Προς το περιεχόμενο

Θα ήθελα την γνώμη σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Είπαμε, ας βεβαιωθεί πρώτα ο ίδιος πως το ένα είναι αντιγραφή του άλλου. Τα άλλα είναι μετά, πολύ μετά.

Μην τρώμε τα χρόνο μας με τα ίδια και τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Κατά τον νόμο το έργο φέρει χρονολογία με την δημοσίευση του σε ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ μέσο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση στο YouTube.

το άρθρο 446 του ΚΠολΔ (Κώδικας Πολιτικής Δικονομίας) αναφέρει

Το ιδιωτικό έγγραφο αποκτά  βέβαιη χρονολογία ως προς τους τρίτους μόνο όταν το θεωρήσει συμβολαιογράφος ή άλλος δημόσιος υπάλληλος αρμόδιο κατά το νόμο ή όταν πεθάνει ένας από εκείνους που το υπέγραψαν ή όταν το ουσιώδες περιεχόμενό του αναφερθεί σε δημόσιο έγγραφο ή όταν υπάρξει άλλο γεγονός που κάνει με ανάλογο τρόπο βέβαιη τη χρονολογία. Η θεώρηση γίνεται με σημείωση επάνω στο έγγραφο της λέξης «θεωρήθηκε» και της χρονολογίας."

 

Όλο αυτό που συζητάμε αφορά το θέμα της απόδειξης ενώπιον των Ελληνικών δικαστηρίων.

Δεν αφορά το θέμα της απόκτησης του δικαιώματος πνευματικής ιδιοκτησίας. Ο νόμος δεν προβλέπει συγκεκριμένα τύπο για την απόκτηση του δικαιώματος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αΦτο παντως ειναι παλαιοτερο (απο το 1994) και ειναι σχεδον ιδιο (οπως και αλλα 15605 ελληνικοροΟυκ τραγουδια) και προηγείται....🤣  οποτε μαλλον εσενα θα πανε μεσα 😅

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr. No είπε

 

 

 

6 ώρες πριν, Dr. No είπε

Δηλαδή αν ο άλλος το έχει κατοχυρώσει με συμβολαιογράφο κλπ το 2015, εσύ το έχεις ανεβάσει στο youtube το 2020 και ο άλλος το ανεβάσει το 2021, τότε εσύ "προηγείσαι" ? Δε νομίζω. Get your facts straight man

Η κατοχύρωση σε συμβολαιογράφο αποτελεί επίσης μέσο αναγνώρισης.

Αν ο συμβολαιογράφος προηγείται τότε ισχύει αυτό αν προηγείται το YouTube τότε το δεύτερο.

Είπαμε ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ μέσο δημοσιεύσης

 

 

6 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Είπαμε, ας βεβαιωθεί πρώτα ο ίδιος πως το ένα είναι αντιγραφή του άλλου. Τα άλλα είναι μετά, πολύ μετά.

Μην τρώμε τα χρόνο μας με τα ίδια και τα ίδια.

Φίλε μου εγώ δεν έκανα καμία τέτοια συζήτηση.

Ζήτησα μόνο την άποψη άλλων αν μοιάζει ή αν πρόκειται για το ίδιο τραγούδι.

Τα υπόλοιπα είναι μάλλον απλά ένα θέμα συζήτησης άσχετα με το δικό μου ερώτημα.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου πω το εξής.

Αν όντως νομίζεις και σε έχει φάει το σαράκι ότι σε αντέγραψαν κάνε ό,τι νομίζεις με το youtube διότι είναι το μόνο που έχει time stamp. Δεν συμφωνώ με τη λογική ότι το έχουν παίξει άλλοι σε συναυλίες ή έχουν ηχογραφημένες κασέτες. Αυτά δεν έχουν time stamp. Εκτός αν όντως έχουν καταθέσει υλικό σε συμβολαιογράφο ή μέσω της εταιρείας τους πριν την δική σου ανάρτηση (και ...................υποτίθεται εμπειρογνώμονες αναλύσουν και .....και...... grab the egg and give it a haircut)

Αν κάνεις strike το πιο πιθανό είναι το youtube να κατεβάσει των ρευμάτων και να τους ειδοποιήσει ότι κάποιος διαμαρτυρήθηκε. Το τί θα επακολουθήσει είναι δικό τους θέμα και δικό σου απο πιό πριν να το αποφασίσεις ως ενδεχόμενο να αντιμετωπίσεις.

 

Αυτή είναι μια ταπεινή άποψη και μην μΕ αρχίσετε διάφοροι με το δεν ξέρεις και δεν κάνεις. Εγώ θα σκεφτόμουν όλα τα ανωτέρω σε ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ βεβαίως α. τι χάνω απο πωλήσεις και β. τι ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ άλλοι στην πλάτη μου εκμεταλλευόμενοι το όνομά τους και το fan club τους. Αν το α και β είναι peanuts ίσως δεν θα ασχολιόμουν καθόλου.

 

 

Να συμπληρώσω οτι έχω ακούσει διάφορα για youtube claims στο εξωτερικό, αλλά και για ελλάδα τα μόνα που θυμάμαι είναι πχ του Παντελίδη όπου εκεί τα έκανε επιτυχίες και τα κατοχύρωσε πριν τα κυκλοφορήσει επίσημα, του άλλου του σινμπου και ίσως πιό ενδιαφέρουσα περίπτωση την υπόθεση Χατζηγιάννη /Παναγόπουλου που βέβαια δεν μπαίνει στη μέση το youtube αλλά οι  παραδοσικές διαδικασίες

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φαίνεται να μοιάζουν οι μελωδικές γραμμές και στο λέω ως απλός ακροατής που δεν έχω καμία σχέση με τα "Υπόγεια Ρεύματα". Έχεις κάνει μια πολύ ωραία δουλειά  με ένα συγκεκριμένο ύφος. Ακούγοντας όμως την εκτέλεση (που έχεις αναρτήσει εδώ) του γνωστού συγκροτήματος παρατήρησα ότι, όχι μόνον δεν ακολουθεί τη δική σου μελωδική γραμμή αλλά, επί πλέον ο στίχος ΔΕΝ "εκβιάζεται" (ας μου επιτραπεί η έκφραση) καθόλου από το ρυθμό ή τη μελωδία , έρχεται και κουμπώνει τέλεια σε επίπεδο συλλαβής !!

Προσωπικά είμαι για πολλά χρόνια χομπίστας στο χώρο. Μα και βέβαια είναι πιθανό να αρέσει κάποια ιδέα μου και να τύχει κάποιας άλλης εκμετάλλευσης. Ε και τι έγινε ; Τιμή μου !! Αν ήμουν επαγγελματίας , βεβαίως θα με ενοχλούσε. Αφού όμως δεν είμαι ούτε και θα γίνω ποτέ...δεν νιώθω ότι έχω οποιοδήποτε δικαίωμα να παραπονεθώ....

Εξάλλου , κι εμείς οι ίδιοι είτε ερασιτέχνες είμαστε είτε επαγγελματίες , κινδυνεύουμε ανά πάσα στιγμή να "κλέψουμε" κάποια ιδέα άθελά μας !!!! Το λέει και το ψευδώνυμο σου..."κβαντική διεμπλοκή". Ανεξήγητη αλληλεπιδραση σωματιδίων που το ένα βρίσκεται στην Ανατολή και το άλλο στη Δύση (ανεξήγητη μεν , πειραματικά αποδεδειγμένη δε). Να είσαι καλά φίλε !

 

  • Like 3

🐶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγω θα σου πω το εξής.

Αν όντως νομίζεις και σε έχει φάει το σαράκι ότι σε αντέγραψαν κάνε ό,τι νομίζεις με το youtube διότι είναι το μόνο που έχει time stamp. Δεν συμφωνώ με τη λογική ότι το έχουν παίξει άλλοι σε συναυλίες ή έχουν ηχογραφημένες κασέτες. Αυτά δεν έχουν time stamp. Εκτός αν όντως έχουν καταθέσει υλικό σε συμβολαιογράφο ή μέσω της εταιρείας τους πριν την δική σου ανάρτηση (και ...................υποτίθεται εμπειρογνώμονες αναλύσουν και .....και...... grab the egg and give it a haircut)

Αν κάνεις strike το πιο πιθανό είναι το youtube να κατεβάσει των ρευμάτων και να τους ειδοποιήσει ότι κάποιος διαμαρτυρήθηκε. Το τί θα επακολουθήσει είναι δικό τους θέμα και δικό σου απο πιό πριν να το αποφασίσεις ως ενδεχόμενο να αντιμετωπίσεις.

 

Αυτή είναι μια ταπεινή άποψη και μην μΕ αρχίσετε διάφοροι με το δεν ξέρεις και δεν κάνεις. Εγώ θα σκεφτόμουν όλα τα ανωτέρω σε ΣΥΝΑΡΤΗΣΗ βεβαίως α. τι χάνω απο πωλήσεις και β. τι ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ άλλοι στην πλάτη μου εκμεταλλευόμενοι το όνομά τους και το fan club τους. Αν το α και β είναι peanuts ίσως δεν θα ασχολιόμουν καθόλου.

 

 

Να συμπληρώσω οτι έχω ακούσει διάφορα για youtube claims στο εξωτερικό, αλλά και για ελλάδα τα μόνα που θυμάμαι είναι πχ του Παντελίδη όπου εκεί τα έκανε επιτυχίες και τα κατοχύρωσε πριν τα κυκλοφορήσει επίσημα, του άλλου του σινμπου και ίσως πιό ενδιαφέρουσα περίπτωση την υπόθεση Χατζηγιάννη /Παναγόπουλου που βέβαια δεν μπαίνει στη μέση το youtube αλλά οι  παραδοσικές διαδικασίες

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω strike διότι πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει και δεν θέλω να κατέβει το βίντεο τους(αν κατέβει)

Όπως είπα πιο πριν ίσως στο μέλλον κάνω μια κανονική ηχογράφηση (αυτή είναι της πλάκας)και δεν θέλω το συγκεκριμένο συγκρότημα να πει ότι το δικό μου τραγούδι είναι αντιγραφή από το δικό τους;Με λίγα λόγια θέλω να διαφυλάξω ότι το δικό μου τραγούδι είναι δικό μου.Τωρα αν δεν έχουν σχέση μεταξύ τους δεν με ενδιαφέρει.

Προφανώς και τα α-β που ανέφερες είναι ψίχουλα εξάλλου στο συγκεκριμένο τραγούδι και στις δύο περιπτώσεις μόνο οι στίχοι αξίζουν που δεν ανήκουν σε κανέναν από τους δύο μας.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

 

Προφανώς και τα α-β που ανέφερες είναι ψίχουλα εξάλλου στο συγκεκριμένο τραγούδι και στις δύο περιπτώσεις μόνο οι στίχοι αξίζουν που δεν ανήκουν σε κανέναν από τους δύο μας.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

 

βρε κατανοητός είσαι.

αλλά τα δικαιώματα είναι ανεξάρτητα για στίχο και μουσική. Εσένα τώρα σε καίει η μουσική.

Αλλά όπως είπαμε, σιγά τα φράγκα που θα βγάλουν οι υπόγειοι όσο "διάσημοι" κι αν είναι που θα τα στερήσουν απο σένα. Τώρα αν οι ίδιοι σε κράξουν τότε η καυτή πατάτα είναι στο χέρι τους και εκεί θα φανεί (και εάν βεβαίως βεβαίως) τι άσσους έχουν στο μανίκι τους διότι το time stamp/youtube δεν το έχουν.

Αλλά όπως είπαν άλλοι, μπορεί να φέρνουν λίγο τα δυό άσματα, αλλά από εκεί και πέρα....είναι μεγάλη ιστορία.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

βρε κατανοητός είσαι.

αλλά τα δικαιώματα είναι ανεξάρτητα για στίχο και μουσική. Εσένα τώρα σε καίει η μουσική.

Αλλά όπως είπαμε, σιγά τα φράγκα που θα βγάλουν οι υπόγειοι όσο "διάσημοι" κι αν είναι που θα τα στερήσουν απο σένα. Τώρα αν οι ίδιοι σε κράξουν τότε η καυτή πατάτα είναι στο χέρι τους και εκεί θα φανεί (και εάν βεβαίως βεβαίως) τι άσσους έχουν στο μανίκι τους διότι το time stamp/youtube δεν το έχουν.

Αλλά όπως είπαν άλλοι, μπορεί να φέρνουν λίγο τα δυό άσματα, αλλά από εκεί και πέρα....είναι μεγάλη ιστορία.

Ακριβώς αυτό.Μπορει δηλαδή αύριο μεθαύριο αυτοί να κάνουν strike στο δικό μου τραγούδι;

Εμένα αυτό με ενδιαφέρει.

Δεν γνωρίζω πως δουλεύει σε αυτές τις περιπτώσεις το YouTube.

Αν δηλαδή μια νεότερη δημιουργία μπορεί να έχει αξιώσεις από μια παλαιότερη όσο αφορά το χρόνο που ανέβηκε στο διαδίκτυο.

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

βρε κατανοητός είσαι.

αλλά τα δικαιώματα είναι ανεξάρτητα για στίχο και μουσική. Εσένα τώρα σε καίει η μουσική.

Αλλά όπως είπαμε, σιγά τα φράγκα που θα βγάλουν οι υπόγειοι όσο "διάσημοι" κι αν είναι που θα τα στερήσουν απο σένα. Τώρα αν οι ίδιοι σε κράξουν τότε η καυτή πατάτα είναι στο χέρι τους και εκεί θα φανεί (και εάν βεβαίως βεβαίως) τι άσσους έχουν στο μανίκι τους διότι το time stamp/youtube δεν το έχουν.

Αλλά όπως είπαν άλλοι, μπορεί να φέρνουν λίγο τα δυό άσματα, αλλά από εκεί και πέρα....είναι μεγάλη ιστορία.

Ακριβώς αυτό.Μπορει δηλαδή αύριο μεθαύριο αυτοί να κάνουν strike στο δικό μου τραγούδι;

Εμένα αυτό με ενδιαφέρει.

Δεν γνωρίζω πως δουλεύει σε αυτές τις περιπτώσεις το YouTube.

Αν δηλαδή μια νεότερη δημιουργία μπορεί να έχει αξιώσεις από μια παλαιότερη όσο αφορά το χρόνο που ανέβηκε στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

 

Δεν γνωρίζω πως δουλεύει σε αυτές τις περιπτώσεις το YouTube.

Αν δηλαδή μια νεότερη δημιουργία μπορεί να έχει αξιώσεις από μια παλαιότερη όσο αφορά το χρόνο που ανέβηκε στο διαδίκτυο.

 

 

μπορείς να τους ρωτήσεις

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου