Προς το περιεχόμενο

Τεχνικός μπάσου στην Θεσ/νίκη


mitsar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αρχαίον βρέφος εδώ, πρώτο post και ερασιτέχνης μπασίστας. Έχω ένα άταστο μπάσο και ψάχνω έμπειρο και φθηνό τεχνικό στην Θεσσαλονίκη που να ξέρει από άταστα και τις απαιτήσεις της jazz, ώστε να του κάνει στοιχειώδη συντήρηση (δεν έχει βλάβες). Έχετε καμία εμπειρία/συμβουλή να μου δώσετε; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, φαίνεται ενδιαφέρον μαγαζί και είναι και κοντά μου. 

 

Ήδη έχω τρία πιθανά μέρη και ίσως μπορέσουμε κάποτε να φτιάξουμε ένα sticky με ανθρώπους της εμπιστοσύνης μας. Περιμένω mail με την γνώμη του Γιώτη του Κιουρτσόγλου (παλιός γνωστός από τις μέρες του Ράδιο Ακρόπολις και ουδέτερος κριτής καθόσον Αθήνα) και θα την προσθέσω και αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mitsar είπε

και ίσως μπορέσουμε κάποτε να φτιάξουμε ένα sticky με ανθρώπους της εμπιστοσύνης μας.

 

 

Δεν χρειαζεται έχουμε ηδη 🙂

 

https://agora.noiz.gr/category/luthiers/

 

 

επισης ουτε καποιες ιδιατερες "απαιτησεις" υπαρχουν για "jazz" ουτε καποιος "ειδικος τεχνικος μπάσου" υπαρχει....εναν τεχνικο  που να γνωριζει να σεταρει κιθαρες και μπασα χρειαζεσαι ,ασε που ΠΡΕΠΕΙ να μαθεις να το κανεις και ΜΟΝΟΣ σου...δεν ειναι δα και rocket science το βασικο σετ απ μιας κιθαρας ή ενος μπασου..μια και μονο ΕΣΥ γνωριζεις ΠΩΣ ακριβως σε βολευει να ειναι σεταρισμένο το μπασο σου.   

 

ριξε μια ματια εδω

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το link, όπως είπα είμαι ψάρι εδώ (συγκεκριμένα, μια αλανιάρα τσιπούρα). Οι τρείς που προανάφερα λείπουν από την λίστα και φαντάζομαι και ο τέταρτος που περιμένω.

 

Το δωρεάν μάθημα να λείπει όμως. Tο πρώτο μου άταστο μπάσο το έφτιαξα με τα χεράκια μου το 1979 στο σπίτι μου δίπλα στις Εστίες, με ξύλα που έφερα από τα Γιάννενα (φουρνιστή οξυά από τα βουνά), με δικούς μου τυλιγμένους μαγνήτες (έναν για κάθε χορδή) + Rotosound flatwound + ενισχυτές για μένα και τον κιθαρίστα μου. Το δεύτερο άταστο το έφτιαξα λίγο αργότερα, με μαγνήτες σωστούς και κλειδιά Schaller. Με αυτό έπαιξα Purple Haze στην Barbarella (Μελενίκου, υπόγειο) μαζί με τον Άγγελο τον Σκορδίλη καθώς και free jazz στο Woodstock της Θεσσαλονίκης (την συναυλία για τον Άσιμο στην Φιλοσοφική) και διάφορα στην Oratia (μαγαζί που βοήθησα να στηθεί στην Αισώπου 17 στο Βαρδάρη).

Επεξεργασμένο από mitsar
comment on luthiers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mitsar είπε

Ευχαριστώ για το link, όπως είπα είμαι ψάρι εδώ (συγκεκριμένα, μια αλανιάρα τσιπούρα).

 

Το δωρεάν μάθημα να λείπει όμως. Tο πρώτο μου άταστο μπάσο το έφτιαξα με τα χεράκια μου το 1979 στο σπίτι μου δίπλα στις Εστίες, με ξύλα που έφερα από τα Γιάννενα (φουρνιστή οξυά από τα βουνά), με δικούς μου τυλιγμένους μαγνήτες (έναν για κάθε χορδή) + Rotosound flatwound + ενισχυτές για μένα και τον κιθαρίστα μου. Το δεύτερο άταστο το έφτιαξα λίγο αργότερα, με μαγνήτες σωστούς και κλειδιά Schaller. Με αυτό έπαιξα Purple Haze στην Barbarella (Μελενίκου, υπόγειο) μαζί με τον Άγγελο τον Σκορδίλη καθώς και free jazz στο Woodstock της Θεσσαλονίκης (την συναυλία για τον Άσιμο στην Φιλοσοφική) και διάφορα στην Oratia (μαγαζί που βοήθησα να στηθεί στην Αισώπου 17 στο Βαρδάρη).

 

 

ε τοτε τι να τον κανεις τον τεχνικο ?

κομματακι δυσκολο μου φαινεται να ξερεις να κατασκευασεις μπασο και να μην ξερεις να το...σεταρεις... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Η σύσταση του συνάδελφου cigaret13 διασταυρώθηκε και από Αθήνα, είναι όντως καλό μαγαζί.

 

Δυστυχώς ως γεροπαράξενος και old fart έχω αλλεργία α) στα πολλά λόγια β) στην υπερφιλόδοξη ιντερνετική παρουσία γ) στο πολύ σόσιαλ μίντια και μάρκετινγκ δ) στις ανορθογραφίες και ασυνταξίες ε) στα αγγλικά του τύπου "we ate the camel and now left is the queue" (© πραιμ μινιστερ). Συνεπώς οι διάσημοι τεχνικοί χάνουν στα σημεία.

 

Ένα άλλο μέλος μπασίστας με τον οποίο μιλούσαμε για χορδές, μου πρότεινε τον Χρήστο τον Vagabond στην Ευαγγελίστρια, τον οποίο πήγα και γνώρισα σήμερα. Οι πρώτες μου εντυπώσεις δείχνουν ότι θα τακιμιάσουμε: λίγα λόγια και μετρημένα, τα έργα των χειρών του σε πρώτο πλάνο, εργαστήριο που μοιάζει με το δικό μου (χωρίς το "δημιουργικό χάος" όμως). Θα ενημερώσω πώς θα εξελιχθεί το ειδύλλιο :-)

Επεξεργασμένο από mitsar
clarification
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mitsar είπε

Η σύσταση του συνάδελφου cigaret13 διασταυρώθηκε και από Αθήνα, είναι όντως καλό μαγαζί.

 

Δυστυχώς .....

 

πολύ τα μετράς....

εφ όσο διασταυρώθηκε τι άλλο θέλεις?

Τα ίδια θα σου έλεγα και εγώ ...αν προλάβαινα.

Τελος πάντων καλή επιτυχία στην επισκευή.

 

 

(μπορεί κάποτε να συναντήθηκαν οι δρόμοι μας, με τον μακαρίτη τον Αγγελο μοιραστήκαμε πάρα πολλά πράγματα για ένα σημαντικό μέρος της ζωής μας)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιον μακαρίτη Άγγελο, τι υπονοείτε ??????????  και αν επιτρέπεται, τι σχέση είχατε με τους A Priori? (μόλις διάβαζα τα post στο Spain της θυγατέρας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου