Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση Στο Σπίτι κάρτα ήχου η μείκτης;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

αν δεν θες να φύγεις αρκετά προς τα πάνω σε χρήματα (και συμβιβάζεσαι με την ποιότητα που σου προσφέρεται σε αυτά) αυτή θα καλύψει τις απαιτήσεις που θέτεις και στο recording και στο live αυτόνομα (έχει και effect)...

 

https://www.thomann.de/gr/soundcraft_notepad_12fx.htm

 

Soundcraft-NP-12FX-01_original.jpg

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν τα λέω καλά, αλλά οι κονσόλες με ότι και να τις φορτώσεις δίνουν ένα στέρεο κανάλι. Δεν μπορούν να δώσουν πολλά κανάλια στο πρόγραμμα εγγραφής. Το είχα ψάξει παλαιότερα για να ηχογραφούμε την μπάντα και είχα βρει αυτό. https://www.skroutz.gr/s/6369758/Soundcraft-Signature-12-MTK.html

Ισως θα ήταν καλύτερο να πάρεις μία κάρτα ήχου κι έναν μίκτη ξεχωριστά  για κάθε δουλειά. Οι κάρτες ήχου προσφέρουν πολύ καλύτερο αποτέλεσμα στην ηχογράφηση. Κι αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει. Απ όσα είχα διαβάσει τότε που το έψαχνα σου λέω.

 

 

Ουπς. Δεν είχα δει την απάντηση του npap. Αυτή δίνει 4 κανάλια στην εγγραφή και είναι μέσα στο μπάτζετ σου

Επεξεργασμένο από takisffff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω όλους για τις προτάσεις.Και η boss μου άρεσε με τα 16 (και τα 8) κανάλια αλλά ενώ θα ήταν μια χαρά για rec θα με ζοριζε για live....ειδικά αν ήθελα τίποτα fast tweakings στο eq.Απο την άλλη η πρόταση του npap νομίζω με καλύπτει απόλυτα καθώς (ενώ το κάνει)  δεν έχω την απαίτηση να ηχογραφεί όλα τα κανάλια ξεχωριστά από τη στιγμή που θα μπορώ να πάρω το κανάλι του master out που θα είναι μέσα όλη η μίξη.Οκ δε θα μπορω μετα να επεξεργαστώ επιμέρους τα tracks  καθώς θα είναι σε ένα track αλλά αυτό θεωρητικά μπορώ να το έχω κάνει με ακουστικά ΠΡΙΝ πατήσω το rec...

Για πιο σοβαρή ηχογράφηση δεν θα παίζουν όλοι μαζί...ένας ένας με overdubs...παραδοσιακά  :-) Αν έχει κάποιος και κάτι παρόμοιο με αυτό που πρότεινε ο npap ώστε να κοιτάξω και στα μεταχειρισμένα...max 200e.

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα πρότεινα το notepad καινούργιο, ή αν μπορείς να βρεις την mtk 12 μεταχειρισμένη στα 200+ που θα σου δώσει και πολυκάναλη εγγραφη.

 

Η ανάγκη για γρήγορες ρυθμίσεις αποκλείει φαντάζομαι τα ui12, ui 16, behringer x-air κτπ (σε μεταχειρισμένα), γιατί θα χρειάζονται tablet ή κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Κι εγώ θα πρότεινα το notepad καινούργιο, ή αν μπορείς να βρεις την mtk 12 μεταχειρισμένη στα 200+ που θα σου δώσει και πολυκάναλη εγγραφη.

 

Η ανάγκη για γρήγορες ρυθμίσεις αποκλείει φαντάζομαι τα ui12, ui 16, behringer x-air κτπ (σε μεταχειρισμένα), γιατί θα χρειάζονται tablet ή κινητό.

Nαι στην παρούσα φάση με ενδιαφέρει περισσότερο να μπορώ να βγάλω live με την κονσολιτσα με γρήγορες ρυθμίσεις παρά να κάνω πολυκάναλη εγγραφή.Για recording εφόσον θα μπορώ να γράφω είτε ένα ένα τα όργανα είτε θα παίρνω το αποτέλεσμα του master (με τη μίξη να την έχω φτιάξει από πριν) είμαι καλυμμένος.Αν και (αν κατάλαβα καλά) η συγκεκριμένη κονσόλα που πρότεινε ο npap κάνει πολυκάναλη ταυτόχρονη εγγραφή μέχρι 4 κανάλια.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω μήπως άξιζε και κάτι τέτοιο...

 

€ 109,57  24%OFF | Good sound!!!USB Bluetooth dj controller mixer professional 12 channel audio Digital Effect karaoke KTV Wedding mixer
https://a.aliexpress.com/_mtIu2yf

 

 

Η κάτι τέτοιο...

 

€ 100,97  24%OFF | Wireless 8Channel Audio Mixer Portable Sound Mixing Console USB Interface Bluetooth MP3 Computer Input 48V Phantom Power Monitor
https://a.aliexpress.com/_mqAIn2r

 

 

Θα μου πεις...Κινεζίλα αλλά...

Όλα Κινεζίλα δεν είναι;

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, leon7pap είπε

Θα μου πεις...Κινεζίλα αλλά...

Όλα Κινεζίλα δεν είναι;

 

όχι δεν είναι... αυτή η γενίκευση θα μας "βόλευε" όλους αλλά δεν ισχύει (ούτε καν στο ελάχιστο)... η κοινή γραμμή παραγωγής, το μόνο που προσφέρει είναι το προνόμιο να μας έρχονται πλέον προς διάθεση στις δυτικές  αγορές σε απίστευτα φθηνές τιμές σε σχέση με το παρελθόν ΚΑΙ τα ποιοτικά προϊόντα... η τεράστια διαφορά με τις "κινεζιές", στην ιδιαίτερη κυκλωματική σχεδίαση και τα ποιοτικότερα υλικά, το επισταμένο quality control και φυσικά το ικανοποιητικό εν γένει after sale support, παραμένει...

 

το ότι υπάρχουν πια "σοβαρότατες" κινέζικες εταιρείες που κοιτάνε στα μάτια τον δυτικό ανταγωνισμό (ακολουθώντας τις ανωτέρω βασικές αρχές και θυμίζοντας την πορεία των τεράστιων πλέον νοτιοκορεάτικων), δεν αναιρεί τον κανόνα, καθότι οι συγκεκριμένες έχουν ξεφύγει πια ανεπιστρεπτί από το "κολλάω ταμπελάκι σε φθηνιάρικο oem του κιλού και πουλάω τσάμπα", εξυπηρετώντας (δεν αντιλέγω) μια αγορά χωρίς απαιτήσεις (και με ολίγη από τζόγο στον πελάτη στο τι θα του "κάτσει")...

 

 

 

ΥΓ. το αν αξίζει κάποιο από αυτά που εξετάζεις, προσωπικά δεν μπορώ να στο πω... ένα παρόμοιας προέλευσης ταμπλετάκι από το wish, μια χαρά μου κάνει την δουλειά μου, όπως και το κάπως πιο "επώνυμο" κινητό μου (Meizu), που μου προσφέρει απρόσκοπτα εδώ και 3 χρόνια hi end δυνατότητες στο ένα τέταρτο της τιμής των υπολοίπων... βέβαια έχω από την άλλη μυριάδες ιστορίες κλάματος και πεταμένων χρημάτων φίλων και γνωστών να διηγηθώ... το ρίσκο που προανέφερα... 😉

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, npap said:

 ρίσκο

Αυτή είναι η λέξη-κλειδί. Η κινεζιά εγγυώμαι ότι θα σε μαχαιρώσει πισώπλατα την πιο ακατάλληλη στιγμή. Το ρισκάρεις;

 

Όπως λέει και ο θείος Mitsar, "το φτηνό είναι ακριβό και το ακριβό είναι φτηνό".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν οι κινέζοι που κανουν την συμφωνία με την χ ευρωπαικη εταιρεια και οι αλλοι που στην πίσω αυλη αντιγραφουν απλως χωρις προδιαγραφη το τι κανουν οι αλλοι με φτηνοτερα εσωτερικα υλικα αλλαζουν ονομα και ο θεος βοηθος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα κύριοι και μαλλον γενίκευσα επικίνδυνα.Αυτο που ήθελα να πω αλλά δεν είπα είναι ότι σε αυτό το εύρος τιμής....αυτό που πρότεινε ο npap με τα δύο λινκ που παρέθεσα κι εγώ (δηλαδή 100-150ε) ίσως είναι πάνω κάτω η ίδια ποιότητα...με ότι αυτό συνεπάγεται σε ρίσκο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω το aftermarket και η εγγύηση που προσφέρει ο Thomann υπερτερούν (και μικραίνουν το ρίσκο) γιατί η ποιότητα πιστευω πάνω κάτω θα είναι η ίδια.... 

Προφανώς και κάτι Κινέζικο των 100ε δεν είναι ίδιο με κάτι Κινέζικο των 500ε ούτε απαραίτητα το Κινέζικο των 100ε είναι για πέταμα.

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου