Προς το περιεχόμενο

Έντονος πόνος σε δάχτυλο μετα απο αδράνεια παιξίματος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yameth είπε

Δεν πας σε κανα γιατρό, γέροντα; 😄

To νεύρο πάντως πονάει έντονα σαν καρφίτσα.

Αν πρηζόταν δεν θα ήταν φλεγμονή;

 

αν πήγαινα σε κανα γιατρό για κάθε τι που μου μοιάζει παράξενο συγγέροντα δεν θα μου έμενε χρόνος για τίποτα.

Αν παίζω επισταμένα επι ώρες την άλλη μέρα μπορεί τα δάχτυλα να είναι μπαλόνια, αλλά την μεθεπόμενη δεν τρέχει τίποτα.

αυτό το καρφιτσοειδές μου τη δίνει, αλλά ξέρω πότε θα συμβεί πάνω κάτω. Αν προσέξω ίσως δεν έρθει καθόλου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αν πήγαινα σε κανα γιατρό για κάθε τι που μου μοιάζει παράξενο συγγέροντα δεν θα μου έμενε χρόνος για τίποτα.

 

Ναι αλλά αν, χτύπα ξύλο, το πράγμα χειροτερέψει να σκεφτείς τι θα κάνεις το χρόνο που θα σου μείνει μιας και κιθάρα δεν θα παίζεις.

 

Εμένα προσωπικά μου ακούγεται πολύ σοβαρό και το πρώτο πράγμα που θα πρότεινα, για μένα, μαθητή μου ή φίλο, θα ήταν αποχή και άμεση συμβουλή γιατρού.

Το τελευταίο το προτείνω εκ πείρας.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

Ναι αλλά αν, χτύπα ξύλο, το πράγμα χειροτερέψει να σκεφτείς τι θα κάνεις το χρόνο που θα σου μείνει μιας και κιθάρα δεν θα παίζεις.

 

Εμένα προσωπικά μου ακούγεται πολύ σοβαρό και το πρώτο πράγμα που θα πρότεινα, για μένα, μαθητή μου ή φίλο, θα ήταν αποχή και άμεση συμβουλή γιατρού.

Το τελευταίο το προτείνω εκ πείρας.

Βρε σεις ειπα σαν αγκιδα ειναι. Μην το βλεπετε που αλλαξε το αφεντικο τον τίτλο. Ενόχληση ειναι.

Και ο γιατρος τι θα κανει;

Θα σταματήσει το χρονο;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εποχή που έπαιζα συστηματικά πριν 25 χρόνια έχω έναν μικρό κάλο στον δείκτη του αριστερού χεριού ακόμα και τώρα. Δεν με πονάει, δεν με ενοχλεί, αλλά αν έχεις κάτι παρόμοιο ενδέχεται να 'χτυπάει' κάποιο νεύρο που βρίσκεται παραμέσα. Αν σε καλύπτει το ταμείο σου, κάνε μια μαγνητική να δείς αν έχεις παθολογικό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν έπαιζα πολύ, (έχω και στεγνό δέρμα) μερικές φορές οι κάλοι πάχαιναν παραπάνω από το κανονικό και μου προκαλούσαν σποραδικά τέτοιο πόνο σαν από καρφίτσα. Για να μου περάσει λέπταινα λίγο τους κάλους με λίμα νυχιών ή με χοντρό γυαλόχαρτο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το περιγράφεις αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το νεύρο στέλνει λάθος σήμα στον εγκέφαλο ότι πονάς ενώ δεν υπάρχει κάποιος προφανής λόγος.

 

Αν όμως πονάς στο μικρό αλλά και στο δείκτη (όχι απαραίτητα ταυτόχρονα) αυτό σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι σε δύο νεύρα. Σημ: τις κινήσεις των δαχτύλων τις ελέγχουν δύο κεντρικά νεύρα που ξεκινάνε απο τη σπονδυλική στήλη.

 

Αν λοιπόν είναι τα πράγματα όπως τα λες τότε η αιτία είναι σε κάτι που επηρεάζει όλο το σύστημα, πχ:

1. Λάθος στάση σώματος

2. Υπερβολικά μεγάλη δύναμη όταν πιέζεις τις χορδές

3. Σφίξιμο στο αριστερό χέρι γενικά - μπορεί το νεύρο να πιέζεται σε άλλο σημείο πχ ωμοπλάτη και δίνει ανακλαστικό πόνο στα δάχτυλα

4. Κακή στάση σώματος τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας - αλλά αυτό εξαρτάται τι δουλειά κάνεις, πως κάθεσαι, αν ακουμπας τους αγκώνες στο γραφείο και οτιδήποτε αλλο μπορείς να φανταστείς.

5. Κάποια τενοντίτιδα/ φλεγμονή σε άλλο σημείο του χεριού, πχ η τενοντίτιδα του υπερκανθίου δίνει πόνους σε διάφορα σημεία στην αντίστοιχη παλάμη.

6. Έλλειψη βιταμινής Β12

 

Η ειδικότητα του γιατρού που χρειάζεσαι είναι φυσίατρος για να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις.

 

Ψάξε το.

 

 

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Όπως το περιγράφεις αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το νεύρο στέλνει λάθος σήμα στον εγκέφαλο ότι πονάς ενώ δεν υπάρχει κάποιος προφανής λόγος.

 

Αν όμως πονάς στο μικρό αλλά και στο δείκτη (όχι απαραίτητα ταυτόχρονα) αυτό σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι σε δύο νεύρα. Σημ: τις κινήσεις των δαχτύλων τις ελέγχουν δύο κεντρικά νεύρα που ξεκινάνε απο τη σπονδυλική στήλη

 

όπως είπα ο πόνος ποτέ δεν είναι σε δυό δάχτυλα ταυτόχρονα.

Μόνο σε ένα και όταν συμβει θα περάσουν δυό τρεις μέρες να φύγει. Πχ από προχτές που ανάρτησα το ποστ μέχρι σήμερα συνεχίζει στο μικρό δάχτυλο, κάπως πιό ελαφρά αλλά συνεχίζει. Και φυσικά συνεχίζει χωρίς να παίζω πλέον. Ό,τι να ακουμπήσει στο δάχτυλο στέλνει ενόχληση.

 

παμε στους λόγους

1. προφανώς, καθημερινά και αδιαλείπτως

2. Ποτέ...

3. δεν θα το έλεγα

4. βλ. 1. διαρκώς όλη τη μέρα

5. Υπάρχουν ενδείξεις και συμπτώματα μόνο στο άλλο χέρι στο δεξί.

6. ...δεν γνωρίζω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

2. Υπερβολικά μεγάλη δύναμη όταν πιέζεις τις χορδές

 

 

30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

2. Ποτέ...

 

 

Εγώ θα σταθώ λίγο εδώ για να πω οτι, καμία φορά η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική απο αυτή που νομίζουμε οτι είναι.

Δεν αντιλέγω, Ντιμ, στο οτι όντως μπορεί να μη σφίγγεις το(τα) χέρι(α) σου αλλά.......η εμπειρία μου είναι η εξής.

 

Σαν σπουδαστής κιθάρας είχα μια αντικειμενικά απαιτητική κλασική κιθάρα που αν όμως μπορούσες να τιθασεύεις είχες στη διάθεση σου ένα φανταστικό όργανο.

Για καλή μου τύχη, και διάφορους άλλους λόγους, είχα πολύ δυνατά χέρια και έβγαλα πτυχίο και δίπλωμα με αυτό το όργανο χωρίς τραυματισμούς.

Στη συνέχεια, μετά απο καιρό, έκανα προετοιμασία για μεταπτυχιακό με ένα καταπληκτικό δάσκαλο μέσω του οποίου ανακάλυψα πόσο λάθος εικόνα και αίσθηση είχα για το τι εστί χαλαρό το παίξιμο.

 

Η μέρα με τη νύχτα....

 

Αν με ρώταγες τότε, επι πτυχίων κλπ, με περίσσεια σιγουριά θα σου έλεγα οτι παίζω χαλαρότατος..........αμ δε.

 

You get the point.

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gmoukou είπε

 

 

Εγώ θα σταθώ λίγο εδώ για να πω οτι, καμία φορά η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική απο αυτή που νομίζουμε οτι είναι.

 

 

 

εννοείται δεν αντιλέγω, αλλά είμαι κι αγύριστο κεφάλι.

θα το ...παρακολουθήσω.

Πως λένε οι μαστοράντζες στα συνεργεία..."άστο και θα φανεί"

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου