Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένο άρωμα


ex-Dr. No

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

25 λεπτά πριν, Dr. No είπε

Ωραίο άρωμα, ειδικά για αυτούς που δεν μπορούν να πουν το ρο

Ναι,τα λέγαμε  κάτι τέτοια και τότε ,νομίζοντας (σαν πιτσιρικάδες) ότι κάνουμε χιούμορ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, SibLt said:

εκπληκτικές περιγραφές της αίσθησης της όσφρησης - που για να πω την αλήθεια το φτωχό μου μυαλό δεν τις πολύ πιάνει

Δύο δεδομένα από φυσιολογία και μια ταινία για να καταλάβεις:

 

1. Η αίσθηση της όσφρησης ήταν και παραμελημένη χρονικά και ιδιαίτερα δύσκολη προς επιστημονική μελέτη. Μόνο πρόσφατα μελετήθηκε, σε σημείο που δόθηκε και βραβείο Nobel ακριβώς για το 'ξεκλείδωμα' μερικών μυστικών.

 

2. Το οσφρητικό νεύρο είναι το πλησιέστερο προς τον εγκέφαλο. Γι' αυτό τα αρώματα φέρνουν φέρνουν τις πιο ζωντανές αναμνήσεις, από τα κεφτεδάκια τις μαμάς μέχρι τις γυναίκες της ζωής μας.

 

3. Και φυσικά το βιβλίο που ανάφερες έγινε η εκπληκτική ταινία Perfume: The Story of a Murderer (2006) (https://www.imdb.com/title/tt0396171/) . Από αυτήν ερωτεύτηκα την Rachel Hurd-Wood.

 

Το "φτωχό" σου μυαλό και διάβασε το βιβλίο και κατάλαβε ότι το θέμα έχει και βαρύτητα και ιδιαίτερη σημασία. Αυτό για μένα σημαίνει ότι δεν είναι και τόσο "φτωχό". Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να σε είχα φοιτητή στο εργαστήριο, είμαι σίγουρος ότι θα μου έκανες πολύ καλές και εύστοχες ερωτήσεις  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitsar είπε

Δύο δεδομένα από φυσιολογία και μια ταινία για να καταλάβεις:

 

1. Η αίσθηση της όσφρησης ήταν και παραμελημένη χρονικά και ιδιαίτερα δύσκολη προς επιστημονική μελέτη. Μόνο πρόσφατα μελετήθηκε, σε σημείο που δόθηκε και βραβείο Nobel ακριβώς για το 'ξεκλείδωμα' μερικών μυστικών.

 

2. Το οσφρητικό νεύρο είναι το πλησιέστερο προς τον εγκέφαλο. Γι' αυτό τα αρώματα φέρνουν φέρνουν τις πιο ζωντανές αναμνήσεις, από τα κεφτεδάκια τις μαμάς μέχρι τις γυναίκες της ζωής μας.

 

3. Και φυσικά το βιβλίο που ανάφερες έγινε η εκπληκτική ταινία Perfume: The Story of a Murderer (2006) (https://www.imdb.com/title/tt0396171/) . Από αυτήν ερωτεύτηκα την Rachel Hurd-Wood.

 

Το "φτωχό" σου μυαλό και διάβασε το βιβλίο και κατάλαβε ότι το θέμα έχει και βαρύτητα και ιδιαίτερη σημασία. Αυτό για μένα σημαίνει ότι δεν είναι και τόσο "φτωχό". Θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να σε είχα φοιτητή στο εργαστήριο, είμαι σίγουρος ότι θα μου έκανες πολύ καλές και εύστοχες ερωτήσεις  :-)

Αγαπητέ mitsar, 

 

με τιμούν τα σχόλιά σου και η προσοχή σου  - ειδικά γιατί αυτα προέρχονται από έναν πολυσχιδή και πληθωρικό χαρακτήρα όπως εσύ - και γιατί προσθέτουν σε αυτό που ήθελα να μοιραστώ με τους φίλους στο noiz - σε ευχαριστω πολύ

 

Σχετικά με την τελευταία παράγραφό σου, να σου πω οτι ήμουν φοιτητής πολύ πριν απο τοτε που εσύ απέκτησες το εργαστήριό σου  


Ειμαι 102 ετών (or so I claim) και τα τελευταία 20 χρόνια ασχολούμαι αποκλειστικα με εύστοχες απαντησεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, SibLt said:

Ειμαι 102 ετών

Υποκλίνομαι, ώ Πάνσοφε Γέροντα, η ταπεινότητά μου είναι μόνο 62. Σε 40 χρόνια θα σας στείλω και άλλη εύστοχη απάντηση. Ελπίζω να μου απαντήσετε το ίδιο ευγενικά και κολακευτικά.

Επεξεργασμένο από mitsar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SibLt είπε

Ειμαι 102 ετών ....

 

 

2 ώρες πριν, mitsar είπε

η ταπεινότητά μου είναι μόνο 62.

 

 

Πφφφφ, παιδαρέλια ....

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ολες οι τζουρες καθε φορα που ανοίγεις βαλίτσα απο μπαγιατικια 58χρονη strat. 😎

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου