Προς το περιεχόμενο

Εκπαιδευτικός Όμιλος Ευδόκιμος - Ωδείο Όπερα Αθηνών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 2 χρόνια είχα δηλώσει συμμετοχή για μια κλήρωση για "υποτροφεία" στο παραπάνω ίδρυμα ή ότι είναι αυτό τέλος πάντων, για το τμήμα Σχολή Μουσικής τεχνολογίας, παραγωγής και ηχοληψίας. Μου είπαν ότι δεν κέρδισα αλλά μου πρόσφαιραν καλύτερη τιμή διδάκτρων, δε θυμάμαι πόσο άλλα ήταν πάνω από 100€/μήνα. Δε το δέχτηκα για πολλούς και διάφορους λόγους.

Με ξαναπήραν σήμερα τηλέφωνο και που είπαν ότι έχουν τμήματα εξ'αποστάσεως, 70€/μήνα για 14 μήνες, που τα παρακολουθείς όποτε θες. Το "πτυχίο" είναι λέει κρατικά αναγνωρισμένο, όχι ότι θα μπω και σε κανένα δημόσιο δλδ...

 

Έχουμε καμμία πληροφορία για τη συγκεκριμένη σχολή? Δε βρίσκω και πολλά online, και το website τους είναι απαράδεκτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έχω πληροφορίες για αυτή τη σχολή.

 

Θα σταθώ όμως σε αυτό:

57 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Το "πτυχίο" είναι λέει κρατικά αναγνωρισμένο, όχι ότι θα μπω και σε κανένα δημόσιο δλδ...

 

Μην υποτιμάς το να είναι αναγνωρισμένο.

Αρχικά ποτέ μη λες ποτέ, δε ξέρεις που θα σε βγάλει ο δρόμος σου και αν θα σου χρειαστεί μια κρατική πιστοποίηση (μου έχει τύχει και την είχα "πατήσει" με το να μη με ενδιαφέρει)

Πχ ένα πιθανό μεταπτυχιακό αργότερα στο ανοιχτό Πανεπιστήμιο (ή και στο εξωτερικό σε ιδιαίτερες περιπτώσεις) θα χρειάζονταν πτυχίο αναγνωρισμένο.

 

Αν μπορείς να το διασταυρώσεις (ίσως στο ΔΟΑΤΑΠ ή ΔΙΚΑΤΣΑ? δε θυμάμαι ποιο από τα δύο είναι το καινούριο) θα είναι και αυτό ένα καλό σημάδι.

  • Μπερδεύτηκα 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@gmoukou Πάνε τα όνειρα, πάνε οι μουσικές... μας έφαγαν τα πτυχία κι ας είν' κωλόχαρτα.

Σίγουρα χρήσιμα είναι δε λέω. Με τα συμπάθιο αλλά δεν συμφωνώ.

Αν στόχος σου είναι να μάθεις μια τέχνη θα πας στην καλύτερη σχολή και όχι σε αυτή που σου ανοίγει πιθανή πόρτα στο δημόσιο για να καταλήξεις ένας γενικών καθηκόντων υπάλληλος όπως οι περισσότεροι, βρέξει - χιονίσει.

Αν είναι αυτός ο στόχος σου εξ αρχής όμως πάω πάσο. Αλλάζουν οι προδιαγραφές.

Ο Alex όμως άλλο ρώτησε και φυσικά μπορεί να ακολουθήσει και τη δική σου συμβουλή όπως θα έκαναν οι περισσότεροι είμαι σίγουρος.

Συγγνώμη που μιλάω έτσι αλλά πραγματικά με ενοχλεί αφάνταστα η ημιμάθεια και η παπαγαλία με στόχο το πτυχίο, κάτι που δεν εκπροσωπεί εσένα ούτε κατα διάνοια μιας κι είσαι μουσικός φάρος φωτεινός Γιώργο και το εννοώ. Και το κάνουν παραπληροφορημένοι για να έχουν ήσυχο το κεφαλάκι τους αντι να είναι σε διέγερση με ενδιαφέρον για το επάγγελμα τους. Γι αυτό ρώτα γύρω σου. Ποιος περηφανεύεται για τη δουλειά του; Κανείς! Αντιθέτως κρύβεται.

(Το παράκανα μου φαίνεται...)

 

Δεν την γνωρίζω τη σχολή που ανέφερε αν και είμαι τουλάχιστον 40 χρόνια στην πιάτσα και κάποια απο αυτά ως διδάσκων σε 2 απο τα μεγαλύτερα ΙΕΚ εκεί δίπλα τους. Αλλά οι διαγωνισμοί αυτοί είναι κλασικό clickbait και μου αρκεί για τα περαιτέρω. Τυχαία τον ξανακάλεσαν; Και τώρα αν δεις, τρέχουν κι άλλους "διαγωνισμούς". Το είδα σε μια αναζήτηση για να τους μάθω.

Απο την άλλη μπορεί και να είναι καλοί αλλά δεν το γνωρίζω. Ισως κάποιος άλλος μας διαφωτίσει καλύτερα.

Η αγορά έχει όμως καλούς που είναι και γνωστοί απο την διαχρονική πορεία τους και με καλές εγκαταστάσεις (αν χρειαστεί).

 

Επειδή είσαι επιμελής, αγγλομαθής και συγκροτημένος αν είναι να μπεις στη διαδικασία του e-learning, κοίταξε προς κάποιο γνωστό πανεπιστήμιο ή σχολή απο Αγγλία, Αμερική, Ολλανδία, Σουηδία για να κάνεις καλή χρήση στα λεφτά σου και να πάρεις σωστή γνώση. Η μουσική τεχνολογία έχει καθαρά αγγλική ορολογία, οπότε γιατι να μη πας στην πηγή;

 

Εδω είμαστε για να τα ξαναπούμε.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ @yameth για τον τρόπο της απάντησης, και την inside πληροφορία, αλλά και τον @gmoukou για τη δική του οπτική.

Ξεκαθαρίζω το γιατί δε με ενδιαφέρει το χαρτί σαν χαρτί - Δεν είμαι εναντίον, αλλά έχω μάθει με τον κακό τρόπο ότι είναι κάτι δευτερεύον. Σύνολο είναι 980 ευρώ αυτά που ζητάνε, ίσως θα ήταν πιο σοφό να μη το ρισκάρω, ειδικά σε μια σχολή που δε μπορείς να βρεις και πολλά γι'αυτήν. Ήμουν περίεργος να δω αν υπάρχει κάποιος που να έχει έστω και μια μικρή ιδέα για αυτούς, γιατί όλα μέχρι τώρα φαίνονται κάπως, περίεργα να το πω?

 

Έχω κάνει πολλά e-learning και είμαι υπέρ. Με βοήθησαν να φτάσω επαγγελματικό επίπεδο εικονογράφησης από το μηδέν, χωρίς να πληρώσω ούτε ένα ευρώ. Το ίδιο βιώνω με τη μουσική, αν και έχω μεγαλύτερη βάση από το σχολείο. Επίσης προτιμώ τη σύνθεση παρά την παραγωγή-ηχοληψία. Οπότε αν πήγαινα σε σχολή, θα προτιμούσα να πάω πχ μουσικό πανεπιστήμιο παρά μουσική τεχνολογία. Οπότε ίσως να ήταν πιο σοφό να αφιερώσω μελλοντικά αυτό το ποσό σε κάτι αντίστοιχο. Έχω κάνει και κάποια e-learning μέσω του Berklee-Coursera για μουσική παραγωγή και ηχοληψία. Είχε το ενδιαφέρον του αλλά δε τρελάθηκα. Εγώ συνθέτης (θέλω να) είμαι (τρομάρα μου).

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται

1. από την ηλικία σου

2. το τι θες να κάνεις στη ζωή σου

3. τι κάνεις αυτόν τον καιρό

4. αν θα ζορίσεις τον εαυτό σου και τους γύρω σου ξοδεύοντας τα 70 το μήνα και ενδεχομένως εγκαταλείποντας άλλες προσοδοφόρες δραστηριότητες

5. το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών.

 

Την σχολή δεν την ξέρω, σίγουρα μπορείς να μάθεις περισσότερα μόνος σου αν θες, αλλά σε μιά χώρα που ίσως το άνοιγμα μιας πόρτας και μετά μιας άλλης με ένα χαρτί...ίσως να θέλει περισσότερη σκέψη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εξαρταται

1. από την ηλικία σου

2. το τι θες να κάνεις στη ζωή σου

3. τι κάνεις αυτόν τον καιρό

4. αν θα ζορίσεις τον εαυτό σου και τους γύρω σου ξοδεύοντας τα 70 το μήνα και ενδεχομένως εγκαταλείποντας άλλες προσοδοφόρες δραστηριότητες

5. το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών.

 

Την σχολή δεν την ξέρω, σίγουρα μπορείς να μάθεις περισσότερα μόνος σου αν θες, αλλά σε μιά χώρα που ίσως το άνοιγμα μιας πόρτας και μετά μιας άλλης με ένα χαρτί...ίσως να θέλει περισσότερη σκέψη


1. 30 το Σεπτέμβρη, τι μου το θύμισες...
2. Σύνθεση για κινηματογράφο/video games
3. Δουλεύω full time ως γραφίστας και το μισώ
4. Καθόλου, αλλά 980 συνολικά δε τα λες και λίγα
5. Τίποτα που να μην έχω ξαναδει σε σεμινάριο ή σε κάποιο e-learning class (τονίζω το e-learning γιατί και αυτό e-learning θα είναι).

 

Νομίζω την απάντηση τη βρήκα. Δε νομίζω να μου προσφέρει κάτι παραπάνω απ'όσα ξέρω, τουλάχιστον όχι στο να αξίζει 980 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. θέλω να πω αν τα διπλασίαζες θα σκεφτόσουν αλλιώς

2. ΟΚ. Θεωρητικά είσαι στη μουσική...τεχνολογια

3. εννοώ αν δουλεύεις παραγωγικά ή είσαι σε αναστολή ή ανεργία

4. ίσως όχι το χρήμα, ο χρόνος?

5. αυτό το e είναι ένα θέμα...

 

 

....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yameth είπε

οι διαγωνισμοί αυτοί είναι κλασικό clickbait και μου αρκεί για τα περαιτέρω. Τυχαία τον ξανακάλεσαν; Και τώρα αν δεις, τρέχουν κι άλλους "διαγωνισμούς". Το είδα σε μια αναζήτηση για να τους μάθω.

Απο την άλλη μπορεί και να είναι καλοί αλλά δεν το γνωρίζω. Ισως κάποιος άλλος μας διαφωτίσει καλύτερα.

Η αγορά έχει όμως καλούς που είναι και γνωστοί απο την διαχρονική πορεία τους και με καλές εγκαταστάσεις (αν χρειαστεί).

 

Επειδή είσαι επιμελής, αγγλομαθής και συγκροτημένος αν είναι να μπεις στη διαδικασία του e-learning, κοίταξε προς κάποιο γνωστό πανεπιστήμιο ή σχολή απο Αγγλία, Αμερική, Ολλανδία, Σουηδία για να κάνεις καλή χρήση στα λεφτά σου και να πάρεις σωστή γνώση. Η μουσική τεχνολογία έχει καθαρά αγγλική ορολογία, οπότε γιατι να μη πας στην πηγή;

 

 

Συμφωνω απολυτα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

....

1. Σίγουρα θα έχω άλλες εμπειρίες και άλλες ανάγκες, αλλά τώρα τι?

2. Η μουσική τεχνολογία σαν τίτλος σπουδών (και σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών τους) έχει να κάνει περισσότερο με την ηχοληψία live ήχου και το πολύ μείξη με λίγο mastering. Δεν έχουν καμία σχέση με τη σύνθεση που είναι αυτό που ενδιαφέρει εμένα.

3-4. Δουλεύω δυστυχώς full time, πράγμα που με κουράζει κυρίως ψυχικά, γιατί κάνω κάτι που δε μου αρέσει, αν και δε θα πρεπε να παραπονιέμαι καθόλου μιας και οι συνθήκες είναι εξαιρετικές. Θα ήθελα πολύ να τα παρατήσω όλα και να αφοσιωθώ 100% στη μουσική, αλλά σίγουρα δεν είναι ώρα ακόμα.
5. Είναι θέμα, ειδικά στην ηχοληψία που είναι καλό να τα βλέπεις σε πραγματικό studio και να έχεις την ευκαιρία να το χρησιμοποιήσεις (όπου και κανονικά γίνεται αλλά με τον covid δεν υπάρχει περίπτωση).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, αφενός νομίζω ότι παρεξηγήσατε τον Γιώργο.

Ο άνθρωπος ήθελε να πει ότι το αναγνωρισμένο πτυχίο, είναι ένα συν στις δυνατότητες του σπουδαστή αργότερα στην ζωή του.

Δεν είπε να πάει κάποιος σε κάποιο ίδρυμα ειδικά γι' αυτό.

 

Από εκεί και πέρα, ο Γιάννης είπε την ουσία .... "δόλωμα".

 

Και ο ίδιος ο Alex διευκρίνησε ότι δεν είναι το αντικείμενο που θέλει να μάθει η μουσική τεχνολογία αλλά η σύνθεση (αναρωτιέμαι όμως γιατί ρωτάει τότε), οπότε δεν υπάρχει κάτι προς ανάλυση.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου