Προς το περιεχόμενο

pc xt με windows!


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, mitsar είπε

John η ιστορία Win7 + Ryzen θέλει πολύ διάβασμα για να γίνει σωστά. Ξεκίνα από εδώ: https://forums.guru3d.com/threads/ryzen-windows-7.424909/

 

Thanks!

Καλά, εκεί μέσα γράφει άπειρα πράγματα.. Διάβασα τα πρώτα 20 posts.. Χαμός..

Δεν μου τρέχει κι άσχημα τα Win7 πάντως.. Μιλάω για τον 3400G.. Ένα BSOD μερικές φορές στο boot - μάλλον λόγω SSD δίσκου.. Έχω ξεχωριστή κάρτα γραφικών και θυμάμαι είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά να τα στήσω πάντως.. Προβλήματα με USB και SSD drive.. Στα Win10 δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα..

Έπειτα, αν θυμάμαι και καλά, τα Win7 δεν είχαν τα τελευταία update.. μόνο το SP1..

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση θα μας πάει αναγκαστικά σε προχωρημένες τεχνικές και banning. Δύο κατευθυντήριες γραμμές που τις είχα έτοιμες από ρεντιτ:

 

The difficulty is not in running Win7 but in installing it. Try the two following workarounds:

 

1 Install Win7 on a slightly older PC and add the SATA3 drivers. Move the HDD/SSD to the target pc and let it boot in safe mode. Reboot and see what happens. If it doesn't BSOD you proceed first with the installation of chipset drivers (and rebooot) and then all other drivers needed.

 

2 Make an installation of Win7 in a virtual machine (if you are familiar with virtualization) and move from virtual to the physical disk using the vmdk2phys utility. (Cloning by booting the VM from filezilla won't work with GPT partitioning).

 

Finally, consider avoiding GPT partitioning and UEFI booting - Win7 does not benefit much from these technologies.

 

Έχω αναπτύξει την τεχνική 2 σε τέχνη - είναι το βασικό μου workflow και δουλεύει στο 98% των περιπτώσεων και για Windoze και για Linux. Πολύ σπάνια εγκαθιστώ λειτουργικό με boot CD/USB στο μηχάνημα για στήσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mitsar είπε

Η συζήτηση θα μας πάει αναγκαστικά σε προχωρημένες τεχνικές και banning. Δύο κατευθυντήριες γραμμές που τις είχα έτοιμες από ρεντιτ:

 

The difficulty is not in running Win7 but in installing it. Try the two following workarounds:

 

1 Install Win7 on a slightly older PC and add the SATA3 drivers. Move the HDD/SSD to the target pc and let it boot in safe mode. Reboot and see what happens. If it doesn't BSOD you proceed first with the installation of chipset drivers (and rebooot) and then all other drivers needed.

 

2 Make an installation of Win7 in a virtual machine (if you are familiar with virtualization) and move from virtual to the physical disk using the vmdk2phys utility. (Cloning by booting the VM from filezilla won't work with GPT partitioning).

 

Finally, consider avoiding GPT partitioning and UEFI booting - Win7 does not benefit much from these technologies.

 

Έχω αναπτύξει την τεχνική 2 σε τέχνη - είναι το βασικό μου workflow και δουλεύει στο 98% των περιπτώσεων και για Windoze και για Linux. Πολύ σπάνια εγκαθιστώ λειτουργικό με boot CD/USB στο μηχάνημα για στήσιμο.

 

Πήρα ήδη κάποιες ιδέες για μελλοντικά τεστ σχετικά με το πρόβλημα στο boot των Windows7.

Λίγο κουφός ο τρόπος που στήνεις τα Win7 αλλά άμα λειτουργεί, όλα ΟΚ!

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λειτουργεί. Το ιστορικό  nickname μου είναι UB - Unorthodox Behaviour (φαντάζεσαι γιατί?)

 

Κάπου στο slashdot έχω γράψει μια πιο αναλυτική περιγραφή της αναμαλλιασμένης τεχνικής του Holdsworth, αλλά αυτά είναι τα μυστικά του επαγγέλματος :-)

Επεξεργασμένο από mitsar
το εμμενταλ θυμηθηκε πού το έγραψε
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου