Προς το περιεχόμενο

MicroKorg (xl) ή Roland Jd-xi;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας αποκλείσει το Mininova λόγω ασυμβατότητας το ήχου του με τα γούστα μου (πραγματικά προσπάθησα να μου αρέσει, αλλά δεν..) έχω καταλήξει ανάμεσα στα MicroKorg (xl) ή Roland Jd-xi. 

 

Έχοντας κάνει την έρευνα μου γνωρίζω ότι το Roland έχει περισσότερα features (αν και πολύ κατώτερο αισθητικα κατά εμέ), άλλα θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που να έχει hands on εμπειρία με κάποιο από αυτά. Τέλος, αν υπάρχει κάποια αντιπρόταση κάτω από 500€ φυσικά θα με ενδιέφερε, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι στυλ μουσικής θα σε ενδιέφερε?

 

και τα 2 ειναι με microkeys εγω δεν μπορώ να παίξω σε αυτά...

 

θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις και Korg m3m (το module μονο χωρις πλήκτρα) και το Korg Radias και τα 2 υπέροχα πιο δυνατά σαν synth engine και πιο ολοκληρωμένα.

 

το radias εβγαινε και σαν expansion στο m3 για τσεκαρέ το, βέβαια με το module χρειάζεσαι και midi keyboard αλλά εγώ θα ψηνόμουνα, μιλάμε για πολύ δυνατά synth και ας ειναι 10ετίας+...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εξαρτάται από το στυλ της μουσικής.

Αν και προσωπικά θα επέλεγα το Roland, καλό είναι να τα δοκιμάσεις ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκ παραδρομής δεν το ανέφερα, έχετε δίκιο. Μιλάμε για μουσική με κύριο σημείο αναφοράς post punk/new wave, τώρα από εκεί και πέρα όσο πιο ευέλικτο τόσο το καλύτερο!

 

Το radias ηχητικά μου αρέσει, απλά θέλω κάτι πιο compact για performance. Ωραία engine πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου