Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ελπίδα για μουσική σήμερα ? Η άποψη του Βαγγέλη


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gmoukou είπε

Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση το τι έκανε, γιατί το έκανε, ή το γεγονός οτι αν επιλέξεις να μπείς στο χορό θα χορέψεις με όλα τα παρελκόμενα, αλλά.......

 

.......πως γίνεται να υπάρχει αμιγής προσπάθεια υπηρέτησης της μουσικής στο καλύτερο δυνατό επίπεδο (πόσο υποκειμενικό κι αυτό) και να είσαι ταυτόχρονα προϊόν μιας γραμμής παραγωγής;

 

Ξεκάθαρα, υπάρχει σοφία στα λόγια του η οποία όμως δεν έρχεται απαραίτητα πακέτο με την εμπειρία.
Περισσότερο mindset το λέω εγώ αυτό και δε πιστεύω οτι αν το είχε ανέκαθεν θα αγόραζε και την όποια Ρολς (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα κυκλοφορούσε σα λέτσος μην είμαστε υπερβολικοί τώρα....)

 

Πιστεύω ότι όντως αν ήθελε να κάνει τα χατήρια των εταιρειών θα ήταν σήμερα το #1 παγκόσμια. Όμως δεν το έκανε. Αυτό σημαίνει επιλογές και το λέει ξεκάθαρα και οι δουλειές του και οι επιλογές του και κάθε νέο βήμα δείχνουν ότι δεν κράτησε μια συνταγή επιτυχίας.

 

Τώρα για το Καταρ...ή κάποιες άλλες μεγαλεπίβολες παραστάσεις πιστεύω ότι γι αυτόν εξυπηρέτησαν την ιδεα της τέχνης, ως μιας τέχνης που δεν γνωρίζει εμπόδια, όρια ή κόστος (κάθε είδους) ή και προέλευση, χρώμα και θρησκεία. Όσο σκληρό και να φαίνεται αυτό

Φυσικά το τελευταίο είναι δική μου ερμηνεία και μπορεί να είναι και λάθος.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης επανέρχομαι στο θέμα Ρολλς και λετσαρίας.

Φυσικά είναι δυο ακραίες καταστάσεις.

Όμως αν δειτε το ντοκ και δείτε να μιλάνε γι αυτόν η Caballe και η Norman και άλλοι...δηλαδή συγνώμη ...ΠΩΣ νομίζετε ότι πήγαν οι δυό κυρίες στην συνέντευξη που παρουσιάζεται ή στις συναντήσεις με τον Βαγγέλη? Προφανώς με τον σωφέρ και την λιμουζίνα, που είτε είναι δική τους ή την παρέχει η εταιρεία σε τέτοια αστρονομικού μεγέθους ονοματα.

Στην "ταπεινή" μου επαγγελματική καριέρα κατάλαβα, αργά βέβαια, την σημασία της έννοιας "παράσταση" και "εικόνα" για την διεκπεραίωση μιας δουλειάς αλλά και την αναγνώριση από την άλλη πλευρά. Υπήρξαν περιπτώσεις και στιγμές που στον τομέα μου ήμουν ίσως μέσα στα 2-3 ονόματα στη χώρα, και έπρεπε κυριολεκτικά να εφαρμόσω το "τα ράσα κάνουν τον παπά".

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θα ήταν σήμερα το #1 παγκόσμια.

 

 

Αν αυτο αληθευει...ΕΙΝΑΙ το #1 παγκοσμια

 

https://worthly.com/richest/the-eight-richest-movie-score-composers-in-history/

 

οποτε σιγα ΜΗΝ ασχοληθει ΄με τα ελληνικα ΜΜΕ...

και σιγα μη ΔΕΝ ειχε Rolls Royce...

 

ειναι ακριβως το ιδιο με το να εσκαγε ο ΜΟΡΙΚΟΝΕ επειδη δεν τον κΣΕΡΕΙ το δημοσιογραφικο επιτελειο του ΑΝΤ1 🤣 και ακριβως το ιδιο με το να περιμενες τον ΜΟΡΙΚΟΝΕ να κυκλοφορει με ΠΑΠΙ με κομμενη εξατμηση,παντοφλα ΠΕΓΚΑΣΟΥΣ και κοντοβρακι και να μενει στην ΝΕΑ ΖΩΗ....😅 

 

 

Παντως ο Vangelis ΔΕΝ εμενε στη Νεα Ζωη

 

https://www.mansionglobal.com/articles/a-uniquely-spacious-london-flat-in-a-prime-location-72928

 

(πολυ modest παντως για την οικονομικη του επιφανεια διαμερισμα ειχε για να ειμαστε και δικαιοι....)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρώτο ποστ σε μουσικό θέμα, δείξτε κατανόηση. Άκουγα Vangelis ίσως και πριν γεννηθείτε οι περισσότεροι.

 

Την κατάταξη που μας  ανέφερε ο Superfunk δεν την είχα υπόψη μου και τον ευχαριστώ πολύ. Το αξίζει, μαζί με τον Μίκη, τον Μάνο (ο Σταύρος έρχεται μετά) και τον Ντέμη, σαν οι άνθρωποι που έβαλαν την Ελλάδα στον διεθνή μουσικό χάρτη μετά τον Σκαλκώτα. Τα μεγάλα και σημαντικά έργα του που άντεξαν στον χρόνο και με διεθνή εμβέλεια δεν είναι αυτά που μπήκαν στα charts (π.χ. Chariots), αλλά:

 

1. Το 666, όπου μάζεψε όλη την αντιστεκόμενη διανόηση στο Παρίσι

 

2. Το OST του Blade Runner (δεν περνάει εξάμηνο χωρίς να ακούσω τα Blade Runner Esper 'Retirement' Edition - 25th Anniversary Culmination (2007) [5CD], Blade Runner 29th Anniversary Limited Edition (2011) [4CD], Blade Runner 25th Anniversary Trilogy (2013) [3CD]

 

3. Το Piano in an Empty Room

 

Το κομμάτι αυτό από μόνο του φέρει το βάρος των αιώνων της Ελληνικής Ιστορίας συν επιπλέον το βάρος του πεπρωμένου του καθενός μας, όταν το βράδι μόνοι μας μέσα στο κελλί του δωματίου μας ατενίζουμε από το παράθυρο τον β' του Σείριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mitsar είπε

Σαν πρώτο ποστ σε μουσικό θέμα, δείξτε κατανόηση. Άκουγα Vangelis ίσως και πριν γεννηθείτε οι περισσότεροι.

 

 

καλά....μην παίρνεις και όρκο...

20210228_170441.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Παντως ο Vangelis ΔΕΝ εμενε στη Νεα Ζωη

 

 

έμενε εδώ όμως, αλλά τους χαλάει τη μόστρα και έχουν φαγωθεί να του το γκρεμίσουν

spacer.png

 

spacer.png

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

έμενε εδώ όμως, αλλά τους χαλάει τη μόστρα και έχουν φαγωθεί να του το γκρεμίσουν

spacer.png

 

spacer.png

 

 

Ναι... εχω παει σε αυτο το σπιτι ,υπέροχο και ας ειναι στο...ΚΕΝΤΡΟ της ΑΘΗΝΑΣ που ειναι χαλια και βρωμερα...και δεν μπορουν να πεΚσουν ΤΑ πεδΓια 🤠🤣   

  • Μπερδεύτηκα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Ναι... εχω παει σε αυτο το σπιτι ,υπέροχο και ας ειναι στο...ΚΕΝΤΡΟ της ΑΘΗΝΑΣ που ειναι χαλια και βρωμερα...και δεν μπορουν να πεΚσουν ΤΑ πεδΓια 🤠🤣   

το κέντρο της Αθήνας δεν ειναι η Διονυσίου Αρεοπαγίτου και η Πλάκα. Αυτό είναι το 1/100. Αν εσύ  θεωρείς ότι τα παιδιά παιζουν ωραια στο λόφο του Στρέφη, στη πλ. Εξαρχείων, στην Ομονοια, στο Πεδίο του Άρεως κλπ τότε οκ. Ή ακόμα και στο Κολωνάκι με τα πεζοδρόμια του μισού μέτρου. Και μη παρεξηγηθώ εκεί μεγάλωσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, otto## είπε

στο Πεδίο του Άρεως

 

 

Μια χαρα παιζουν στο Πεδιο του Αρεως,και στο Γουδι και στο αλσος Παγκρατιου,και στο αλσος Συγγρου και στο Λυκαβηττο και,και,και,και....

 

Τωρα εξω απο το σπιτι μου γινεται χαμος στην πλατεια απο παιδακια....μην ημεθα και υπερβολικοι.... στην Αθηνα ζουμε οχι στην Καμπουλ.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου