Προς το περιεχόμενο

AC2 vs AC3 vs AC4 vs AC5 vs ceramic vs άλλο


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιους μαγνήτες προτιμάτε και γιατί?

 

Από διπλοπήνιους προτιμώ τους AC4 διότι έχουν το μαλακό και ισορροπημένο ήχο των AC4, αλλά έχουν πιο σφικτό μπάσο και λίγο παραπάνω πρίμα. Ταιριάζουν ηχητικά με αυτό που έχω στο μυαλό μου. Και με AC2 βολεύομαι. Οι AC5 είναι πολύ σκληροί για τα γούστα μου. Σε καθε περίπτωση, προτιμώ παίζω αποκλειστικά με low output humbuckers (7-9 kohm), με έφεση στον καθαρό ήχο. Εάν έχουν καλό καθαρό ήχο, θα έχουν σίγουρα σούπερ βρώμικο.

 

Σε μονοπήνιους, από την άλλη, προτιμώ να παίζω από 9kohm και άνω, καθώς ο ήχος είναι παχύς και αρπάζει εύκολα. Με AC2, AC4 (για P90) και AC5 βρίσκω αξιόλογους ήχους, άρα δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση. Εάν με πίεζαν να επιλέξω, πχ για τέλε, θα έπαιρνα AC2. Θα μου έλειπε σίγουρα η ατάκα του AC5.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ψειριζω τοσο. Πιστευω οτι οι Α2 κ Α5 καλυπτουν ικανοποιητικα ολο το ηχητικο φασμα των προτιμησεων μου. 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψειρίζω διότι ανακάλυψα πως ο βασικότερος λόγος που με κάνει να πιάνω μια κιθάρα για να παίζω είναι η αλληλεπίδραση του μαγνήτη με τον ενισχυτή, και το τι feedback παίρνω πίσω. Αναλόγως την όρεξη, πιάνω και τον ανάλογο μαγνήτη. Και αντίστοιχα ο βασικότερος λόγος να μην θέλω να πιάσω μια κιθάρα είναι επίσης οι μαγνήτες, δηλαδή ο ήχος της. Με την προχθεσινή αλλαγή μαγνητών, το αυτί μου σταμάτησε να διαμαρτύρεται. Και δεν έβαλα καλύτερους μαγνήτες. Ίδιας εταιρείας είναι και ίδιο output έχουν, αλλά αλλο μαγνήτη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά προτιμώ κεραμικούς μαγνήτες αφού μου αρέσει ο τραχύς ήχος που βγάζουν, αν και είμαι υπέρ της άποψης ότι ο μαγνήτης πρέπει να επιλέγεται σε συνδυασμό με το ξύλο της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D'Ailleurs είπε

Γενικά προτιμώ κεραμικούς μαγνήτες αφού μου αρέσει ο τραχύς ήχος που βγάζουν, αν και είμαι υπέρ της άποψης ότι ο μαγνήτης πρέπει να επιλέγεται σε συνδυασμό με το ξύλο της κιθάρας.

 

Γι αυτον τον λογο δεν πειραζω καθολου τους στοκ μαγνητες οταν παιρνω μια κιθαρα  (καποιας αξιας).Κατι παραπανω ξερουν αυτοι (οι κατασκευαστες) απο το ....αυτι μου

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, εμπιστεύομαι τα αυτιά μου. Εάν κάτι δεν μου αρέσει ηχητικά, δεν μπορώ να πιέσω τον εαυτό μου ώστε να μου αρέσει, ντε και καλά διότι είναι επιλογή του κατασκευαστή.

Για παράδειγμα, ΜΙΜ telecaster, με τους χάλια κεραμικούς. Δεν έχουν καν καθαρό ήχο. Ή οι texas special στην us strat. Ποτέ δεν μου άρεσε το eq τους. 

Έχω αλλάξει μαγνήτες σε όλες τις κιθάρες μου εκτός από 1-2, που και αυτές δεν έχουν 100% τον ήχο που θέλω. Θέμα χρόνου να τους αλλάξω και σε αυτές. 

Ο κατασκευαστής βάζει, συνήθως, έναν μαγνήτη σχετικά generic ηχο που θα ταιριάζει με τι θέλει, σε γενικές, η πλειοψηφία. Υπάρχουν πολλοί μαγνήτες που ταιριάζουν με τα ξύλα και το γενικότερο ύφος μιας κιθάρας. Μαγνήτες πολύ πιο εστιασμένοι στις ανάγκες του εκάστοτε παίχτη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, qesh είπε

 

Γι αυτον τον λογο δεν πειραζω καθολου τους στοκ μαγνητες οταν παιρνω μια κιθαρα  (καποιας αξιας).Κατι παραπανω ξερουν αυτοι (οι κατασκευαστες) απο το ....αυτι μου

 

δεν είναι ακριβώς έτσι, τουλάχιστον σε budget όργανα. Ο κατασκευαστής μπορεί να βάλει brand μαγνήτες (πχ dimarzio) επειδή έχει κάποια συμφωνία με την συγκεκριμένη εταιρεία και θεωρεί ότι ο συγκεκριμένος μαγνήτης θα προσθέσει αξία στο όργανο, παρά αν βάλει πχ δικής του κατασκευής. Δες για παράδειγμα DEAN και SCHECTER κιθάρες. Επίσης μπορεί να βάλει μαγνήτες που να θεωρεί ότι ταιριάζουν ηχητικά και εσύ να ψάχνεις κάτι άλλο, ή ακόμα να θεωρεί ότι ο μαγνήτης δεν έχει μεγάλη σημασία από την στιγμή που η πλειοψηφία των παικτών έχει πολλά εργαλεία διαμόρφωσης ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μαγνητης ειναι υπευθυνος κατα 90% για αυτο που,λαθος,λεμε "ηχος της κιθαρας" (οι ηλεΧτρονικες κιθαρες ΔΕΝ εχουν "ηχο" φυσικα μια και ειναι απλα ενα μερος ενος ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ συστηματος δηλ. κιθαρα-εφε-ενισχυτη).

 

Οποτε καλο ειναι να γνωριζουμε τι μας αρεσει για να επιτυχουμε τον τελικο ηχο (σε σχεση παντα και με την υπολοιπη αλυσιδα μας στο συστημα).

 

Βεβαια το ειδος του μαγνητη (κεραμικος-κΙουνεφε-αλνικο 2,3,4,5) δεν σημαινει παντα οτι δινει εναν ηχο (κεραμικος π.χ. ειναι ο τρισαθλιος ΜΙΜ tele μαγνητης των παλιων MIM STD,κεραμικος και ο Bill Lawrence ή ο Joe Barden που σκοτωνουν στα καθαρα).

 

Επισης υπαρχουν και καλοι και "κακοι" μαγνητες Α2,Α3,Α4,Α5.....δεν ειναι ολοι το ιδιο, η κατασκευη ,το cover (αν μιλαμε για tele neck pickup) τα wire gauge,το pole staggering  και πολλοι αλλοι παραγοντες ειναι εξισου σημαντικοι...

 

Προσωπικα εχω ολων των ειδων τους μαγνητες στις tele μου και απλα μετα απο 100+ partscaster που εχω "φτιαξει" εχω παρατηρησει οτι σε σχεση με το ΒΑΡΟΣ τους (το ΕΙΔΟΣ του ξυλου δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑΝ απολυτως ρολο αλλα το βαρος παιζει) οσο βαραινει η κιθαρα θελει λιγο πιο "γεματους" μαγνητες (A2 ας πουμε) για να εξισοροπήσουν τα φυσικα πολλα πριμα  ενος βαρΓιου σωματος και αντιστοιχα οσο πιο ελαφρΓιες ειναι το πιο πολλα μπασα και χαμηλομεσαια έχουν οποτε  θέλουν πιο punchy & πριμους μαγνητες οποτε θα παω σε Α3 ή Α5 (αν και παλι στην πιο ελαφρια μου solid body tele έχω Α2...)  ....ενω φυσικα υπαρχει παντα και η χρυση συνταγη Α5 για τις τυλιχτες χορδες και Α2 για τις plain. 

 

Αυτα βεβαια οταν μιλαμε για ΚΑΘΑΡΟ ηχο μια και οσο ανεβαινει το gain τοσο περισσοτερο ισοπεδωνεται ο ηχος και απο καποιο οριο και μετα δεν εχει καμμια διαφορα τι μαγνητη εχεις (φτανει να μην σφΟΥριζει....😄 )

 

 

Γενικα ΚΑΛΟΣ να ειναι ο μαγνητης και ας ειναι και απο unobtanium 😅

 

Παντως αν μιλαμε για tele οι καλυτεροι μαγνητες που εχω ακουσει ειναι οι στοκ Α3 της 8502 μου (οι οποιοι δυστυχως ...ειναι unobtainable....μια και μονο αυτο το μοντελο τους ειχε) 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι συμφωνω γι αυτο εγραψα το "καποιας αξιας", εννοειται αν βαλεις duncan σε squire των 150 ευρω αναβαθμιση θα κανεις σιγουρα.Επισης αν ψαχνω κατι αλλο συνεχιζω να το ψαχνω προσπερνωντας την συγκεκριμενη κιθαρα

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, qesh είπε

 

Εχω δει ή μαλλον ακουσει και αναβαθμισεις μαγνητων που απετυχαν παταγωδως

Επεξεργασμένο από qesh
  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου