Προς το περιεχόμενο

Project "αναβάθμιση iMac δεκαετίας σε high performance music production desktop του σήμερα"


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τον τελευταίο καιρό καταπιάστηκα με ένα πρότζεκτ που πιστεύω πως μπορεί να είναι αρκετά ενδιαφέρον για την κοινότητα.... οκ, ο τίτλος μου βγήκε κάπως τεράστιος αλλά νομίζω είναι κατατοπιστικός 😃

 

Εχοντας μεταπηδήσει λοιπόν εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο στην apple πλευρά των πραγμάτων σε ότι αφορά το homework μέσω ενός ταπεινού Macbook Air πήρα την απόφαση (λαο λόγω συνθηκών) να προχωρήσω στην απόκτηση ενός desktop υπολογιστή ώστε να μπορώ να δουλέψω ολοκληρωμένα από το σπίτι projects που το Air έφτανε στα όρια του...

 

Μετά από αρκετή μελέτη στο διαδίκτυο κατέληξα πως μία πολύ καλή επιλογή θα ήταν κάποιο iMac της προ 2012 εποχής και ιδανικά κάποιο mid2011... οι λόγοι είναι οι εξής:

- πρωταρχικός σκοπός να χτίσω ένα σύστημα απόλυτα συμβατό με το υπάρχον, δημιουργώντας ένα δίπτυχο φορητό - σταθερό με απόλυτη αλληλεπίδραση και ευκολία στην μετάβαση από το ένα στο άλλο. 

- είναι τα τελευταία σχετικά εύκολα προσβάσιμα στο εσωτερικό τους iMac

- σε ότι αφορά μουσικές εφαρμογές είναι απόλυτα ικανά επεξεργαστικά να ανταπεξέλθουν σε οποιαδηποτε σημερινή πρόκληση

- το συγκεκριμένο μοντέλο επιτρέπει ένα υπέρ του δέοντως ικανοποιητικό μέγεθος RAM (ως 32Gb)

- η ύπαρξη optical drive προσφέρει την έυκολη αναβάθμιση σε δεύτερο δίσκο

- Το OS που μπορεί να φτάσει είναι απόλυτα ικανοποιητικό και συμβατό ( με τις δικές μου τουλάχιστον ανάγκες) παρ'όλα αυτά μπορεί να αναβαθμιστεί πλήρως σε ότι αφορά το λειτουργικό σύστημα (οκ έστω και πλαγίως) - κάτι που δεν ισχύει για όλα τα iMac της προ 2012 περιόδου. 

- είναι ένα άμεσα λειτουργικό, ολοκληρωμένο πακέτο

 

στα μειονεκτήματα θα έβαζα δύο βασικά....

- η έλειψη thunderbolt (κάτι που με ενδιέφερε στην προοπτική της UAD, αλλά οκ θα επιζήσω και χωρίς....😄)  

- οι αρκετά τσιμπημένες τιμές που παίζουν στην εγχώρια used αγορά σε σ΄χεση με το εξωτερικό...αλλά οκ δεν θα έπαιρνα ποτέ μεταχειρισμένο υπολογιστή χωρίς να μπορώ να τον ελέγξω, οπότε αναγκαίο κακό...

 

θα πρέπει οπωσδήποτε να αναφέρω φυσικά και το γεγονός πως η ίδια η πολιτική της apple σε ότι αφορά τις εκδόσεις και υποστήριξη των προιόντων της δημιουργεί μία ιδανική κατάσταση σε ότι αφορά τις used επιλογές, καθώς ένα μεγάλο μέρος των χρηστών της επιλέγει να αγοράζει κάθε φορά το εκάστοτε καινούριο μοντέλο (τις περισσότερες φορές για λόγους άσχετους με την απόδοση...) με αποτέλεσμα να βρίσκει κανείς μηχανήματα σε άψογη κατάσταση (αλλά όπως έγραψα και ποιο πάνω όχι σε ιδαίτερα ανταγωνιστικές σε σχεση με το εξωτερικό τιμές).

 

Πάμε λοιπόν στο ζουμί....

αφού μετά από ψάξιμο και υπομονή βρήκα ένα mid2011 21.5" που πληρούσε όλες τις προυποθέσεις (άψογη φυσική και λειτουργική κατάσταση, εγγύτητα και εμπιστοσύνη πωλητή, σχετικά καλή τιμή) προχώρησα στην αγορά με σκοπό την αναβάθμιση του. Η αναβάθμιση περιλαμβάνει:

- προσθήκη 16 Gb Ram στα 8 ήδη υπάρχοντα, συνολικά λοιπόν 24Gb Ram

- αντικατάσταση του SATA HDD με 250Gb SSD πάνω σε 3.5" to 2.5" tray συν την προσθήκη thermal sensor

- αντικατάσταση του optical drive με δέυτερο SATA HDD 1Tb σε caddy

για τα πιο "ευαίσθητα" σε ότι αφορά την συμβατότητα parts αλλά και για κάποια χρήσιμα εργαλεία κατέφυγα στην OWC που ειδικέυεται στηο σενάριο αυτό (και κάνει και πολύ έυκολη την αναζήτηση της κατάλληλης επιλογής...ειδικά για τύπους σαν εμένα που δεν είμαι κομπιουτεράς) ενώ δίσκους πήρα από εδω ( δύο 250ρηδες SSD τον ένα για το project τον δεύτερο για το λαπτοπ της κόρης μου από όπου πήρα τον HDD συν ένα κουτί για εξωτερικό σκληρό για να μπροέσω να ετοιμάσω πρώτα τους δίσκους ως κλώνους για απευθείας αντικατάσταση - γιατί φυσικά είχα ήδη εγκαταστήσει τα πάντα από πλευράς software 😃)

 

το budget για το όλο πρότζεκτ συνολικά άγγιξε τα 600 ευρώ και πιθανότατα κάποιος με περισσότερες γνώσεις σίγουρα θα το κρατούσε χαμηλότερα...και πάλι όμως πιστεύω πως είναι πολύ περισσότερο από ικανοποιητικό σε σχέση με το αποτέλεσμα...

 

Σε ότι αφορά το αποτέλεσμα προς το παρόν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την απόδοση καθώς τρέχει με άνεση αρκετά βαριά project...παρ'όλα αυτά είμαι στην διαδικασία του να δημιουργήσω ένα υπερ-απαιτητικό project ώστε να διαπιστώσω που ακριβώς θα "κλατάρει" 😄

Και φυσικά να ετοιμάσω το αντίστοιχο βίντεο για το κανάλι μου στο YouTube... γιατί η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν όπως πολλοί άλλωστε ποια θα μπορούσε να είναι η ιδανική λύση με την καλύτερη δυνατή σχέση τιμής / απόδοσης για έναν μουσικό υπολογιστή το 2021. Και πάνω σε αυτό φυσικά σκέφτηκα ότι ίσως να φανεί χρήσιμο να το μοιραστώ με τα υπόλοιπα νοιζόπαιδα και να ακούσω και γνώμες φυσικά, προτάσεις για περαιτέρω βελτίωση κλπ

 

....ξεχασα να αναφέρω και δύο ακόμη βασικά συμπεράσματα

 

- το άνοιγμα του υπολογιστή, η αλλαγη σκληρών δίσκων, προσθήκη ram κλπ στο συγκεκριμένο μοντέλο (και με τα κατάλληλα εργαλεία) είναι παιχνιδάκι

 

- το κλείσιμο του υπολογιστή είναι ο απόλυτος εφιάλτης...

  • Like 4

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nikodemos είπε

 

 

- το κλείσιμο του υπολογιστή είναι ο απόλυτος εφιάλτης...

 

??

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....εννοώ την διαδικασία επανατοποθέτησης της οθόνης στη θέση της...και πιο συγκεκριμένα η επανασύνδεση των 4 καλωδίων που την ενώνουν με τον κυρίως υπολογιστή. 

 

οκ, ίσως κάποιος με λεπτεπίλεπτα χέρια και δαχτυλάκια  να τα καταφέρνει καλύτερα εγώ μαζί και με τον τρόμο που έχω στα δάχτυλα δεν... έχω όμως τρομερο βιμπράτο😄

  • Χαχα 1

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέκταση θέλει να πει ο Νικόδημος, αναβάθμιση δύσκολα βλέπουμε σε Mac.

Φίλε Νικόδημε, με όλο το σεβασμό, δεν είμαι σίγουρος ότι έκανες καλά...

1) Ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα. 21.5 δεν βολεύει για μουσικά και γραφικά...αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

2) mid2011. Έχεις ένα μηχάνημα με τερματισμένο λειτουργικό. Έχω το ίδιο πρόβλημα, ένα μηχάνημα mid2011 που -προφανώς- έχει βγάλει τα λεφτά του αλλά είναι 10ετίας. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω καινούργιο τα Χριστούγεννα αλλά έσκασαν τα Μ1 και είπα να περιμένω να βγουν τα destops (αν και είμαι κατά τη αγοράς πρώτης γενιάς. Περιμένω συνήθως τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα!) Έχεις λοιπόν ένα λειτουργικό που φτάνει το Mac OSX High Sierra (10.13.6 είναι το πιο τελευταίο)...και πάπαλα. Άρα τέλος οι αναβαθμίσεις. Σε λίγο καιρό θα ψάχνεις να βρεις προγράμματα για το συγκεκριμένο λειτουργικό και δεν θα βρίσκεις ή αυτά που έχεις θα έχουν upgrades που δεν θα μπορείς να κάνεις (εγώ ήδη το ζω αυτό, αλλά θα αντέξω κανένα χρόνο ακόμα!).

 

Ίσως στη θέση σου, (λέω ίσως)...θα έπαιρνα ένα καινούργιο Mac mini με τον Μ1. Πιο γρήγορο από αυτό που πήρες, πιο σύγχρονο, με χρόνο και μέλλον μπροστά του, περίπου στα λεφτά που έχεις ήδη δώσει τώρα.

 

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο mac δεν γνωριζω. Δεν ασχοληθηκα ποτε, ουτε προκειται. Αυτο που γνωριζω, και το εχω δει απο φιλο, ειναι οτι συμβατικα pc μπορουν να μετατραπουν mac. Σημαντικο ειναι, βεβαια, ο σωστος συνδυασμος hardware για να δουλεψει σωστα το εγχειρημα. Το εχει κανει σε ενα refirbushed laptop των 200 ευρω, και σε ολα τα σταθερα pc που εχει στο γραφειο του. Και τα δουλευει χωρις προβληματα  και, εξ' οσων γωριζω, περιορισμους.

 

Μια απορια, γενικη φυσεως, εχω. Γιατι καποιος μουσικος παραγωγος σε home studio να προτιμησει εναν mac και οχι ενα βαρβατο συμβατικο pc?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μια απορια, γενικη φυσεως, εχω. Γιατι καποιος μουσικος παραγωγος σε home studio να προτιμησει εναν mac και οχι ενα βαρβατο συμβατικο pc?

Γιατί, όπως λέει, έχει ήδη ένα Mac Laptop (που -μάλλον- χρησιμοποιεί Logic (γιατί δεν τον έχω για Garageband!!!) που δεν υπάρχει σε κανένα βαρβάτο pc!!!)

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, marathon είπε

Επέκταση θέλει να πει ο Νικόδημος, αναβάθμιση δύσκολα βλέπουμε σε Mac.

Φίλε Νικόδημε, με όλο το σεβασμό, δεν είμαι σίγουρος ότι έκανες καλά...

1) Ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα. 21.5 δεν βολεύει για μουσικά και γραφικά...αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.

2) mid2011. Έχεις ένα μηχάνημα με τερματισμένο λειτουργικό. Έχω το ίδιο πρόβλημα, ένα μηχάνημα mid2011 που -προφανώς- έχει βγάλει τα λεφτά του αλλά είναι 10ετίας. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω καινούργιο τα Χριστούγεννα αλλά έσκασαν τα Μ1 και είπα να περιμένω να βγουν τα destops (αν και είμαι κατά τη αγοράς πρώτης γενιάς. Περιμένω συνήθως τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα!) Έχεις λοιπόν ένα λειτουργικό που φτάνει το Mac OSX High Sierra (10.13.6 είναι το πιο τελευταίο)...και πάπαλα. Άρα τέλος οι αναβαθμίσεις. Σε λίγο καιρό θα ψάχνεις να βρεις προγράμματα για το συγκεκριμένο λειτουργικό και δεν θα βρίσκεις ή αυτά που έχεις θα έχουν upgrades που δεν θα μπορείς να κάνεις (εγώ ήδη το ζω αυτό, αλλά θα αντέξω κανένα χρόνο ακόμα!).

 

Ίσως στη θέση σου, (λέω ίσως)...θα έπαιρνα ένα καινούργιο Mac mini με τον Μ1. Πιο γρήγορο από αυτό που πήρες, πιο σύγχρονο, με χρόνο και μέλλον μπροστά του, περίπου στα λεφτά που έχεις ήδη δώσει τώρα.

 

καλημέρα!
...σε ότι αφορά την οθόνη ειλικρινά και η 21.5" είναι σχεδόν overkill για εμένα προσωπικά...i mix with my ears not with my eyes 😉. Να δεχτώ φυσικά την υποκειμενικότητα του θέματος αλλα....

 

Σε ότι αφορά το λειτουργικό φυσικα και ΔΕΝ ισχύει...μπορεί άνετα να πάρει ως Catalina...το θέμα είναι ποιος ο λόγος? Δεν υπάρχει κάτι που να είναι περιοριστικό αυτή τη στιγμη σε ότι αφορά το High Sierra...στις μουσικές εφαρμογές θα ήταν και τραγικά απατεωνιά να συνεβαινε κάτι τέτοιο (δεν έχει αλλάξει τπτ απολύτως στην ψηφιακή επεξεργασία τα τελευταία χρόνια).  Γενικά σε ότι αφορά τα upgrades σε ότι αφορά λογισμικό, αν δεν διορθώνουν κάποιο πρόβλημα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης τους πλην φυσικά της συμμετοχής στο όλο παιχνίδι της apple , microsoft και αντίστοιχα κατασκευαστών hardware....δε μιλάμε ουτε για βίντεο, ουτε για gaming oυτε για γραφιστικά....μιλάμε για ήχο. Και θα το πω όσο πιο απλά γίνεται (ειλικρινά δε με ενδιαφέρει αν θα το καταλαβει πολυς κόσμος): οι ουσιαστικές ανάγκες για audio εφαρμογές σε ότι αφορά επεξεργαστική ισχύ έχουν τερματίσει εδώ και χρόνια (σε αντίθεση με αυτό που συμβαίνει φυσικά στο video, στο gaming κλπ)...ενηγουεη, όποιος θέλει το δέχεται όποιος όχι και αγοράζει κάθε χρόνο και καινουριο μηχανημα...θα μπορουσα να προσθέσω και μία δόση λαικήε σοφίας αλλά θα ακουστεί κάπως αγένεια (και σίγουρα δεν απευθύνομαι στον @marathon που απ'όσο θυμαμαι κιόλας είναι κομπιουτερας - απλ μαστερ πολλά χρόνια τώρα....σε κάποιον άλλο ΄χωρο από αυτόν της μουσικής παραγωγής βέβαια και λογικό απόλυτα να κρίνει με τις δικές του ανάγκες και επιδιώξεις🙂)


 

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Απο mac δεν γνωριζω. Δεν ασχοληθηκα ποτε, ουτε προκειται. Αυτο που γνωριζω, και το εχω δει απο φιλο, ειναι οτι συμβατικα pc μπορουν να μετατραπουν mac. Σημαντικο ειναι, βεβαια, ο σωστος συνδυασμος hardware για να δουλεψει σωστα το εγχειρημα. Το εχει κανει σε ενα refirbushed laptop των 200 ευρω, και σε ολα τα σταθερα pc που εχει στο γραφειο του. Και τα δουλευει χωρις προβληματα  και, εξ' οσων γωριζω, περιορισμους.

 

Μια απορια, γενικη φυσεως, εχω. Γιατι καποιος μουσικος παραγωγος σε home studio να προτιμησει εναν mac και οχι ενα βαρβατο συμβατικο pc?

 

...βασικά δεν προσπαθησα να συνδεσω με κάποιον τρόπο τη μουσική παραγωγή με mac...σκοπός μου ήταν να προσθέσω στη λίστα πιθανών λύσεων στην άλυτη εξίσωση " τι υπολογιστή να πάρω για να στήσω ένα daw με αξιώσεις?" μία ακόμη μεταβλητή. όπως δλδ υπάρχουν οι επιλογές:

καινουριο windows desktop, refurbished windows desktop, καινουριο Mac desktop, καινούριο λαπτοπ κλπ κλπ απλά να προσθέσω άλλη μία στη λογική ότι είναι φυσικά ανταγωνιστική με το σήμερα.

 

η δική μου επιλογή δεν έχει να κάνει επ ουδενί με το DAW....γενικά επικεντρώνω σε λογισμικό που είναι όσο το δυνατόν cross platform καθώς μοιράζω τον (επαγγελματικό) μου χρόνο σε πολλούς διαφορετικούς χώρους με διαφορετικό workflow κλπ...σε ότι αφορά το daw στο δικό μου περιβάλλον χρησιμοποιώ Reaper

 

τώρα σε ότι αφορά την επιλογή της μίας ή της αλλης πλατφόρμας, νομίζω πως εκτός από τεράστια συζήτηση που έχει γίνει πολλάκις με τραγικά αποτελέσματα είναι και μία απόφαση εντελώς υποκειμενική καθώς κάθε πλευρά έχει να αντιτείνει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα :)
Ειλικρινά προσωπικά δεν θέλω και δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν για κάτι...απλά παρουσάζω κάποια facts που ίσως σε κάποιους μπορεί να φανούν χρήσιμα.

 

....και επειδή δε μου αρέσει να είμαι ξενέρωτος και εκτός κλίματος στο νόιζ θα προσθέσω και το εξής τρολοστεητμεντ:

 

εμένα, με τις όποες μικρές ή μεγάλες απαιτήσεις μπορεί να έχω σε ότι αφορά την χρηση και λειτουργικότητα του υπολογιστή ως εργαλείο της δουλειάς μου (όσο ξέρω και εγώ...) το συγκεριμένο σετάπ έχω σκοπό να με καλύψει ως έχει τουλάχιστον για μία τριετία από σήμερα...αν πάλι για τον Κωστάκη από την Κηφισιά ή τον Γιαννάκη από τη χαριλάου που στα διαλείμμτα από το φορτναητ κάνουν και κανα μπητ στο αμπλετο είναι παρωχημένο και μη λειτουργικό πάω πάσο 🤣😘

με αληθινή αγάπη (αλλιώς δεν θα ήμουν εδώ 🙂

Επεξεργασμένο από nikodemos
  • Like 2

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Γι αυτό είπα μάστορα ότι εσύ ξέρεις καλύτερα για την οθόνη σου. Εγώ, ως γέρων πια που δεν βλέπει καλά, είμαι εξαρτημένος από την 27" , άσε που τα προγράμματά μου έχουν ένα τόνο μενού.

2) Εάν παίρνεις το Catalina, είσαι σίγουρος ότι είσαι late11? Εγώ που είμαι σίγουρα, έχω τερματίσει. Τέλος πάντων, επειδή, για μένα, η αγορά ενός Mac είναι αγορά 10ετίας, πρέπει να έχω τις προδιαγραφές για να την εξαντλήσω.

3) Τα upgrades σε ότι αφορά λογισμικό πάντα θα υπάρχουν, π.χ. βγάζει μια βιβλιοθήκη η Native Instruments για το Kontakt που θέλει τη νεότερη version Kontakt που δεν μπορείς να εγκαταστήσεις...αυτό εννοώ.

4)...και ναι, έχεις δίκιο για όσα γράφεις για τον ήχο, εγώ ασχολούμαι με video, γραφιστικά και interactive εφαρμογές...και αδίκως μου έχει κολλήσει ο τίτλος του κομπιουτερά!!🙃

 

Υ.Γ τι κάρτα ήχου θα χρησιμοποιήσεις στο νέο destop σου? Άλλο ένα πρόβλημά μου για του χρόνου...

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου