Προς το περιεχόμενο

pc xt με windows!


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαζική απάντηση σε όλους:


1. Λέμε/μαθαίνουμε στον πελάτη/μαθητή αυτά τα 12 για να κάνει 5. Αν του ζητήσουμε 5, δεν θα κάνει ούτε το ένα.


2. Total Commander (portable of course) = www.ghisler.com , ο ελβετικός σουγιάς χωρίς τον οποίο δεν γίνεται τίποτα. Υπάρχει μια ιδιωτική έκδοση super ultra ultimate absolute με φορτωμένα 500 plugin που ψήνουν και καφέ =  1.5 GB εγκατεστημένο. Δεν μιλάμε για αυτές τις υπερβολές. Αν χρειάζεσαι ftp plugin το εγκαθιστάς. Συνιστώ να παίξετε με το ADB plugin, ο τρόπος με τον οποίο θα διαχειρίζεστε το κινητό σας και το tablet σας θα αλλάξει ριζικά και αμετάκλητα.


3. Στα μηχανήματα το λειτουργικό γερνάει επειδή το φορτώνουμε συνέχεια πράγματα που δεν είναι portable. Ακόμα και αν κάνουμε uninstall κάτι που δοκιμάσαμε για μία ώρα, θα αφήσει μύρια σκουπίδια πίσω του. Όπως γράφω στο ρέντιτ όπου θα με βρείτε ως NeverWin10 (το πιάνετε το υπονοούμενο;) τα δικά μου C:\Program Files (32 + 64) είναι 5.4 GB ενώ το D:\PortableApps (HDD) είναι ~46GB. Στο C:\PortableApps (SSD) κρατάω μόνο ότι χρειάζεται να εκκινεί στιγμιαία δηλ. File Manager (Total Commander), file copier (Tera Copy), music player (Wacup + Winamp), picture viewer (IrfanView), Process Explorer, and Nir Utilities. Όλα τα άλλα, από LibreOffice μέχρι Skype, Viber, browsers, Coreldraw, pdf editors, MS Office, Handbrake, Origin, Paragon, you name it, είναι όλα portable. Η registry είναι και παραμένει άσπιλη παρθένος.


4. Τα ανωτέρω προφανώς ισχύουν για το 2ο PC το οποίο είναι το "γενικής χρήσης". Το 1ο PC έχει εγκατεστημένα μόνο όσα χρειάζονται για music και τίποτα άλλο. Απαράβατη αρχή: "Ένα μηχάνημα με Windows δεν φτάνει για όλα - χρειάζεσαι ένα για δουλειά (μουσική), ένα για γενική χρήση και ιντερνετ και ένα εντελώς ξέχωρο για παιχνίδια". Mε Linux και με Mac, που είναι εντελώς διαφορετική αρχιτεκτονική, γίνεται.


5. Η επολογή μου είναι όταν το πρόγραμμα της αρεσκείας μου σταματάει να υποστηρίζει τα Win7, σταματάω να το αναβαθμίζω και σε καμία περίπτωση δεν αλλάζω λειτουργικό. Επειδή ο δρόμος έχει λακούβες δεν πουλάς το αμάξι σου για να πάρεις ένα τανκς. Αν τα Win10 χρειάζονται οπωσδήποτε, ή θέλω να δοκιμάσω κάτι που τρέχει μόνο σε Win10, το εγκαθιστώ μέσα σε μια virtual machine. Πρόσφατο παράδειγμα, στο VMware Workstation έκανα για αρκετά φεγγάρια εκτεταμένη εθελοντική υποστήριξη με πολλά post σε βοήθεια χρηστών.  Από τότε όμως που πήγε πρόσφατα στην έκδοση 16 που δεν υποστηρίζει Win7, το αγνοώ πλήρως και μένω στην v15.5.6.


6. Τα TinyXP ήταν μια κίνηση ματ, ιδιαίτερα για τους μουσικούς. Το Tiny7 επίσης. Στα Win10 δεν υπάρχει καμία ελπίδα για σοβαρή light ή tiny έκδοση, είναι γεμάτα booby traps. Εδώ εμποδίζουν τους κανονικούς χρήστες να κοντρολάρουν το μηχάνημά τους όπως θέλουν - με το ζόρι "όχι, θα το κάνεις όπως θέλουμε εμείς". Θα ζητήσουν reboot για update στην πιο ακατάλληλη στιγμή (π.χ. σε live) και δεν υπάρχει τρόπος να τα εμποδίσεις (μοναδική εξαίρεση τα Enterprise και τα LTSC). Οι χρήστες εφευρίσκουν συνεχώς τρόπους να ελέγξουν την συμπεριφορά του μηχανήματος (που υποτίθεται ότι το έχουν αγοράσει και τους ανήκει) και η MS το συντομότερο δυνατόν κλείνει αυτές τις τρύπες στο επόμενο update.


Συνεπώς ο μόνος δρόμος πια που σέβεται την ελευθερία σου (και την ιδιωτικότητά σου) είναι το Linux.

 

Και για να προλάβω τις τυχόν ενστάσεις που θα μιλάνε για το οικονομικό, έχω και γι' αυτό λύση: Refurbished μηχανήματα. To 95%  των πραγμάτων μου είναι μεταχειρισμένα. Αν θέλω κάτι με εγγύηση το ψωνίζω από έμπιστο μαγαζί, π.χ. έχω δώσει πάνω από 10 κομμάτια σε φίλους και πελάτες από αυτό το γενικής χρήσης PC http://unique.gr/product.asp?pid=508

Επεξεργασμένο από mitsar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mitsar είπε

 

 

Για να σε ρωτήσω κάτι: έχεις παρατηρήσει οι επεξεργαστές Ryzen να έχουν μικροπροβλήματα - μικροασυμβατότητες σε σχέση με αυτούς της Intel; Εννοώ στα Windows, σε drivers, σε μουσικές εφαρμογές κλπ.

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@John: Αύριο θα πιάσω στα χέρια μου το πρώτο μου Ryzen σε ένα HP 255 G8 laptop πελάτη. Ναι, υπάρχουν ακόμα προβλήματα, η πλατφόρμα είναι σχετικά νέα, και ως γνωστόν η AMD εξακολουθεί να σαμποτάρεται από την Intel και την Microsoft.   Ένα δεύτερο πρόβλημα είναι ότι οι drivers από τις κάρτες γραφικών συμπεριφέρονται διαφορετικά στις δύο πλατφόρμες λόγω των διαφορετικών chipsets, και των διαφορετικών εργαλείων ή/και optimizations/flags κατά τη διαδικασία του compilation. Πρόκειται για χάος.

 

Συνεπώς πάει κανείς ανάποδα: Για το κυρίως πρόγραμμα που ενδιαφέρεσαι να δουλέψεις (π.χ. Cakewalk) ο κόσμος τί λέει στα forums? Δουλεύει άψογα ή έχει γνωστά και άλυτα προβλήματα με AMD?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mitsar είπε

: Για το κυρίως πρόγραμμα που ενδιαφέρεσαι να δουλέψεις (π.χ. Cakewalk) ο κόσμος τί λέει στα forums? Δουλεύει άψογα ή έχει γνωστά και άλυτα προβλήματα με AMD?

 

πιάσε τ αυγό και κούρευ'το

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Για να σε ρωτήσω κάτι: έχεις παρατηρήσει οι επεξεργαστές Ryzen να έχουν μικροπροβλήματα - μικροασυμβατότητες σε σχέση με αυτούς της Intel; Εννοώ στα Windows, σε drivers, σε μουσικές εφαρμογές κλπ.

 

εμένα ακόμα αυτή η ιδέα δεν μου έφυγε από το μυαλό. Μετά από 3 μηχανήματα με intel χωρίς παραξενιές, με τον ryzen....κάτι δεν πάει καλά....

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει ψάξιμο το πράγμα γιατί οι Ryzen έχουν καλές τιμές αγοράς και υψηλές τιμές benchmark.

Προς το παρόν τρέχω μουσικές εφαρμογές σε Windows 7 και Intel και υπάρχουν ελάχιστα προβλήματα.

Σε Windows 7 ο Ryzen γενικά πηγαίνει ΟΚ αλλά μου κάνει κάτι κόλπα στο boot (κάτι reboot 2-3 φορές συνεχόμενες και μετά όλα ΟΚ μέχρι το τελικό shut down) τα οποία στα Windows 10 δεν τα έκανε καθόλου τον λίγο καιρό που τα είχα.. Βέβαια μπορεί να φταίει ο SSD δίσκος ή κάτι στη motherboard κλπ.

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντροφοι, μην ξεχνάτε το βασικό: μητρική μόνο Asus και με επιφυλάξεις Gigabyte. Όλα τα υπόλοιπα είναι επίφοβα και με μικρό user base που δεν ξέρει να δίνει feedback στη μαμά να διορθώνει τα bugs.

 

Επίσης, ποτέ δεν ψωνίζουμε το latest and greatest, πρέπει οι τεχνολογίες να ωριμάζουν τουλάχιστον 1.5 χρόνο.

Επεξεργασμένο από mitsar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mitsar είπε

Σύντροφοι, μην ξεχνάτε το βασικό: μητρική μόνο Asus και με επιφυλάξεις Gigabyte. Όλα τα υπόλοιπα είναι επίφοβα και με μικρό user base που δεν ξέρει να δίνει feedback στη μαμά να διορθώνει τα bugs.

 

Μέχρι στιγμής συμφωνούμε σχεδόν στα πάντα! :-) 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το '85 δουλεύω και αγοράζω αποκλειστικά Asus για μένα και τους πελάτες μου. Είμαι πλέον της κουλτούρας Asus και νιώθω άνετα μέσα σε αυτήν. Υπάρχουν άλλοι αντίστοιχοι στο στρατόπεδο της Gigabyte που καταφέρνουν τα ίδια και καλύτερα. Συνεπώς, θέλει εξειδικευμένες γνώσεις, δεν υπάρχουν universal λύσεις και απαντήσεις.

 

Εξάλλου το έχω ήδη γράψει: το ακριβό είναι φτηνό, ιδίως από την άποψη του χρόνου που απαιτείται για troubleshooting ghosts in the machine.

Επεξεργασμένο από mitsar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John η ιστορία Win7 + Ryzen θέλει πολύ διάβασμα για να γίνει σωστά. Ξεκίνα από εδώ: https://forums.guru3d.com/threads/ryzen-windows-7.424909/

 

Mετά διάβασε αυτό: https://forum.videohelp.com/threads/384921-Windows-7-Image-Updater-SkyLake-KabyLake-CoffeLake-Ryzen-Threadripper

 

Και οι απόψεις μου για τα Win7 εδώ: https://old.reddit.com/r/windows7/comments/koef6n/you_can_still_upgrade_windows_7_and_81_systems_to/gin01kj/

Επεξεργασμένο από mitsar
add ρεντιτ λινκ εντ we ate the camel
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου