνώμη για το αδόκιμο της έκφρασης, «χρατς-χρουτς» και ανά διαστήματα αυξομειωνόταν η ένταση του ήχου. Τον ενισχυτή τον έχω 14 χρόνια κοντά. Δεν είχα θέματα στο παρελθόν και δεν τον έχω πειράξει. Τα καλώδια για να συνδέω την κιθάρα με τον ενισχυτή και τα πετάλια μου κλπ είναι καλά. Άλλαξα μάλιστα 3 διαφορετικά καλώδια απόψε όταν άκουσα αυτόν τον θόρυβο. Εννοείται άφησα να ζεσταθούν οι λάμπες 30 λεπτά προτού παίξω.

«Γέρασαν» οι λάμπες

(Preamp Valves3x 12AX7 TAD Tubes

Output Valves2x EL84 TAD Tubes)

ή μήπως «γέρασε» το μεγάφωνο; (10αρι Jensen)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες να συνδεσεις αλλη κιθαρα, εστω και ακουστικη?

Δοκιμασες σε πριζα απο αλλη γραμμη?

Το κανει συνεχεια ειτε παιζεις ειτε οχι? μονο σε υψηλη

ενταση? μονο εαν βαρας πενιες? Χωρις κιθαρα?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Freddie είπε

Εννοείται άφησα να ζεσταθούν οι λάμπες 30 λεπτά προτού παίξω

 

30 λεπτά?

Γιατί?

Θα ψΕσις αρνί?

 

:) 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έκανε και σε μένα ο blackstar μου τελικά δεν ήταν η λάμπες ήταν τα ποτενσιόμετρα είχαν πιάσει σκόνη και μου έκανε χρατς χρους με αυξομείωση έντασης. Με W40 στις επαφές όλα καλά.

  • Μπερδεύτηκα 1

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

30 λεπτά?

Γιατί?

Δεν είναι τρανζιστοράτος. Δεν είναι καλό να ζεσταθούν οι λάμπες πρώτα για ένα μικρό χρονικό διάστημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δοκιμασες να συνδεσεις αλλη κιθαρα, εστω και ακουστικη?

Δοκιμασες σε πριζα απο αλλη γραμμη?

Το κανει συνεχεια ειτε παιζεις ειτε οχι? μονο σε υψηλη

ενταση? μονο εαν βαρας πενιες? Χωρις κιθαρα?

Δεν δοκίμασα να συνδέσω άλλη κιθάρα.

Χρησιμοποιώ ένα πολύ καλό πολύμπριζο.

Όταν παίζω το κάνει.

Φαντάσου ότι κανονικά έχω το volume του ενισχυτή στο 2 (γιατί δεν θέλω να ενοχλώ τους ηλικιωμένους γείτονες) και το volume της κιθάρας κι αυτό εκεί στο 2-3 και ακούγεται μια χαρά ο ήχος. Σήμερα αναγκάστηκα να πάω το volume του ενισχυτή στο 5 και το volume της κιθάρας στο 6 για να έχει κάποια ένταση ο ήχος. Βέβαια μετά επανήλθε κάπως και μείωσα το volume. 

 

Το ίδιο μου έκανε και με το πετάλι (wample velvet fuzz). Αρχικά το άκουγα κανονικά, μετά μειώθηκε η ένταση του ήχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vasilisgeo72 είπε

Το ίδιο έκανε και σε μένα ο blackstar μου τελικά δεν ήταν η λάμπες ήταν τα ποτενσιόμετρα είχαν πιάσει σκόνη και μου έκανε χρατς χρους με αυξομείωση έντασης. Με W40 στις επαφές όλα καλά.

Άνοιξες τον ενισχυτή ή έριξες το W40 πάνω στα ποτενσιόμετρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυξομειωση εντασης μου κανει για λαμπες.

Το χρατσ χρουτσ συμβαινει ταυτοχρονα με την αυξομειωση της εντασης, ειναι σε διαφορετικο χρονο μεταξυ τους?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον άνοιξα και τον καθάρισα σχολαστικά και εννοείτε με προσοχή...με καθοδήγησε ένας φίλος ακόμα και εκτός ρεύματος η λάμπες θέλουν προσοχή για κάποιο διάστημα αφού βγει από την μπριζα

Επεξεργασμένο από vasilisgeo72

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ είχα λάμπες πρώτα δοκίμασα με τις καινούργιες και συνέχισε το ίδιο δηλ πνιγόταν ο ήχος και εκανε αυτο το χρατς και χωρίς να ακουμπάω το ποτενσιόμετρο. Έβαλα πάλι τις παλιές έβγαλα την πλακέτα την ...έγλυψα και καινουριο δεν μου εχει ξανακάνει το παραμικρό εδω και ενα χρόνο τώρα. Μακάρι να έχεις το ίδιο..

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου