Προς το περιεχόμενο

OSMOSE


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης
3 ώρες πριν, Alex Raptakis είπε

Έχω πάθει μεγάλη πλάκα, και απορώ πώς αυτές οι λειτουργίες δεν υπάρχουν παντού... Και σίγουρα με το να το πατεντάρουν, κατοχυρώνουν 20 χρόνια μονοπώλιο.
 

Είμαι πολύ περίεργος να δω τι reviews θα έχει το τελικό προϊόν, ειδικά για ποιότητα κατασκευής, τυχόν προβλήματα μετά από χρόνο, και σίγουρα τι integration έχει με τα ήδη υπάρχον software (πχ Kontakt).

Με ανησυχεί η ποιότητα κατασκευής. Ήδη μπορεί να δει εύκολα κάποιος στα demo ότι τα πλήκτρα δεν είναι καθόλου ομοιόμορφα, και το "κάτω" μέρος φαίνεται κάπως... εύθραυστο? Αναρωτιέμαι τι υλικά χρησιμοποιούν. Δε ξέρω, ελπίζω να κάνω λάθος και το τελικό προϊόν να είναι πιο προσεγμένο. Δε γίνεται να δώσεις τόσα λεφτά και να έχεις τέτοια θέματα.

image.png.af6a782d6e8cb204abdc2ba7f22aea24.pngimage.png.4f4988ae90c633c99b4c100fef3809ea.pngimage.png.8ba216bc7adebe713733440e3c924925.png

Είναι το prototype, γιαυτό. Μόλις μπεί στη γραμμή παραγωγής θα είναι κομπλέ. Έχουνε και σχετικό disclaimer στα βιντεάκια και στην ιστοσελίδα τους

1 ώρα πριν, marathon είπε

Και εγώ δεν παίζω πλήκτρα...αλλά εντυπωσιάστικα. Άραγε είναι εξ ισού καλά και τα υπόλοιπα που έχουν στο site τους?

https://www.expressivee.com/1-touche

Τα έχει δοκιμάσει κανένας?

Επίσης εδώ λέει Touché compatible. Δηλαδή τα Touché παίζουν μόνο για τα δικά του synth άραγε?

https://www.expressivee.com/cat/6-touche-compatible

 

 

Επάνω στο Touche έχουν βασιστεί και για το osmose. To Touche ξεκίνησε ως controller (το έχει ενσωματώσει και η Arturia στα flagship μοντέλα της) και στην ουσία εδώ ισχύει η λογική του Touche, αλλά για κάθε πλήκτρο (!!!)

4 ώρες πριν, dimsonic είπε

γιατί δεν εντυπωσιάστηκα?

Τι είναι αυτό που θα έπρεπε να με εντυπωσιάσει και ίσως το παράβλεψα?

Αν βάλεις και δείς τα βίντεο που έχουν στο κανάλι τους στο ΥΤ με υπότιτλο "sound programming, part...." θα το αντιληφθείς αμέσως

Φαντάζεστε τί έχει να γίνει έτσι και το πάρει χαμπάρι ο Παπαθανασίου; Παραπονιόταν πολλά χρόνια για το οτι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Έχει κανείς πρόσβαση να τον ενημερώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Δες το παρακάτω βίντεο.

 

 

 

απλα wow.

game changer εργαλείο

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρων ο ήχος και η διαμόρφωσή του. Πάντα μου άρεσε οτιδήποτε κάνει ένα σύνθι να ακούγεται περισσότερο "organic", ενώ ταυτόχρονα ξεφεύγει από την προσπάθεια μίμησης ενός συγκεκριμένου φυσικού οργάνου.

 

Έχω όμως έναν προβληματισμό, λίγο off-topic: Έστω (λέμε, υπόθεση εργασίας) ότι ένα τέτοιο όργανο έβγαινε στα λέιτ σέβεντιζ. Θα ήταν γκέιμ τσέιντζερ και πάω στοίχημα ότι θα έβγαινε κάποιος δίσκος (Vangelis, Pink Floyd, Alan Parsons, οτιδήποτε....) ο οποίος μπορεί να έκανε χέβυ γιουζ του συγκεκριμένου. Τότε, θα έμενε κάτι για τις επόμενες δεκαετίες. Τώρα όμως, με τόση "πληροφορία" στα αυτιά μας, με τόση πολλή και καλή και κακή μουσική που έχουμε δημιουργήσει και ακούσει, τί μπορεί να φτιαχτεί που να έχει αξία και να αξιοποιεί ουσιαστικά τις δυνατότητες αυτές; Αν με καταλαβαίνετε..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Έχω όμως έναν προβληματισμό, λίγο off-topic: Έστω (λέμε, υπόθεση εργασίας) ότι ένα τέτοιο όργανο έβγαινε στα λέιτ σέβεντιζ. Θα ήταν γκέιμ τσέιντζερ και πάω στοίχημα ότι θα έβγαινε κάποιος δίσκος (Vangelis, Pink Floyd, Alan Parsons, οτιδήποτε....) ο οποίος μπορεί να έκανε χέβυ γιουζ του συγκεκριμένου. Τότε, θα έμενε κάτι για τις επόμενες δεκαετίες. Τώρα όμως, με τόση "πληροφορία" στα αυτιά μας, με τόση πολλή και καλή και κακή μουσική που έχουμε δημιουργήσει και ακούσει, τί μπορεί να φτιαχτεί που να έχει αξία και να αξιοποιεί ουσιαστικά τις δυνατότητες αυτές; Αν με καταλαβαίνετε..... 

 

Πιστεύω οτι η ιδιοφυής και ουσιαστική χρήση του θα λάμψει μέσα απο τη σαβούρα.

Απλά θέλει χρόνο όπως όλα.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εμένα μου κάνει εντύπωση ότι βγαίνει τώρα.

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση που παρουσιάστηκε επίσημα το MIDI 2 τον Ιανουάριο του 2020 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το πιάσει στα χέρια του o Derek Sherinian, για μένα δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Ή έστω η Hiromi.

Επεξεργασμένο από mitsar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Κι εμένα μου κάνει εντύπωση που παρουσιάστηκε επίσημα το MIDI 2 τον Ιανουάριο του 2020 🤣

 

το έχω σκεφτεί κι αυτό...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου