Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε κιθάρα που έχει μείνει απούλητη για καιρό σε μαγαζί;


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης αν μιλάμε για μικρολιανοπωλητές, δεν έχουμε την δυνατότητα να ξέρουμε πόσο καιρό είναι το όργανο στο κατάστημα.

Μπορεί να έχει καταργηθεί μεν, αλλά αν το πήρε από μεσάζοντα, μπορεί να είναι πολύ λιγότερο χρόνο το όργανο στο κατάστημα από όσο νομίζουμε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Έβλεπα αλλα τοπικ που άρχιζε το δούλεμα στον ΟΡ και αναρωτιώμουν αν θα ερχόταν ποτέ η σειρά μου και να που ήρθε!

 

Με κίνδυνο να χειροτερέψει το δούλεμα θέλω να διευκρινίσω τους λόγους που προβληματίζομαι:

 

1. Αν ένα όργανο δεν είναι σε κάποιες ιδανικές συνθήκες υγρασίας/ξηρασίας επηρεάζεται, στις ηλεκτρικές αυτό που παθαίνει πρώτο ζημια είναι η ταστιέρα, παραμορφώνει σε σημεία και το truss rod δεν βοηθάει να επανέλθει. Αυτό δεν το συνειδητοποιεί κάποιος γιατί γίνεται σταδιακα και το συνηθίζουμε. Που το ξέρω; Το έχω πάθει σε κιθάρα 23 ετών που έχω. NAI δεν ειναι μη μου άπτου οι κιθάρες, αλλα μια παρατεταμένα χαμηλή υγρασία (ξηρασία) στο 20-25% που ειναι συνηθισμένο στην Αθήνα το καλοκαίρι είναι αρκετή για να προκαλέσει τη ζημιά.

 

2. Το customer service των ελληνικών καταστημάτων είναι απαράδεκτο και το ξέρουμε όλοι, από το 2009 που είμαι μέλος της κοινότητας έχουμε διαβάσει πολλά σχετικά θέματα και φυσικα πολλά διθυραμβικά σχόλια για τo customer service του thomman. Πως λοιπόν να νιώσω σιγουριά να πάω να τα σκάσω σε ένα καταστημα από αυτα που κατα καιρούς έχουμε κράξει εδώ μέσα; Απο την εμπειρία σας πιστευετε ότι υπάρχει ελληνικό κατάστημα που θα ασχοληθεί να διατηρει το στοκ του σε όργανα σε ιδανικές συνθήκες; 

 

Σημ: Ιδανικές συνθήκες: δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένες τιμες θερμοκρασίας/υγρασίας αλλά ένα εύρος τιμών

 

 

 

νομίζω ότι εξαρτάται από το κατάστημα. Φαντάζομαι ότι ένα all around κατάστημα που έχει και μουσικά όργανα μπορεί να μην δείχνει την απαραίτητη μέριμνα για την φροντίδα του στόκ του, αλλά ένας "μουσικός οίκος" λογικά θα ασχολείται περισσότερο. Σε κάθε περίπτωση η σύγκριση με thomman είναι νομίζω άστοχη: ο thomman είναι ένας κολοσσός με εξειδικευμένο προσωπικό και οικονομίες κλίμακας που μειώνουν το κέρδος, σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί μαζί του το τοπικό μικρό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται να μείνει η Μπρεντ Μεισον δυο τρία χρονάκια στα αζήτητα (ποιός να πάρει τώρα κιθάρα με σούστες και μοχλούς και χρυσά πόμολα) και να παω μετά να τους κάνω χάρη να την πάρω?

(παραπάνω δεν κάνω υπομονή...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου