Προς το περιεχόμενο

Backup υπολογιστη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες να παίρνεις κάθε τόσο backup τα data σου σε έναν εξωτερικό δίσκο, σίγουρα χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα να σου κάνει τη δουλειά. Εγώ χρησιμοποιώ το FreeFileSync το οποίο είναι free. Παλιά χρησιμοποιούσα το synctoy. Δηλώνεις στο πρόγραμμα "ζευγάρια" π.χ. το drive d: στο pc μου θέλω να γίνεται synchronize στο φάκελο "DDrive" (mirror) του εξωτερικού δίσκου. Το τρέχεις μία φορά τη βδομάδα και έχεις πάντα ένα mirror. Μπορείς να εξαιρέσεις κάποια folders του d: που δε θες να παίρνεις backup.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγώ πρόσφατα χρησιμοποίησα το Macrium Reflect Free για να φτιαξω bootable κλώνο σε SSD για να αλλάξω δίσκο στο λάπτοπ της κόρης μου... πολύ εύκολο στη χρήση, δίνει τη δυνατότητα να κάνεις είτε bootable clone disk είτε image (στη λογική του back up) και φυσικά free.

https://www.macrium.com/reflectfree

Αντίστοιχα σε mac OS το Super Duper

  • Like 3

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, marathon είπε

Το budget σου δεν μας είπες...και τον όγκο (περίπου) των αρχείων σου

Καταρχην ευχαριστω ολους που σκυψατε απο πανω μου.

Oπως ειπα εχω  1T στα XP (που εχω κανει partition σε 300 για λειτουργικο και προγραμματα και 700 για τα projects) τα οποια δεν ειναι γεματα αλλα ενδεχεται να γεμισουν αρκετα.
Και στα win7, 500 λειτουργικο και προγραμματα και 1Τ projects. (δεν ειναι γεματα αλλα παμε με τη ιδια λογικη)


Οποτε εχουμε 2.5Τ συνολο αν γινεται να εχω σε ενα εξ. σκληρο και τα δυο back up, αλλιως 1Τ και 1.5Τ.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι :
α) να μη χρειαστει να ξανακανω εγκατασταση απο την αρχη (τουλαχιστον στα XP με τιποτα)
(Σημειωση το πισι με τα XP δεν το δουλευω συχνα και δεν χρειαζεται συχνα back up)
και β)  αν γινεται παραλληλα με την πρωτη προυποθεση και φυσικα ειναι προτιμοτερο, οταν κανω Back up, να μη το κανει απο το μηδεν, αλλα απλα να αφαιρει οτι εχω αφαιρεσει και να προσθετει οτι νεο εχω προσθεσει.

Το μπατζετ οσο χρειαζεται για VFM. Δεν εχω φυσικα τρελλες ταχυτητες στα usb, οποτε δεν χρειαζεται να παρω σκληρους που εχουν τρελλες δυνατοτητες που δεν μπορω να αξιοποιησω.

 

 

ΥΓ σορυ αν λεω καμια βλακεια, αλλα με το κανονικο ορθοδοξο backup δεν εχω παρελθον και το εχω πληρωσει κανα2-3 φορες.  Οχι ακριβα χανωντας αρχεια, αλλα με αρκετες ωρες ταλαιπωριας.


.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια δωρεάν εφαρμογή που λέγεται Clonezilla.

 

Μπορείς αρχικά να φτιάξεις ένα boot CD ή boot USB που να τρέχει μόνο το Clonezilla και κάνοντας boot με αυτό να σώσεις είτε ξεχωριστά τα partitions ένα-ένα σε αρχεία είτε ολόκληρους δίσκους ξεχωριστά σε αρχεία.

 

Όταν στο μέλλον κάνεις την επαναφορά όλων των δεδομένων θα είναι ακριβώς όπως ήταν στην αρχική κατάσταση επειδή η αντιγραφή γίνεται σε επίπεδο bytes του σκληρού δίσκου (έτσι διατηρούνται τα πάντα σα να κάνεις κλωνοποίηση).

Φυσικά αν ο νέος δίσκος είναι μεγαλύτερος δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Επίσης, δεν είναι κακή ιδέα να σημειώσεις σε ένα φυσικό χαρτί τα μεγέθη των partitions έτσι όπως υπάρχουν αυτή τη στιγμή σε όλους τους Η/Υ που θέλεις να κάνεις backup, ώστε να το έχεις για αναφορά σε περίπτωση νέου σκληρού δίσκου..

 

Μάλιστα μπορείς να σώσεις τα images (έτσι λέγονται) κατευθείαν σε εξωτερικό σκληρό δίσκο.

Το έχω ήδη κάνει με Windows 7 και δούλεψε με μεγάλη ακρίβεια!

Πάντως η όλη διαδικασία παίρνει αρκετές ώρες να ξέρεις!

 

Βέβαια δεν τίθεται θέμα incremental backup. Θα κάνεις κάθε μερικούς μήνες την παραπάνω διαδικασία και αναγκαστικά θα σβήνεις το προηγούμενο backup πριν εκτός αν έχεις τεράστιο χώρο.

 

Πάντως, ανάλογα με το τί έχει το κάθε partition, κάποια partitions ΔΕΝ χρειάζονται backup. Συνήθως χρειάζονται backup τα partitions που έχουν εγκατεστημένο το λειτουργικό σύστημα.

Τα υπόλοιπα - αν γίνει η στραβή - θα τα ξαναδημιουργήσεις κάνοντας τις εγκαταστάσεις λογισμικού ή τις απαραίτητες αντιγραφές αρχείων..

 

ΑΡΑ, ΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ CLONEZILLA ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΟΛΟΥΘΗ:

1. Για κάθε Η/Υ που θέλεις να κάνεις backup πρέπει να βρεις ποιά partitions χρειάζονται πραγματικά backup και ποιά όχι (επειδή τα δεδομένα τους είναι εύκολα να ξαναχτιστούν από την αρχή χωρίς μεγάλο πρόβλημα).

Σημείωση: μπορείς πάντα να κάνεις backup ΤΑ ΠΑΝΤΑ, αλλά θα έχεις μεγαλύτερο φόρτο εργασίας σε όλες τις διαδικασίες.

2. Σημειώνεις σε ένα χαρτί τα ακριβή μεγέθη των partition σε κάθε Η/Υ.

3. Φτιάχνεις εύκολα ένα bootable CD ή memory stick με το Clonezilla. Αυτό στηρίζεται σε Linux αλλά αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα.

4. Μπουτάρεις σε κάθε Η/Υ με Clonezilla και κάνεις backup μόνον τα partition που χρειάζονται. Ετσι τα αρχεία image θα είναι λογικού μεγέθους. Λογικά θα τα σώσεις σε έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με το κατάλληλο όνομα.

5. Σε περίπτωση που χαλάσει ένας δίσκος, αγοράζεις έναν όσο το δυνατόν πιο ίδιο με τον αρχικό (θα πρότεινα ίδια μάρκα και μοντέλο και φυσικά την ίδια ή μεγαλύτερη χωρητικότητα!) και το χωρίζεις στα partitions που είχε ο αρχικός.

6. Στη συνέχεια επαναφέρεις από τα images τα partition που έπρεπε να έχεις πάρει backup (συνήθως είναι αυτά που έχουν εγκατεστημένα τα windows).

7. Επαναφέρεις και τα υπόλοιπα partitions κάνοντας τις απαραίτητες εγκαταστάσεις.

 

Ο χειρισμός του Clonezilla είναι πολύ απλός. Είτε κάνει backup ολόκληρο το σκληρό δίσκο, είτε κάποιο συγκεκριμένο partition. Ελάχιστες επιλογές θα χρειαστεί να αλλάξεις από τις default που προτείνει ο κατασκευαστής. Γενικά, αφήνεις τις ρυθμίσεις όπως τις έχει στο default και όλα λειτουργούν άψογα..

 

Πάντως, θυμάμαι, μετά το restore το VSDC (Video Editor) ήθελε πάλι ενεργοποίηση - μάλλον είχε κλείδωμα που κοίταζε και την ώρα συστήματος και έτσι η επαναφορά δεν διατήρησε το παλιό activation.

Επίσης, η δικιά μου έκδοση του Clonezilla δεν μπορούσε να σώσει κατευθείαν σε εξωτερικό σκληρό δίσκο. Τώρα είδα ότι η τωρινή μπορεί.. Εγώ είχα έναν τεράστιο εσωτερικό δίσκο και το έσωζα εκεί και μετά το μετέφερα σε εξωτερικό σκληρό δίσκο..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 2

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της παλιάς σχολής.

Ούτε disk imaging (το έχω πληρώσει ακριβά στο παρελθόν) ούτε τίποτα.

Σε ένα cd/dvd τα windows (σε ένα τα xp σε ένα τα 7).

Σε ένα cd οι απαραίτητοι (τελευταίοι που χρησιμοποιώ) drivers (ένα για xp, ένα για 7).

 

Προτιμώ χίλιες φορές clean install σε νέα εγκατάσταση (η registry είναι περίεργο πράγμα, και δεν την θέλω γεμάτη σκουπίδια από την αρχή).

 

Εξωτερικός σκληρός για αρχεία (και image του program files απλά για να ξέρω τι προγράμματα δουλεύω τώρα, καθώς και το pst αρχείο όταν έχω outlook, τα bookmarks των browsers, κλπ).

 

Συντομεύσεις των φακέλων του εξωτερικού σκληρού στην επιφάνεια εργασίας.

Πχ, cubase projects, music, music videos, κλπ.

 

Τους ανοίγω από εκεί και ότι αλλάξει, πάει κατευθείαν στον εξωτερικό σκληρό.

Τα πάντα.

 

Με τον εξωτερικό σκληρό χρειάζεται προσοχή στα xp, γιατί βλέπουν μόνο μέχρι κάποια Τ (δεν θυμάμαι πόσα), οπότε ειδικά για τα xp, ίσως χρειαστεί σκληρός με μικρότερο μέγεθος (αντί να πάρεις ένα μεγάλο και για τα δύο).

 

EDIT: Αν θέλεις 2 -3 ώρες να στήσεις από την αρχή το σύστημά σου με clean install, θέλεις πολύ περισσότερες για cloning και imaging.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ είμαι της παλιάς σχολής.

Ούτε disk imaging (το έχω πληρώσει ακριβά στο παρελθόν) ούτε τίποτα.

Σε ένα cd/dvd τα windows (σε ένα τα xp σε ένα τα 7).

Σε ένα cd οι απαραίτητοι (τελευταίοι που χρησιμοποιώ) drivers (ένα για xp, ένα για 7).

 

Προτιμώ χίλιες φορές clean install σε νέα εγκατάσταση (η registry είναι περίεργο πράγμα, και δεν την θέλω γεμάτη σκουπίδια από την αρχή).

 

Εξωτερικός σκληρός για αρχεία (και image του program files απλά για να ξέρω τι προγράμματα δουλεύω τώρα, καθώς και το pst αρχείο όταν έχω outlook, τα bookmarks των browsers, κλπ).

 

Συντομεύσεις των φακέλων του εξωτερικού σκληρού στην επιφάνεια εργασίας.

Πχ, cubase projects, music, music videos, κλπ.

 

Τους ανοίγω από εκεί και ότι αλλάξει, πάει κατευθείαν στον εξωτερικό σκληρό.

Τα πάντα.

 

Με τον εξωτερικό σκληρό χρειάζεται προσοχή στα xp, γιατί βλέπουν μόνο μέχρι κάποια Τ (δεν θυμάμαι πόσα), οπότε ειδικά για τα xp, ίσως χρειαστεί σκληρός με μικρότερο μέγεθος (αντί να πάρεις ένα μεγάλο και για τα δύο).

 

EDIT: Αν θέλεις 2 -3 ώρες να στήσεις από την αρχή το σύστημά σου με clean install, θέλεις πολύ περισσότερες για cloning και imaging.

 

Το ποιά προσέγγιση συμφέρει από τις 2 εξαρτάται πολύ από την πολυπλοκότητα της εγκατάστασης..

Συνήθως σε υπολογιστές μουσικής γίνεται το έλα να δεις.. Για ρώτα και dimsonic 😉

 

Ακόμη και στους δικούς μου Η/Υ που είναι σχετικά απλά τα πράγματα, δεν έχω καμία όρεξη να κάθομαι να κάνω εγκαταστάσεις..

Μερικές φορές δε θυμάσαι και κάποιες λεπτομέρειες και μπορείς να μπλέξεις..

Καλύτερα να αφήνεις τον Η/Υ να κάνει restore μόνος του και εσύ να κάνεις κάτι άλλο..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Spyros Delta said:

όλο το λειτουργικό τους βασικά και τα προγράμματα

Άν ήσουν Θεσσαλονίκη θα στα έκανα εγώ όλα δωρεάν, προκειμένου να μην τα κάνεις μόνος σου (λες ότι δεν έχεις εμπειρία) ή ακολουθώντας ελλιπείς οδηγίες με τηλεεκπαίδευση. Μισή δουλειά = καμία δουλειά. Στα λέω με εμπειρία από το 1985. Βρές έναν τοπικό φίλο που ξέρει ή το συνοικιακό συνεργαζόμενο κατάστημα να στα κάνει και να στα διδάξει.

 

Στο backup τα διεθνή best practices λένε ότι πρέπει να έχεις 3 αντίγραφα της δουλειάς σου (των προσωπικών σου δεδομένων) και ότι το λειτουργικό είναι αναλώσιμο (εκτός αν υπάρχει απαίτηση zero dead time). Τα 3 αυτά αντίγραφα, αν πρόκειται για δουλειές που αλλάζουν συχνά, είναι συνήθως κυλιόμενα (δεν γίνονται κάθε τέρμινο συγχρόνως τρία αντίγραφα, υπάρχουν πάντα οι δύο παλαιότερες εκδόσεις για το ενδεχόμενο μαλακιών που συνήθως όλοι κάνουμε, π.χ. σβήσιμο σημαντικού αρχείου).

 

Αν είναι απλώς αποθήκη παλαιών εργασιών που δεν τις δουλεύεις πιά, φροντίζεις να έχεις ένα σετ 3 ίδιων αντιγράφων σε διαφορετικά μέρη (συρτάρι, χρηματοκιβώτιο, ντουλάπα σε δεύτερο σπίτι) και ένα σετ 3 αντιγράφων των τρεχουσών εργασιών σε διαφορετικά επίσης μέρη. Τώρα που τα στικάκια είναι φτηνά, μπορείς να τα κάνεις όχι σε δίσκους αλλά σε sticks, πάντσ όμως σε μεταλλικά κουτιά και αυτοκόλλητες ταμπέλες με ημερομηνίες.

 

Για το λειτουργικό αρκεί να έχεις ένα κλώνο του συστήματος με όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιείς. Ο σκοπός του είναι να βγάλεις τον προβληματικό και να βάλεις το backup στη θέση του και να είσαι έτοιμος για δουλειά σε μισή ώρα. Αν τα έχεις όλα μαζί στον ίδιο δίσκο (και τις δουλειές στο 'My Documents') είναι μαθηματικώς βέβαιο ότι θα τα χάσεις κάποτε και τα δύο, και το λειτουργικό και τα άσματα. Τουλάχιστον ξεχώρισε τις δουλειές να είναι σε δεύτερο δίσκο (και δεν εννοώ δεύτερο partition).

 

ΟΜΩΣ όλα τα παραπάνω ΔΕΝ έχουν κανένα απολύτως νόημα αν:

 

α) δεν ελέγχεις τακτικά το filesystem, ιδιαίτερα μετά από crash ή διακοπή ρεύματος (checkdisk, το λειτουργικό ΔΕΝ το κάνει αυτόματα)

 

β) δεν έχεις εγκατεστημένο το Hard Disk Sentinel που θα σε προειδοποιήσει για ενδεχόμενο hard πρόβλημα (με έστω και ένα (1) bad sector πρέπει άμεσα να κάνεις αλλαγή δίσκου!) και

 

γ) αν δεν έχεις UPS στα μηχανήματα. Το 90% των προβλημάτων στους δίσκους προέρχεται είτε από γηρατειά των δίσκων είτε από πρόβλημα στο ρεύμα όπως διακοπή, και ακόμα χειρότερα, αποκατάστση της διακοπής. Το UPS θα  προστατεύσει το τροφοδοτικό και κατά συνέπεια τους δίσκους από τις διακοπές και υπερτάσεις (π.χ. κεραυνός).

 

Αυτά είναι μόνο η αρχή, και δεν είναι το ήμισυ το παντός. Το να ξέρεις τα ονόματα των προγραμμάτων που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες δεν αρκεί. Είναι σαν να λές ότι επειδή δουλεύεις Photoshop είσαι γραφίστας.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Ακόμη και στους δικούς μου Η/Υ που είναι σχετικά απλά τα πράγματα, δεν έχω καμία όρεξη να κάθομαι να κάνω εγκαταστάσεις..

 

 

Να σου πω.

Αν σκεφτείς τις ώρες που θα ξαδεύεις κάθε τόσο σε cloning, και τις ώρες επαναφοράς, μάλλον είναι πιο σύντομο ένα clean install.

 

Για τις λεπτομέρειες έχεις δίκιο, αλλά αυτό που έχω πάθει εγώ με disk imaging .... ούτε στον χειρότερο εχθρό μου.

 

Είχα κάνει παλιά imaging σε ένα σκληρό για να πάει σε άλλο partition, και μπέρδευε τις registry.

 

Έκανα εγκατάσταση ένα software σε ένα σκληρό, και έβρισκα ίχνη της και στον άλλο.

Ένας χαμός.

Από τότε βέβαια, έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Αλλά και πάλι προτιμώ clean install.

 

Τώρα βέβαια, το ιδανικό θα ήταν ένα σύστημα με παράλληλους σκληρούς (raid), αλλά δεν είχα ποτέ την δυνατότητα να το εφαρμόσω.

 

 

13 λεπτά πριν, mitsar είπε

ακόμα χειρότερα, αποκατάστση της διακοπής.

 

 

Μου έχει ανατιναχτεί pc από επαναφορά διακοπής.

Φλόγες και μαύρος τοίχος.

Και νέο pc μετά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, fusiongtr said:

το ιδανικό θα ήταν ένα σύστημα με παράλληλους σκληρούς

Να σας φέρω σε επαφή με επαγγελματίες και θα σας πούν ότι δεν είναι καθόλου ιδανική λύση. Αν διαβάσετε θα δείτε ότι όλα τα συστήματα, οι μέθοδοι και τα υλικά μέσα για backup έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Αρκεί να σας αναφέρω ότι διεθνώς η ζήτηση και η χρήση μαγνητικής ταινίας για μαζική αποθήκευση δεδομένων κάθε χρόνο μεγαλώνει αντί να μικραίνει !

 

Το μόνο που έχω τολμήσει να ακουμπήσω από τις διάφορες συνδεσμολογίες RAID που υπάρχουν (δες https://en.wikipedia.org/wiki/RAID) είναι σε ένα NAS (δικτυκό δίσκο που τρέχει linux) που έχω αποθήκη για μουσικές και άλλα (3 + 3 TB mirror raid), αλλά και αυτό προσφέρει περιορισμένη προστασία, γιατί δεν μπορείς εύκολα να δεις την φυσική κατάστσση των δίσκων (αν δηλαδή έχουν αρχίσει να βγάζουν bad sectors). Ο φίλος μου ο Janos Mathe που φτιάχνει το HDSentinel το έχει κάνει port σε linux και μπορεί να εγκατασταθεί μέσα στο ίδιο το NAS, οπότε μπορείς να δεις τι γίνεται. Ακόμα και αυτό όμως θέλει τρομακτική προσοχή και δεν το έχω τολμήσει ακόμα - βγάζω τους δίσκους και τους τσεκάρω κάθε εξάμηνο ανάλογα με τη χρήση. Και φυσικά στο NAS έχω το δικό του ανεξάρτητο UPS (οι λόγοι έχουν σχέση και με τα παρακάτω).

 

4 hours ago, fusiongtr said:

Φλόγες και μαύρος τοίχος

Να πώ και δυο πράγματα για να μην απορούν όσοι δεν έχουν πτυχίο Φυσικής ή Ηλ. Μηχανικών και νομίζουν ότι είμαστε τρομοκράτες: Η καλωδίωση του ρεύματος 220V από την κολώνα της ΔΕΗ μέχρι την πρίζα στο σπίτι μας έχει αυτεπαγωγή, δηλαδή είναι ένα πηνίο. Αν ανατρέξετε στην Φυσική του Λυκείου θα δείτε ότι το πηνίο αποθηκεύει ενέργεια και όταν γίνεται η αποκατάσταση του κυκλώματος την αποδίδει σαν υπέρταση, δημιουργώντας ένα spike τάσης πολύ πάνω από την κανονική των 220V, η οποία καίει τα φτηνά PSU των υπολογιστών. Για τον ίδιο λόγο, συχνά καίγονται κατά την αποκατάσταση τα ψυγεία, οι τηλεοράσεις κλπ. Υπάρχουν ηλεκτρονικά εξαρτήματα που προστατεύουν ως ένα βαθμό από το αυτό το πρόβλημα, και όσον αφορά τον desktop Η/Υ αυτά βρίσκονται μέσα σε ένα καλό UPS ή ένα high end τροφοδοτικό. (Για άλλη μια φορά το ακριβό είναι φτηνό και το φτηνό θα σας βγεί ακριβό με ένα φτηνιάρικο UPS, γιατί θα σας καεί το μηχάνημα).

 

Η γνώση είναι αμυντική δύναμη, η υποβολή ερωτήσεων δεν είναι ντροπή (αλλά ο έλληνας τα ξέρει όλα...) και το noiz προσφέρει πολύτιμη υπηρεσία μαζεύοντας και αποθηκεύοντας γνώσεις και εμπειρίες (γι' αυτό εξάλλου έγινα μέλος στα γεράματα). Εύγε για άλλη μία φορά στους Admin !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρε, θα σου μεταφέρω τη δικιά μου εμπειρία. Είμαι εξαρτημένος από τα αρχεία μου (και τα αρχεία μου συνήθως είναι μεγάλα) και για λόγους workflow δεν μου αρκεί ένα απλό backup αλλά τα χρειάζομαι και live ανά πάσα στιγμή, όσο παλιά και να είναι.

Τα τελευταία χρόνια που δουλεύω από το σπίτι ήταν η μόνιμη ανησυχία μου.

Τώρα, είμαι Mac User οπότε κάποιοι θα μας βοηθήσουν να κάνουμε αναγωγή. Η Apple έχει μία μαγική λειτουργεία που λέγεται TimeMachine. Aυτή λειτουργεί στο background και κάνει συνεχές (το λέω απλοϊκά) backup. Άρα, έχω 1 ΤΒ δίσκο και έχω ένα 3-4 ΤΒ δίσκο που τον δίνω στο TimeMachine. Όσο πιο μεγάλος, τόσες περισσότερες μέρες πίσω ανατρέχει. Εμένα τρέχει πίσω κάνα μήνα. Αυτή η λειτουργεία με έχει σώσει σε 2-3 περιπτώσεις δυσλειτουργείας λειτουργικού (που απλά πήγα μια μέρα πίσω και πήρα το παλιό) και σε περιπτώσεις που έσβυσα κατά λάθος αρχεία.

Αυτή είναι η καθημερινότητα. Όταν τελειώσω λοιπόν με το τρέχον project, τα αρχεία πάνε σε ένα LaCie 2Big Raid USB-C 16TB

https://shop.comart.gr/shop/lacie-2big-raid-usb-c-16tb-os-6-atokes/

Όπως λέει και ο παραπάνω φίλος μας, το όλο σύστημα υποστηρίζεται από πρίζα για υπέρταση και δικό του UPS.

Επειδή μιλάμε για αρχεία πάνω των 15+ χρόνων και έχοντας συνηθίσει σε μεγάλα asset management συστήματα που δεν μπορώ να πληρώσω σαν ιδιότης, χρησιμοποιώ το ΝeoFinder για αρχειοθέτηση.

Η δική μου λύση είναι για ένα μηχάνημα, δεν ξέρω πώς θα παίξει για 2

 

  • Like 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου