Προς το περιεχόμενο

Samba pa ti (cover)


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα cover και αυτοσχεδιασμός (στο Β μερος κυρίως).

 

samba_pa_ti.mp3

 

Καλημέρα!

 

 

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αυτό είναι ένα απο τα ιερά δισκοπότηρα της μελωδίας και αυτή είναι ωραία προσπάθεια.

Αν είχα κάτι να σχολιάσω παραγωγικά (και σε περίπτωση που θα ήθελες να ακουστεί πιο Carlos) θα έδινα 2 κυρια στοιχεία.

  1. περισσότερη προσοχή στις ολόκληρες νότες
  2. το παίξιμο σου ρυθμικά πατάει έντονα στο 1, ενω στο είδος το 2 είναι σημαντικό

Αλλα και πάλι είναι μια αξιόλογη εκδοχή. Μπράβο Τζωρτζ!

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Γιαννη!

 

Το 1 το παρατηρησα ακουγοντας το οταν το εκανα export.

Το 2 δεν το γνωριζα. Εχω να το ακουσω και αρκετο καιρο, αλλα προκειται για μια σημαντικη λεπτομερεια.

 

Ενα αλλο που παρατηρησα ειναι πως βαρουσα πολυ τα δακτυλα στο 1ο μερος. Ειναι πολυ δυνατες οι νοτες ενω θα επρεπε να χαιδευω τις χορδες. Ειναι το πρωτο που θα διορθωνα εαν το ξαναγραφα.

 

Εβαλα και ενα φιλτρο ψευτοwah ωστε να θυμισει λιγο την original εκτελεση, αλλα ψικολασπωσε τον ηχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι αυτό που ακούω. (Βέβαια όταν παίζει κάποιος τέτοια κομματάρα δεν μπορείς παρά να περάσεις καλά).

 

Αν θέλω να παρατηρήσω κάτι (έτσι για να διακαιολογήσω και τον τίτλο του αυστηρού, που κατέχω επαξίως εδώ και χρόνια), είναι ότι αισθάνομαι ότι βιάζεσαι λίγο (κάτι ανάλογο μ' αυτό που λέει και το αφεντικό). Α! και ο ήχος, θα ήθελα πιο smooth. Μου ακούγεται αρκετά modern γι' αυτό το κομμάτι.

  • Ευχαριστώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με mini ts παιζω, αλλα το wah plugin που εβαλα του αλλαξε -λιγο- τα φωτα του ηχου.

 

 Αν ακούσεις τον Carlos θα παρατηρήσεις λεπτομέρειες*, που κάνει με τη διαφορετική ένταση χτυπήματος νότας ή "ανοίγω -κλείνω" volume knob και δεν έχει το harsh ιδίωμα των υψηλομεσαίων συχνοτήτων που έχεις εσύ. Βέβαια πιθανόν να σου αρέσει αυτός ο ήχος, γιατί τον έχω ακούσει και σε άλλα κομμάτια σου.

 Θα μου πεις αυτός είναι αυτός, παίζει με ενισχυτάρα, ο μηχανικός του ήχου έκανε αυτό το ηχόχρωμα ... κ.ο.κ.

 Έτσι βρισκόμαστε σε κουβέντα όμως.

 

*που κάνουν τη διαφορά.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού με φάγατε με τον ήχο μου, το ξανάγραψα με άλλον ήχο, χωρίς wah plugin. Και ξεκινώ με το vol pot χαμηλωμένο.😁

 

samba pa ti2.mp3

 

 

(Μη δώσετε σημασία στο sloppy παίξιμο)

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@Nestoras

μπροστά σ αυτά που έφτιαξε αργότερα μέχρι δηλ το 1975 ο Carlos εδώ έχει ακόμα άγουρο ήχο. Το στυλ φυσικά δεν είναι τόσο άγουρο, καθώς το κομμάτι αυτό σηματοδοτεί την αρχή μιας ολόκληρης ιστορίας, αλλά σίγουρα δεν ήταν σ αυτό ο αγαπημένος μου ήχος.

Ακόμα και αν πάρουμε τα δυό πρώτα άλμπουμ που είχε γενικά πιό άγουρο ήχο, στο samba pa ti είχε ίσως από τους χειρότερους.

Πχ στα κομμάτια treat και Incident at Neshabur ο ήχος του ήδη ξεκινάει να βελτιώνεται

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ θέλω να πω, στα πρώτα 2 ίσως και 3 άλμπουμ ο Carlos ήδη είχε βρεί τον σκληρό του ήχο, αλλά όχι τον μελωδικό που τον έφτιαξε αργότερα στα Welcome και Borboletta

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου