Προς το περιεχόμενο

Laptop για multi-track recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θέλω να ηχογραφώ ταυτόχρονα 6-8 κανάλια. Δεν θα χρησιμοποιώ vst κατα την διάρκεια της ηχογράφησης ούτε με ενδιαφέρει να έχω live monitoring μέσα από το λογισμικό. Το μόνο που θα χρειαστώ θα είναι ο μετρονόμος του DAW. Επειδή οι ηχογραφήσεις θα γίνονται εκτός σπιτιού θα ήθελα να το κάνω με Laptop. Τι δυνατότητες πρέπει να έχει ο υπολογιστής; Σκέφτομαι ότι ένα laptop των 350-400 ευρώ θα κάνει την δουλειά. 

Δεν ξέρω και από τι μεταβλητές εξαρτάται όλο αυτό οπότε δεν νομίζω ότι έχω δώσει και τελείως καθαρή εικόνα.
(τα υπόλοιπα υπάρχουν κάρτα ήχου, μικρόφωνα κτλ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θες αποκλειστικά για τη δουλειά που περιγράφεις, ναι. Δώσε τη μεγάλη έμφαση στον επεξεργαστή (και στη μνήμη σε δεύτερη φάση, αλλά αυτή στη περίπτωση που φανεί λίγη αναβαθμίζεται- ο επεξεργαστής όχι.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>μεγάλη έμφαση στον επεξεργαστή

 

Οι απαιτήσεις της CPU είναι μηδενικές κατά την ηχογράφηση, αρκεί να μην κάνεις pre-processing στο σήμα κατά το recording. Σκέτο Audacity μαζί με lossless wav codec φτάνει. Η όποια επεξεργσσία θα γίνει μετά.

 

H USB/FIrewire κάρτα ήχου που θα γράφει 8 κανάλια ταυτόχρονα τραβάει ελάχιστη CPU (αρκεί να μην κάνει preprocessing / reencoding την ώρα της ηχογράφησης). Είναι USB ή Firewire;

 

Τέλος, δεν χρειαζεσαι καινούριο λαπτοπ για τη δουλειά, ένα refurbished με ένα μεγαλούτσικο SSD δίσκο κάνει κάλλιστα τη δουλειά. Προτείνω κάτι σαν αυτό http://unique.gr/product.asp?pid=485 ΄(€300) ή σαν αυτό http://unique.gr/product.asp?pid=521  (€370) για περισσότερες δυνατότητες.

 

Επίσης το λειτουργικό έχει μεγάλη σημασία. Θα συνιστούσα Windows XP και το πολύ-πολύ Windows 7. Αν επιμένεις σε Win10 θα χάσεις κάποτε και θα φταίω εγώ που το είπα πρώτος.

 

Επίσης παρακαλώ τους Admin να βάλουν σε sticky αυτό το site: https://thewelltemperedcomputer.com/index.html όλα όσα χρειάζεται να γνωρίζει ένας ερασιτέχνης βρίσκονται εκεί απαντημένα.

Επεξεργασμένο από mitsar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tsili Kostas είπε

Τι δυνατότητες πρέπει να έχει ο υπολογιστής;

Εγώ με ένα Dell e6420 με i5 2520m δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αρκεί να μην είναι firewire η κάρτα ήχου γιατί θα σε ταλαιπωρήσει με το λάπτοπ αρκετά.

 

Τώρα αν θες και κάποιο limiter στην είσοδο ή κανα ελαφρύ eq (από το DAW όσο γράφεις)... εκεί ναι θα χρειαστείς επεξεργαστή πιο βαρβάτο. Αλλά για την πολυκάναλη εγγραφή αυτή καθ' εαυτή χωρίς καμία επεξεργασία, και με μια μπουρουχίτσα επεξεργαστή (που καλύπτει όμως τις απαιτήσεις συστήματος του DAW) θα κάνεις δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γραφουν σημερα ομως 3 οργανα raw.

Ακομα και ενα οργανο μπορει να ειναι sim και πανω του 2-3 inserts.

Χωρια οτι μπορεις να εχεις οχι 10 οργανα αλλα 10 vst.

Δεν ηχογραφουμε πλεον το tubular bells.

Ο αλλος μπορει στην κουζινα του να ηχογραφει συμφωνική με 50 sampled οργανα. Αυτα θελουν και cpu και ram.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

Δεν γραφουν σημερα ομως 3 οργανα raw.

Ακομα και ενα οργανο μπορει να ειναι sim και πανω του 2-3 inserts.

Χωρια οτι μπορεις να εχεις οχι 10 οργανα αλλα 10 vst.

Δεν ηχογραφουμε πλεον το tubular bells.

Ο αλλος μπορει στην κουζινα του να ηχογραφει συμφωνική με 50 sampled οργανα. Αυτα θελουν και cpu και ram.

 Αυτό. 

 

Αργά η γρήγορα θα μπει στη διαδικασία να χρησιμοποιήσει plugins, και εκεί αν πάει με κακό επεξεργαστή θα έχει πρόβλημα.

 

Επίσης είναι και θέμα legacy value, επεξεργαστή δεν θα μπορεί να αλλάξει στο μέλλον, και ούτε να επεκτείνει το "προσδόκιμο" ζωής του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dimsonic & redeemer, ποιες είναι οι προτάσεις σας δηλαδή; Μάρκα + μοντέλο + χρήματα + διαθεσιμότητα στην Ελληνική αγορά

Επεξεργασμένο από mitsar
διαθεσιμότητα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mitsar είπε

dimsonic & redeemer, ποιες είναι οι προτάσεις σας δηλαδή; Μάρκα + μοντέλο + χρήματα + διαθεσιμότητα στην Ελληνική αγορά

Το budget σου εσύ το ξέρεις, τώρα όσον αφορά τα χαρακτηριστικά, γνώμη μου είναι ναι κοιτάξεις να έχει i7, ryzen 3700 η έστω i5  επεξεργαστή (όσο πιο πρόσφατης γενιάς γίνεται), τουλάχιστον 8gb ram και ssd δίσκο. Όπως είπα και παραπάνω, δίσκος και μνήμη αναβαθμίζονται, οπότε ο καλύτερος δυνατός επεξεργαστής αποτελεί προτεραιότητα.

 

Επεξεργασμένο από redeemer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου