Προς το περιεχόμενο

5 Teles & 1 strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θεωρήσουμε ότι η χορδή είναι αγκυρωμένη σε δυο σημεία τότε με τα bends οι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει είναι:

α. δεν έχουν στρώσει οι καινούργιες (θέλουν τέντωμα)

β. Χάνουν τα κλειδιά

γ. Χάνει η χορδή στο τύλιγμα στα κλειδιά

δ. σκαλώνει στα σημεία αγκύρωσης (θέμα τριβής, γραφίτη κλπ)

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Με ακουστικα εγχορδα δεν εχω θεμα. Μου αρεσουν οι νεες χορδες. Με τα ηκεκτρικα εχω θεμα, και ιδιαιτερα με οσες ηλεκτρικες εχουν bright ηχο.

 

ο bright ήχος είναι αυτός που ευαισθητοποιεί την ακοή στις κρίσιμες συχνότητες. Γι αυτό το καταλαβαίνεις-σε ενοχλεί περισσότερο. Όταν μουντώσουν δεν σε ενοχλεί τόσο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δ συμβαινει σε μενα. Εαν σηκωσω μια παλια χορδη πανω απο το nut, εχει πολυ βρωμα. Και μεσα στα αυλακια το ιδιο. Θελει καθαρισμα και λιπανση, κατι που κανω μονο οταν αλλαζω χορδες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekim είπε

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Εντάξει εμένα μετά την εβδομάδα μου αρέσουν, όχι μόνο στην κιθάρα αλλά το ίδιο νιώθω και σε άλλο έγχορδο που καταπιάνομαι, αλλά μετά το 6μηνο θέλω αλλαγή. 

 

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Απορω πως την παλευετε, καποιοι, με τις φρεσκιες χορδες. Ειδικα την πρωτη βδομαδα, αδυνατω να ευχαριστηθω ηχο. Ενα σουπερbright πραγμα βγαινει που μου κανει ανω κατω ολον τον ηχο. Μετα τους δυο μηνες αρχιζει και στρωνει ο ηχος. Και μετα τα 1,5-2 χρονια αρχιζει και θαμπωνει αρκετα, ειδικα στις μπασες χορδες. Τοτε θελει αλλαγμα. Αλλα παντα ειναι μεγαλη ξενερα οι καινουριες, ειδικα σε tele.

 

 

Δηλαδη σοβαρα προτιματε τον ΠΡΩΤΟ ηχο?

 

 

1 strat.mp3

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

 

 

Δηλαδη σοβαρα προτιματε τον ΠΡΩΤΟ ηχο?

 

 

Εαν ενας ηχος δεν με εμπνεει να παιζω, και ψαχνω να βρω αλλη κιθαρα, τοτε αστα. Και στις δυο tele που αλλαξα χορδες, το ιδιο επαθα. Αλλαξε εντελως το eq και δεν μπορουσα να το φερω απο την προενισχυση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

 

 

Δηλαδη σοβαρα προτιματε τον ΠΡΩΤΟ ηχο?

 

 

1 strat.mp3 2 MB · 0 downloads

Δεν θα μας ξεγελάσεις φιλΩς προτιμούμε τον 5ο ήχο από το 1ο κλιπ 😁

 

Πέρα απ’ την πλάκα, επειδής το θέμα είναι western twangy το ζητούμενο είναι bright άρα εννοείται διαλέγω 2ο ήχο τελευταίου κλιπ. Αλλά στα ωραία ακκορντάκια συνοδείας, προτιμώ τον 1ο που μου ακούγεται πιο smooth. Σα να έχουν στρογγυλέψει οι έντονες ακμές ένα πράμα (μιλάμε για περιγραφή όχι αστεία ε;)

Επεξεργασμένο από ekim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου