Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε κιθάρα που έχει μείνει απούλητη για καιρό σε μαγαζί;


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αμέ γιατί όχι; Θεωρώ ότι ένα σοβαρό κατάστημα θα έχει μεριμνήσει για την σωστή φύλαξη της κιθάρας και ένα υποτυπώδες service εφόσον χρειάζεται. Δλδ είναι πιο φερέγγυος ένας άγνωστος από το δίκτυο από όσο ένα κατάστημα που παίζεται η υπόληψη και η φήμη του; Άλλωστε μπορείς να την δοκιμάσεις και να δεις αν αξίζει η όχι και όσον αφορά το customer service, λογικά θα ισχύει ότι ισχύει με discontinued προϊόντα (κινητά, λάπτοπ κ.α.), πράγμα που δεν έχω ιδέα τι ισχύει, αλλά εφόσον το κατάστημα παρέχει υπηρεσίες service κ.α. μπορείς να διαπραγματευτείς κάτι.

 

Και γενικά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε μικρά μαγαζιά που δεν έχουν την δυνατότητα να στέλνουν πίσω το στόκ και να παίρνουν τα νέα προϊόντα. Κάπου νομίζω ότι οι μαζικές διαφημίσεις στα social media και youtube μας έχουν κάνει υπερβολικά καταναλωτικούς, δλδ δεν κρίνουμε μια κιθάρα από το playability αλλά από το αν είναι το νέο hot προιόν.

Επεξεργασμένο από D'Ailleurs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μου εκανε σαν κιθαρα θα την αγοραζα, το πολυ πολυ να επαιρνα και κανα φιλο μαζι πιο σχετικο απο μενα να της εριχνε μια ματια

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια.....

Για να σοβαρευτουμε....

 

ΗλεΧτρικΙα κιθαρα ειναι δεν ειναι λαχανικο.....

 

Ουτε θα....υποφερει απο την....ξηρασια  (που να την βρει την ξηρασια ενα καταστημα στην Ελλαδα....ετσι κι αλλιως) ....ουτε θα....λήξει...

 

Αν σου αρεσει κοιτας τα ΒΑΣΙΚΑ (που ΚΑΘΕ κιθαριστας πρεπει να γνωριζει) δηλ. αν δουλευει η βεργα ,αν τα ταστα ειναι σωστα και αν δουλευουν τα ηλεΧτρικα.

 

Μετα απλα την αγοραζεις...

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Παιδια.....

Για να σοβαρευτουμε....

 

ΗλεΧτρικΙα κιθαρα ειναι δεν ειναι λαχανικο.....

 

Ουτε θα....υποφερει απο την....ξηρασια  (που να την βρει την ξηρασια ενα καταστημα στην Ελλαδα....ετσι κι αλλιως) ....ουτε θα....λήξει...

 

Αν σου αρεσει κοιτας τα ΒΑΣΙΚΑ (που ΚΑΘΕ κιθαριστας πρεπει να γνωριζει) δηλ. αν δουλευει η βεργα ,αν τα ταστα ειναι σωστα και αν δουλευουν τα ηλεΧτρικα.

 

Μετα απλα την αγοραζεις...

 

 

κανεις λαθος φιλος.... εμενα μαραθηκαν τα ροζ λελουδα απανω.

😂

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται την αγοράζεις αν σου αρέσει κι ας είναι και 20 χρόνια παρατημενη στη βιτρινα.Μια στρατ η μία τελε η μία Λες Πολ (το 80% των κιθαρών δηλαδή) δεν έχει αλλάξει τεχνολογικά στο παραμικρό τα τελευταία 60 χρόνια!Ότι έπαιρνε ο ο ΚΝοΠΦΛεΡ τότε παίρνεις και συ τώρα με την διαφορά ότι σήμερα  έχεις απείρως περισσότερο consistency και οι πιθανότητες να είναι μάπα το καρπούζι είναι ελάχιστες.Δεν είναι αμάξι...η κινητό...που αν είναι 20ετιας θεωρούνται (και είναι) ΠΡΩΤΟΓΟΝΑ.Τσεκαρεις αυτά που σου είπε ο SF (ότι θα τσεκαρε τότε και ο ΚνόπφξτΛερτ δηλαδή) και αν σου αρέσει εμφανησιακά (το πρώτο που κοιτάς....) Και έχεις και το κασέρι... προχώρα άφοβα.

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Παιδια.....

Για να σοβαρευτουμε....

 

ΗλεΧτρικΙα κιθαρα ειναι δεν ειναι λαχανικο.....

 

Ουτε θα....υποφερει απο την....ξηρασια  (που να την βρει την ξηρασια ενα καταστημα στην Ελλαδα....ετσι κι αλλιως) ....ουτε θα....λήξει...

 

Αν σου αρεσει κοιτας τα ΒΑΣΙΚΑ (που ΚΑΘΕ κιθαριστας πρεπει να γνωριζει) δηλ. αν δουλευει η βεργα ,αν τα ταστα ειναι σωστα και αν δουλευουν τα ηλεΧτρικα.

 

Μετα απλα την αγοραζεις...

 

 

Φίλος βρήκα παρατημένη 70 χρόνια μια tele σε ένα μαγαζί.

Να την πάρω ή μήπως έχει παραμπαγιατέψει;

Άσε που μάλλον είναι απομίμηση γιατί γράφει  κάτι σαν squire ή esquire πάνω.

Να κοιτάξω για καμία καινούργια για σίγουρα;

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Άσε που μάλλον είναι απομίμηση γιατί γράφει  κάτι σαν squire ή esquire πάνω.

 

 

Squire ειναι και μαλιστα απο την Β.ΚΟΡΕΑ ,ΤΟΤΕΝΕς εκει τις φτιανοντουσαντανε....δεν ακσιζι μια....μην ασχολιΕσαι...

ΠΟΥ την ειδες ακριβως? (πληροφοριακα ρωταω για να ποσταρω warning στο φατσομπουκι μην την πατησει κανας ασχετος)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα αλλα τοπικ που άρχιζε το δούλεμα στον ΟΡ και αναρωτιώμουν αν θα ερχόταν ποτέ η σειρά μου και να που ήρθε!

 

Με κίνδυνο να χειροτερέψει το δούλεμα θέλω να διευκρινίσω τους λόγους που προβληματίζομαι:

 

1. Αν ένα όργανο δεν είναι σε κάποιες ιδανικές συνθήκες υγρασίας/ξηρασίας επηρεάζεται, στις ηλεκτρικές αυτό που παθαίνει πρώτο ζημια είναι η ταστιέρα, παραμορφώνει σε σημεία και το truss rod δεν βοηθάει να επανέλθει. Αυτό δεν το συνειδητοποιεί κάποιος γιατί γίνεται σταδιακα και το συνηθίζουμε. Που το ξέρω; Το έχω πάθει σε κιθάρα 23 ετών που έχω. NAI δεν ειναι μη μου άπτου οι κιθάρες, αλλα μια παρατεταμένα χαμηλή υγρασία (ξηρασία) στο 20-25% που ειναι συνηθισμένο στην Αθήνα το καλοκαίρι είναι αρκετή για να προκαλέσει τη ζημιά.

 

2. Το customer service των ελληνικών καταστημάτων είναι απαράδεκτο και το ξέρουμε όλοι, από το 2009 που είμαι μέλος της κοινότητας έχουμε διαβάσει πολλά σχετικά θέματα και φυσικα πολλά διθυραμβικά σχόλια για τo customer service του thomman. Πως λοιπόν να νιώσω σιγουριά να πάω να τα σκάσω σε ένα καταστημα από αυτα που κατα καιρούς έχουμε κράξει εδώ μέσα; Απο την εμπειρία σας πιστευετε ότι υπάρχει ελληνικό κατάστημα που θα ασχοληθεί να διατηρει το στοκ του σε όργανα σε ιδανικές συνθήκες; 

 

Σημ: Ιδανικές συνθήκες: δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένες τιμες θερμοκρασίας/υγρασίας αλλά ένα εύρος τιμών

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Έβλεπα αλλα τοπικ που άρχιζε το δούλεμα στον ΟΡ και αναρωτιώμουν αν θα ερχόταν ποτέ η σειρά μου και να που ήρθε!

 

Με κίνδυνο να χειροτερέψει το δούλεμα θέλω να διευκρινίσω τους λόγους που προβληματίζομαι:

Δεν νομιζω να σε δουλεψε κανενας.
Ειπαμε τις αποψεις μας σοβαρα και τωρα που οπως πιστευω ολοκληρωθηκε το θεμα, αρχισαμε την πλακα μεταξυ μας.
Οσο για τα προβληματα στην διατηρηση του οργανου, αν το παιξεις το οργανο και το ελεγξεις και ειναι ΟΚ, ειναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Miltos23 είπε

αλλα μια παρατεταμένα χαμηλή υγρασία (ξηρασία) στο 20-25% που ειναι συνηθισμένο στην Αθήνα το καλοκαίρι είναι αρκετή για να προκαλέσει τη ζημιά.

 

Δεν υπάρχουν τα νούμερα αυτά που λες....

Πουθενά και ουδεποτε δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι από.....ξηρασία μια κιθάρα στην Αθήνα. 

 

Κάνε ένα απλό Google για την υγρασία στην Αττική. 

 

Τζάμπα ανησυχείς. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου