Προς το περιεχόμενο

Jim Politis


mitsar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Tamtam είπε

Δήμο τσέκαρε πάντως τον Πολίτη, έχει εξαιρετικά δείγματα δουλειάς

https://jimpolitisofficial.wixsite.com/jimpolitis/bio

 

Νομίζω ότι έβγαλες βεβιασμένα συμπέρασμα

 

το βίντεο είδα και είπα ότι αυτό το παίξιμο δεν με τραβάει.

Δεν είπα ότι δεν είναι καλός.

Και ο Satriani καλός είναι και ο Gambale.

Δεν μπορώ να τους ακούσω όμως.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, mitsar είπε

Το έπιασα το υπονοούμενο, είμαστε τα old farts στο θεωρείο του Muppet Show.

Μη σπρώχνεστε για το θεωρείο! Υπάρχουν κι' άλλοι "γέροι" που θέλουν να κάτσουν! :) 

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

το βίντεο είδα και είπα ότι αυτό το παίξιμο δεν με τραβάει.

Δεν είπα ότι δεν είναι καλός.

Και ο Satriani καλός είναι και ο Gambale.

Δεν μπορώ να τους ακούσω όμως.

 

Ούτε εγω μπορώ να ακούσω Gambale , Satriani λιγότερο. Αλλά ΟΚ δεν θα επιμείνω, γιατί ό,τι άκουσα από τον Jim Politis (τον έχω δει και στο βέλγιο σε συναυλίες) μου είχε αρέσει.
Αν δεν είσαι πολύ πεισματάρης, ίσως άκουγες π.χ. τα ακουστικά του που παίζει περισσότερο jazz manouche και λιγότερο fusion.

Χάρηκα πάντως που κάποιος πόσταρε γι αυτόν εδώ.
Υπάρχουν εξαιρετικοί Έλληνες μουσικοί που (η γνώμη μου είναι ότι) λόγω ιδιοσυγκρασίας -ξέρετε τώρα, μουσική σχέση και με την ανατολή κλπ- διαθέτουν και καλλιτεχική ταυτότητα πέρα από ταλέντο.
Υπάρχουν και άλλων εθνικοτήτων ανάλογοι φυσικά, πχ γαλλο-ισπανοί κλπ όπως ο Gabriel Garcia - Fons, αλλά κιθαρίστες όπως ο Αχιλλέας Περσίδης λόγου χάρη ή ο Jim Politis, δεν συναντιώνται συχνά στο εξωτερικό λόγω και αυτού του ιδιώματος που είπα.
Καμία σχέση δηλαδή με Gambale και Satriani που ανέφερες. Είναι εντελώς άλλο είδος στ' αυτιά μου.
Αυτ(ι)ά και σόρι για την πολυλογία. :)
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tamtam είπε

 

Ούτε εγω μπορώ να ακούσω Gambale , Satriani λιγότερο. Αλλά ΟΚ δεν θα επιμείνω, γιατί ό,τι άκουσα από τον Jim Politis (τον έχω δει και στο βέλγιο σε συναυλίες) μου είχε αρέσει.
Αν δεν είσαι πολύ πεισματάρης, ίσως άκουγες π.χ. τα ακουστικά του που παίζει περισσότερο jazz manouche και λιγότερο fusion.

Χάρηκα πάντως που κάποιος πόσταρε γι αυτόν εδώ.
Υπάρχουν εξαιρετικοί Έλληνες μουσικοί που (η γνώμη μου είναι ότι) λόγω ιδιοσυγκρασίας -ξέρετε τώρα, μουσική σχέση και με την ανατολή κλπ- διαθέτουν και καλλιτεχική ταυτότητα πέρα από ταλέντο.
Υπάρχουν και άλλων εθνικοτήτων ανάλογοι φυσικά, πχ γαλλο-ισπανοί κλπ όπως ο Gabriel Garcia - Fons, αλλά κιθαρίστες όπως ο Αχιλλέας Περσίδης λόγου χάρη ή ο Jim Politis, δεν συναντιώνται συχνά στο εξωτερικό λόγω και αυτού του ιδιώματος που είπα.
Καμία σχέση δηλαδή με Gambale και Satriani που ανέφερες. Είναι εντελώς άλλο είδος στ' αυτιά μου.
Αυτ(ι)ά και σόρι για την πολυλογία. :)
 

Τον  Garcia Fons τον ακούω και έχω και δίσκους.

Εριξα μια ματιά για τον Πολίτη στο site. Είναι όντως καλός. Θα τον κοιτάξω, αν έχεις κάτι πιό κοντά στα γούστα μου. Αν και εδώ και αρκετά χρόνια έχω περιορίσει τα νεα ακούσματα, υπέρ των παλαιών και υπέρ της ενεργητικής μουσικής και όχι της παθητικής.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Τον  Garcia Fons τον ακούω και έχω και δίσκους.

Εριξα μια ματιά για τον Πολίτη στο site. Είναι όντως καλός. Θα τον κοιτάξω, αν έχεις κάτι πιό κοντά στα γούστα μου. Αν και εδώ και αρκετά χρόνια έχω περιορίσει τα νεα ακούσματα, υπέρ των παλαιών και υπέρ της ενεργητικής μουσικής και όχι της παθητικής.

 

Ο Garcia Fons είναι φαινόμενο!
 

 

 

 


Aπό Πολίτη, δες κάποια από αυτά που παίζει με manouche κιθάρα στο κανάλι του
https://www.youtube.com/user/jimpolrr/videos
 

 


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δλδ?

ακρόαση=παθητική δραστηριότητα

παίξιμο, σύνθεση=ενεργητική (=δημιουργική) δραστηριότητα

 

δεν μου αρέσει να γενικεύω, αλλά θεωρώ ότι έχω ακούσει και έχω αφομοιώσει πάρα πολλή μουσική στη ζωή μου, αρκετή ώστε να με εμπνεύσει για δικά μου πράγματα. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν ακούω καθόλου νέα πράγματα. Απλά από τα δυό συνήθως διαλέγω να είμαι περισσότερο δημιουργικός.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LouisL said:

Μη σπρώχνεστε για το θεωρείο! Υπάρχουν κι' άλλοι "γέροι" που θέλουν να κάτσουν! :) 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Λούη, και βγάλε τις μασέλες με τα δόντια βρυκόλακα, θα τους τρομάξεις!

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mitsar είπε

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Λούη, και βγάλε τις μασέλες με τα δόντια βρυκόλακα, θα τους τρομάξεις!

Ευχαριστώ mitsar! Καλώς σας βρήκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει καιρος που ειχαμε νεα μελη με διαφαινομενη διαθεση για συμμετοχη, και οχι του τυπου "ξερετε κανα καλο μαστορα?" ή  "ποσο κοστολογειτε την κιθαρα μου σαν μεταχειρισμενη?". Και μαλιστα δυο μελη. Θετικοτατον, βεβαιως βεβαιως.

 

Καλως τον LouisL!

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου