Προς το περιεχόμενο

Backup υπολογιστη

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, marathon said:

TimeMachine

Στα windoze η λειτουργία είναι ενσωματωμένη και ονομάζεται Restore Points (στα ελληνικά Σημεία Επαναφοράς). Ενεργοποιούνται αυτόματα κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού και αν δεν πειράξεις τα settings δουλεύουν όταν κάνουν updates, αλλά και όταν το θέλεις εσύ. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά και να τα ρυθμίσεις να κάνουν restore points όχι μόνο στο λειτουργικό (που είναι το default), αλλά και στα Data, σε όσους δίσκους θέλεις.

Αυτό που προσφέρει είναι ότι μπορείς να επαναφέρεις το σύστημα (και τα δεδομένα, αν έχεις ενεργό το option) σε μια προηγούμενη κατάσταση για την οποία έχεις σωσμένο restore point.

Είναι εξαιρετικά χρήσιμο σε επίπεδο λειτουργικού: ακόμα και αν κολλήσεις ιό που σου έσβυσε αρχεία συστήματος, θα μπορέσεις μόλις τον εξουδετερώσεις να μπουτάρεις το μηχάνημα, αλλά δεν σε προστατεύει από τα τυχόν bad sectors του δίσκου. Είπαμε, μόλις εμφανιστεί έστω και 1 bad sector, ο δίσκος θέλει άμεσα αλλαγή.

Σύνδεσμος προς την ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 21
  • Πριν
  • Τελευταία απάντηση

Μεγαλύτερες συμμετοχές

Μεγαλύτερες συμμετοχές

Popular Posts

Εγώ είμαι της παλιάς σχολής. Ούτε disk imaging (το έχω πληρώσει ακριβά στο παρελθόν) ούτε τίποτα. Σε ένα cd/dvd τα windows (σε ένα τα xp σε ένα τα 7). Σε ένα cd οι απαραίτητοι (τελευταί

εγώ πρόσφατα χρησιμοποίησα το Macrium Reflect Free για να φτιαξω bootable κλώνο σε SSD για να αλλάξω δίσκο στο λάπτοπ της κόρης μου... πολύ εύκολο στη χρήση, δίνει τη δυνατότητα να κάνεις είτε bootabl

Άν ήσουν Θεσσαλονίκη θα στα έκανα εγώ όλα δωρεάν, προκειμένου να μην τα κάνεις μόνος σου (λες ότι δεν έχεις εμπειρία) ή ακολουθώντας ελλιπείς οδηγίες με τηλεεκπαίδευση. Μισή δουλειά = καμία δουλειά. Σ

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mitsar είπε

Στα windoze η λειτουργία είναι ενσωματωμένη και ονομάζεται Restore Points (στα ελληνικά Σημεία Επαναφοράς). Ενεργοποιούνται αυτόματα κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού και αν δεν πειράξεις τα settings δουλεύουν όταν κάνουν updates, αλλά και όταν το θέλεις εσύ. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά και να τα ρυθμίσεις να κάνουν restore points όχι μόνο στο λειτουργικό (που είναι το default), αλλά και στα Data, σε όσους δίσκους θέλεις.

Το κάνω αυτό για το λειτουργικό. Και manual όταν κάνω κάποια αλλαγή στα προγράμματα.

Δεν σώνει σοβαρές καταστάσεις.

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Σύνδεσμος προς την ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

• Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Κανονισμοί της σελίδας.