Προς το περιεχόμενο

I don’t like Mondays


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα, παραδόξως, αισθάνομαι 73 χρόνια νεότερος 

 

Ετοιμάζω τις συστατικές και τις αιτήσεις για το μεταπτυχιακό.

 

Leidεn, Ουτρέχτη, Λονδίνο (Άμστερνταμ ή Βερολίνο); 

 

Law and finance? 

 

Αλλά δεν είμαι σίγουρος 

 

Ισως γιατί προτιμώ τις strat έναντι των tele 

 

Και τους Beatles έναντι των Stones 

 

Για ένα μόνο είμαι σίγουρος 

 

I don’t like Mondays 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίκαιρη παρέμβαση, σήμερα έχει και ανέμους και ύδατα.

 

Απόφυγε το Λονδίνο, UK is no more in Europe. Βερολίνο μόνο αν μιλάς Γερμανικά. Θα έλεγα Amsterdam, έχει και πολλούς Έλληνες εκεί να βοηθήσουν. Αν μας έλεγες τα ενδιαφέροντά σου θα μπορσύσαμε να βοηθήσουμε πιο ουσιαστικά, το Law και το Finance είναι Salt and Pepper, και όχι χωριάτικη σαλάτα όπως στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mitsar είπε

Βερολίνο μόνο αν μιλάς Γερμανικά

 

 

Και με ΠΟΙΟΝ θα τα μιλάει?

 

Το Βερολινο έχει πλεον λιγοτερους Γερμανους απο οσους Εγγλεζους εχει το Λονδινο..🙂

 

Εξω απο την πλακα ως κατοικος Βερολινου επι σειρα ετων (και τωρα περναω μεγαλα διαστηματα εκει επειδη εχω σπιτι) ειδικα για φοιτητες δεν "χρειαζονται" (σχεδον ολα τα μεταπτυχιακα ειναι στα Αγγλικα)  ενω εχω και πολλους φιλους που ζουνε και εργαζονται χρονια στο Βερολινο στο bread & butter industry του (IT δηλ.) και ακομα ουτε καλημερα δεν εχουν μαθει να λενε 🤣 (ξεφτίλα βεβαια γιατι το να ζεις σε μια χωρα για χρονια  και να μη γνωριζεις τη γλωσσα ειναι τραγικο)

 

Οποτε για φοιτητες ειναι ταμαμ....ετσι κι αλλιως ο...Landlord σου μαλλον Ρώσσος.... ολιγαρχης θα ειναι 🤣 οποτε θα το σπηκαρει το αγγλικο ... (η συντριπτικη πλειοψηφια των κτιριων στα οποια νοικιαζονται διαμερισματα ,ειδικα στο ανατολικο που συνηθως προτιμουν οι φοιτητες εχουν αγοραστει μπιρ παρα απο τους "μιλημένους" μολις επεσε το τοιχος...) 

 

Ειναι ακομα  φθηνο (οχι  βεβαια οπως το 90 που πρωτοπηγα αλλα σε συγκριση με ολες τις μεγαλες Γερμανικες πολεις της ...δυσης  εχει τις μισες τιμες) και εχει εκπληκτικα χαλαρη ζωη χωρις αγχος και τρεξιμο.

 

Ενα ακομα τεραστιο ΣΥΝ του ειναι οτι ΔΕΝ εχει πολλους ΕΛΛΗΝΕΣ ("οργανωμένη" δηλ. "ελληνική κοινότητα" ) ...🤣 αλλα ,που ειναι και το σημαντικοτερο ολων, δεν εχει....και "ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ" 🤣

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου