Προς το περιεχόμενο

Just FAQ it!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

εφτιαξα αυτό το θεμα για να μπορουμε να συζητησουμε με ανεση για εικονικά τυμπανα, βιβλιοθηκες κλπ

 

Επεξεργασμένο από nikodemos

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MGs είπε

Καλημέρα!Σχετικά με τα vst drums,μπορεί κάποιος να μου βρεί ένα βίντεο απο κάποιον που χρησιμοποιεί κάποιο από αυτά κατά την διαδικασία παραγωγής,μίξης και το κομμάτι αυτό να βγήκε με αυτά τα drums στην δισκογραφία?

Για σοβαρές δουλειές μιλάμε,οχι για κανέναν τύπο που πατάει like στον εαυτό του.

Να προτίμησε κάποιος π.χ  το set dw drums collectors series ενός vst.

Οταν τα στούντιο αναφέρουν προγραμματισμένα drums συνήθως αναφέρονται σε δικά τους δείγματα που ηχογραφήθηκαν με τον ήχο που αυτοί ήθελαν,με συγκεκριμένη επεξεργασία,για το συγκεκριμένο κομμάτι.Τουλάχιστων έτσι κάνουν οι queens of the stone age,kings of leon,red snapper,seal και άλλοι πολλοί.

 

Την πατάω και γώ αρκετές φορές με την διαφήμιση.Πήρα κάτι έτοιμα μπιφτέκια burger χθές,που διέθεταν όλες τις προϋποθέσεις,γιατί βαριόμουν να φτιάξω και είμαι από της 5 ξύπνιος και πίνω σόδες. 

 

 

1.και να είχαν χρησιμοποιήσει (που σιγουρα χρησιμοποιούν ειδικα μουσικοι που "τα κανουν ολα μονοι τους" και  που γραφουν soundtracks ,instrumentals αλλα και τραγουδια)   θα στο έλεγαν ή θα στο έδειχναν?

 

2.μια ακριβή παραγωγή προϋποθέτει και ακριβό στούντιο, ακριβό(α) drumkit(s) και το σημαντικότερο...ακριβό  ΝΤΡΆΜΕΡ ....σιγά μη παίζουν με Electronic drum kit και   samples (αντε κανα kick/snare enhancement σε καμία μεταλ παραγωγή να  καμΝουν αλλα φανταζομαι το θεμα μας αφορα τη....  κανονικη μουσικη   😂) οι triple scale session drummer ή οι drummer των μεγαλων group (ξανα-μιλαω για ΚΑΝΟΝΙΚΗ μουσικη οχι για metal ή dance/hip hop  😂 ) αφου ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ λογος που θα παρεις εναν drummer ειναι ο ΗΧΟΣ του... οι δυναμικες και το feel του που εξαφανιζονται με τη χρηση samples...

 

προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτέ μου σε παραγωγη ΜΠΑΝΤΑΣ vst drums  προτιμω ακομα και εναν ΜΕΤΡΙΟ ντραμερ με μετριο ηχο παρα καποια λουπα vst ή καποιο sample χωρις δυναμικες....αλλωστε η ιστορια του ροκ...βρίθει απο αριστουργηματα με "κακοηχογραφημενα" ντραμς ....(απο τα πρωτα των  Beatles που τα ντραμς παιζουν μονο στο....αριστερο καναλι και το μονο που ακουγεται ειναι το wash του crash/ride  ,μεχρι το Heroes του Bowie που....δεν εχει στο mix..... bass drum ) ..

τα vst drums ειναι IMHO   μια λύση αναγκης οταν δεν υπαρχει μπαντα και οταν καποιος "παιζει μονος του" ή όταν το budget ειναι τραγικά χαμηλό ή ,οπως συμβαινει στις μερες μας δυστυχως ,ανυπαρκτο....

 

3.στην περίπτωση που όντως χρησιμοποιεί κάποιος samples (για να τα χρησιμοποιεί θα γράφει προφανώς σε μέτριο στούντιο με μέτριο εξοπλισμό και δεν θα μπορει να βγαλει το αποτελεσμα που θελει/φανταζεται ) θα πρέπει να είναι τουλάχιστον ΗΛΙΘΙΟΣ για να χρησιμοποιεί δικά του μέτρια  samples αντί των θεικων samples  γραμμένων στα καλύτερα στούντιο του πλανήτη που έχουν τα γνωστά πακέτα drumsamples...

Αν δε γράφει σε κορυφαίο στούντιο με κορυφαίο εξοπλισμό και ντράμερ μάλλον θέλει και εκεί ιατρική παρακολούθηση αν χρησιμοποιεί κατά κόρον samples αντί για τα φυσικά ντραμς που χρυσοπληρώνει στο στούντιο. 

 

4.μη χανεσαι λοιπον.... στη μετάφραση....δες τι μπορείς να κάνεις ΕΣΥ με τα μέσα που διαθέτεις εξαντλωντας τα και άσε τι κάνουν οι άλλοι..... και φυσικα μη κΣεχνας το ΑΙΩΝΙΟ ακσιΩμα : ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ...Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΦΤΑΙΕΙ....🙂

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

.(απο τα πρωτα των  Beatles που τα ντραμς παιζουν μονο στο....αριστερο καναλι και το μονο που ακουγεται ειναι το wash του crash/ride 

 

τα πρώτα των beatles ηχογραφήθηκαν με τρικάναλο έως 4κανάλο και τότε αφήνανε τα 2 για φωνητικά. Απο όσο θυμαμαι τα μόνα στερεο ηχογραφημένα τύμπανα στους Beatles ήταν το the end/abbey road.

Αυτό βέβαια δεν ήταν πρόβλημα διότι τότε εξαντλούσαν το θέμα σε τέτοιο βαθμό ώστε έστω και σε ένα tarck όλα τα τύμπανα να βγάζουν εξαιρετικά ισορροπημένο ήχο ακόμα και σημερινά δεδομένα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

τα πρώτα των beatles ηχογραφήθηκαν με τρικάναλο έως 4κανάλο και τότε αφήνανε τα 2 για φωνητικά. Απο όσο θυμαμαι τα μόνα στερεο ηχογραφημένα τύμπανα στους Beatles ήταν το the end/abbey road.

Αυτό βέβαια δεν ήταν πρόβλημα διότι τότε εξαντλούσαν το θέμα σε τέτοιο βαθμό ώστε έστω και σε ένα tarck όλα τα τύμπανα να βγάζουν εξαιρετικά ισορροπημένο ήχο ακόμα και σημερινά δεδομένα.

 

 

Εγω ολα στα ΑΡΙΣΤΕΡΑ τα ακουΓω παντως τα τΟυμπανα (θα μου πεις...εχεσΘην η φοραΣ εις το αλωνιον ...και θα εχεις και δικιο....βεβαια....)

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Εγω ολα στα ΑΡΙΣΤΕΡΑ τα ακουΓω παντως τα τΟυμπανα (θα μου πεις...εχεσΘην η φοραΣ εις το αλωνιον ...και θα εχεις και δικιο....βεβαια....)

 

 

 

 

εκείνα τα χρόνια η αριστερά είχε πέραση

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά πάντως εχω στο KOMPLETE 10 κάτι επίσης ωραία drum libraries, δηλαδή μου ακούγονται ωραία και έχω ακούσει και demo τους που τα προωθεί η εταιρεία και δεν τα αναφέρει συνήθως κάποιος εδώ. 

 Η γνώμη σας ποια είναι λοιπόν για αυτά της native instruments ως πιο ψαγμένοι στο θέμα?

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Η γνώμη σας ποια είναι λοιπόν για αυτά της native instruments ως πιο ψαγμένοι στο θέμα?

 

 

 

ειναι θεϊκα ,για τα συγκεκριμένα εχω ιδιΑν γνωση μια και ο project leader στην υλοποιηση τους ειναι πολυ φιλος μου και κΣερω την απιστευτη δουλεια που εχει γινει απο πρωτο χερι.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

 

ειναι θεϊκα ,για τα συγκεκριμένα εχω ιδιΑν γνωση μια και ο project leader στην υλοποιηση του ειναι πολυ φιλος μου και κΣερω την απιστευτη δουλεια που εχει γινει απο πρωτο χερι.

άρα καλά μου ακούγονται καλά.

 Και δεν τα χρησιμοποιώ.

 Αλλά και να τα χρησιμοποιήσω ..... πάλι κώλο θα τα κάνω. 🤣

 Έτσι είναι, καλά τα εργαλεία αλλά χρειάζεται μάστορας.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

άρα καλά μου ακούγονται καλά.

 Και δεν τα χρησιμοποιώ.

 Αλλά και να τα χρησιμοποιήσω ..... πάλι κώλο θα τα κάνω. 🤣

 Έτσι είναι, καλά τα εργαλεία αλλά χρειάζεται μάστορας.

 

 

οσο μαστορας και να εισαι....με vst τετοιο πραΜα δεν βγαΝσ.... (ειναι τα ωραιοτερα τυμπανα που εχω ακουσει στη ζωη μου απο ολες τις αποψεις....παιξιμο,"συνθεση",ηχο,,μιξη,ηχογραφηση)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου