Προς το περιεχόμενο

Laptop για multi-track recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Γενικά τα W10  είναι τα καλύτερα windows ever,και σε άλλες εφαρμογές αλλά και ως σχεδιασμός και λειτουργικό. 

 

Never liked them.

Τα χρησιμοποιώ τα 4 τελευταία χρόνια ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.

Αν ήταν να διαλέξω θα δούλευα 7.

Εχω 7 σε ένα υπολογιστή, αλλά o υπολογιστής δεν έχει τις δυνατότητες που θέλω.

Δυστυχώς η τεχνολογία σε τραβάει προς μια κατεύθυνση που δεν την θές πάντα και σε δελεάζει κάθε φορά με καινούργια πράγματα. Όπως γενικά ο πλανήτης τραβάει και αμα δε θες να πάς με τη ρότα του είσαι outcast. Το βλέπουμε καθημερινά δεν χρειάζεται να πω άλλα.

 

Τώρα τα 10άρια γενικώς suck.

Είναι αρκετά σταθερά, αλλά είναι χαζό λειτουργικό. Διατηρεί όλες τις παλιές χρήσιμες λειτουργίες κρυμμένες και καμουφλαρισμένες και αν αυτών σου πασάρει στη βιτρίνα χρωματιστές νέες βαριές υποεφαρμογές που υποτίθεται είναι τρέντυ και βοηθάνε, αλλά γενικά φορτώνουν το λειτουργικό. Εχει ουσιαστικά καταργήσει την δικτύωση. Επεμβαίνει ό,ποτε ΘΕΛΕΙ σε όποιο υποσύστημα θέλει για το καλό σου, σε παρακολουθεί για το καλό σου, κάνει update όποτε θέλει για το καλό σου (πχ παίζεις live και τα windows αποφασίζουν να πάρουν update), ενώ σου φορτώνει από την πίσω πόρτα ηλίθιους browsers και 10άδες εφαρμογές που είτε δεν βγαίνουν είτε ρισκάρεις πράγματα που δεν ξέρεις αν προσπαθήσεις να τα βγάλεις.

Δε λέω μεγάλα λόγια, δεν ξέρω πόσα λειτουργικά θα δοκιμάσω από δω και πέρα στη ζωή μου, αλλά τα λειτουργικά που χρησιμοποίησα στη ζωή μου και μου έχουν αφήσει καλές αναμνήσεις είναι τα παρακάτω με την δική μου κατάταξη και φυσικά όχι χρονολογική:

win xp

win 2000

unix-clix

mac OS

win 7

win 10

ms-dos

cpm

Αδιάφορα μου φάνηκαν τα (3.1, 3.11, 95, 98, κλπ). Πάντως βλέπω σύντομα ένα νέο mac στο γραφείο μου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με κάλυψαν οι πρώτες απαντήσεις με τα refurbished.
Έχω σταθερό υπολογιστή για το mix/master. Που λειτουργεί ρολόι. Κατά την ηχογράφηση θα πηγαίνουν απευθείας καθαρά σήματα στην κάρτα ήχου και δεν θα χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα plugins. Δεν είναι χρήσιμα κιόλας.
Η κυρίως χρήση είναι για solo projects.
Πχ.
1) Ηχογραφώ τύμπανα. Το μόνο που χρειάζομαι είναι να ακούω τον μετρονόμο του daw>
2) Ηχογραφώ μπάσσο. Με ενδιαφέρει να ακούω τύμπανα χωρίς κάποια επεξεργασία (στην τελική κρατάω μόνο τα Overhead σαν οδηγό)

3) Ηχογραφώ κιθάρα παρόμοια με το μπάσσο.
4) Ηχογραφώ φωνή
5) Mιξάρω και κάνω master σε άλλο pc
Άρα ένα laptop των 300 ευρώ θα μου κάνει δουλεια βλέπω.

Είστε άψογα όλα τα παιδιά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitsar είπε

>Παιδιά με κάλυψαν οι πρώτες απαντήσεις με τα refurbished

 

Για να κάνεις μια παράθεση, και να ειδοποιηθεί εκείνος που τα λόγια του παρέθεσες, αλλά και να ξέρουμε και εμείς οι υπόλοιποι ότι έκανες παράθεση κάποιον (και ποιον συγκεκριμένα), υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι.

 

Ο πρώτος είναι να πατήσεις την επιλογή "παράθεση" στο κάτω μέρος του ποστ εκείνου που θες να παραθέσεις τα λόγια του. Και εντός της παράθεσης αυτής, μπορείς να σβήσεις όσα λόγια είναι περιττά.

3.png.41d5f07d1b2a3db3baf4c02916241d5c.png

 

Ο δεύτερος τρόπος να παραθέσεις είναι να μαυρίσεις με τον κέρσορα τα λόγια κάποιου, και μετά να πατήσεις την επιλογή "παράθεση" στο popup παράθυρο που θα σου εμφανίσει διπλα στα λόγια αυτά.

2.png.d1d632eb34547f910d6f4e2863199480.png

 

Εάν θες ντε και καλά να γράψεις εσύ τα λόγια που παραθέτεις, αντί να βάλεις το > μπροστά, θα πατήσεις το κουμπάκι αυτό: 

1.png.0953dcae16ef92fb99c6334a18fc5733.png

 

Με το κουμπί αυτό θα μπουν τα λόγια σε παράθεση, απλά δεν θα ειδοποιηθεί κανείς, μιας και η παράθεση δεν θα είναι ονομαστική οπως στις πρώτες δυο επιλογές.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Αν το site είχε περισσότερο traffic ίσως ήμουν πιο τυπικός. Γενικά προτιμάω τις quick and dirty μεθόδους, επειδή ακριιβώς δεν θέλω να ενοχλώ τον OP ή τους άλλους με τις απαντήσεις μου.

 

Στην ερώτηση "ε, τότε γιατί ποστάρεις;" η απάντηση είναι "ο ενδιαφερόμενος κάποτε θα το βρει και θα το διαβάσει, δεν επείγομαι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mitsar είπε

Αν το site είχε περισσότερο traffic ίσως ήμουν πιο τυπικός.

 

 

εμείς το φτιάχνουμε αυτό Μητς (μη με διορθώσεις ξανά, σε έχω βαφτίσει κανονικά)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι με νέα.

Λοιπόν, σε ένα ξεσκαρτάρισμα βρήκα ένα παλιό λάπτοπ.

 

Το συγκεκριμένο λάπτοπ είχε 2gb ram και celeron 900 (2.2ghz μονοπύρηνο).

 

Προφανώς δεν σηκώνει windows οπότε έβαλα lubuntu που το έκαναν να πετάει. Έβαλα το reaper. Συνέδεσα την κάρτα ήχου μου (behringer umc1820) την οποία αναγνώρισε απευθείας και για να τεστάρω την ηχογράφηση έκανα ένα casette rip (δηλαδή ηχογράφησα κασέτα μέσω του reaper και την έκανα ψηφιακή).
Πήγε πολύ καλά, δεν είδα κενά, ούτε να πέφτει η ποιότητα κτλ.
 

Σήμερα το πήρα μαζί μου για ένα test drive (με άλλη κάρτα ήχου, συγκεκριμένα με την scarlet 2i2). Ουσιαστικά πήγα να προσομοιάσω την περίπτωση που θα ηχογραφούσα (μετρονόμος σε ακουστικά, να δω αν φτάνουν οι εντάσεις για να καλύψουν τα τύμπανα κτλ) εκτός από τα μικρόφωνα.

 

Έβαλα να παίζει μετρονόμος από το reaper και έκανα πρόβα της ηχογράφησης.

 

Παρατήρησα ότι έχανε κάποια κλικ από τον μετρονόμο, κοινώς κολλούσε.
Σκέφτομαι ότι μπορώ να βάλω εξωτερικό μετρονόμο και με μια μικρή κονσολίτσα να το στείλω στα ακουστικά και το λαπτοπ να αναλάβει μόνο την ηχογράφηση. Άρα να μην χρησιμοποιώ τον μετρονόμο του reaper.

Εν τέλει, δηλαδή τα χαρακτηριστικά που χρειάζεται ένας υπολογιστής για ηχογράφηση είναι υπερβολικά λίγα, αν δεν θές ταυτόχρονη χρήση vst.

Αυτά. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε κάποιο άτομο στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάτι τόσο απλό μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακόμα και ένα απλό smartphone και θα είναι πολύ καλύτερο από το μονοπύρηνο λάπτοπ. (Ναι, μπορείς να συνδέσεις την κάρτα σε android)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου